Parapsykologian seminaari Helsingissä 2.7

ParaDigma2016

Islantilainen emeritusprofessori Erlendur Haraldsson vierailee 29.6-3.7 Helsingissä ja Tallinnassa Suomen parapsykologian instituutin kutsumana. Hän on erityisesti tunnettu kuolinvuodekokemuksia ja jälleensyntymämuistoja koskevista tutkimuksistaan.

Ystävänsä, Parapsykologian instituutin perustajan Jarl Fahlerin tavoin hän työskenteli pitkään Yhdysvalloissa, muun muassa Duken yliopiston yhteyteen perustetussa legendaarisessa Rhine-instituutissa, parapsykologi Karlis Osisin johtamassa Yhdysvaltain parapsykologisessa seurassa sekä Virginian yliopistossa toimivassa parapsykologian laitoksessa, jota johti edesmennyt jälleensyntymätutkija, parapsykologian professori Ian Stevenson. Hänen työnsä on voittanut useita tiedepalkintoja. Tutkimustyön ohella hän on julkaissut useita parapsykologiaa käsitteleviä populaariteoksia, joista uusin käsittelee islantilaista fysikaalista meediota Indriði Indriðasonia.

Professori Haraldsson esiintyy Parapsykologian instituutin järjestämässä kesäseminaarissa Helsingissä Avartuvan ihmiskuvan tiloissa 2. heinäkuuta, osoitteessa Uudenmaankatu 33. Tilaisuuden muita esiintyjiä ovat bittiläinen kehostairtautumistutkija Graham Nicholls, ruotsalainen parapsykologian tutkija Sara Duppils, dosentti Leo Näreaho ja Parapsykologian instituutin vetäjä Jani Lassila. Instituutin tutkimustoiminnan sponsorina seminaarissa puheenvuoron esittää myös japanilainen Yumi Ogawa, jonka sydämeen Suomi ja suomalaiset ovat jättäneet lähtemättömän jäljen.

Seminaarin ohjelmaa: 10-11.30 Yumi Ogawa: Integratiivisen lääketieteen eturintamalla. 13.00-14.00 Sara Duppils: Spiritismi. 15.30-17.00 Graham Nicholls: Havaintoja kehostairtautumisesta. 17.00-18.30 Erlendur Haraldsson: Fysikaalinen mediumismi ja hämmästyttävä Indriði Indriðason. 19.00-20.30 Paneeli: Tiede ja kuolemanjälkeinen elämä. Liput 20€/30€/35€.
https://sites.google.com/site/parapsykologia/home

0

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ampuminen kylpylässä

        Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
        Naantali
        74
        1670
      2. Naantalin kylpylän ampujat

        Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
        Maailman menoa
        23
        1172
      3. Kemijärvellä vesionnettomuus

        Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
        Kemijärvi
        32
        1073
      4. Hei, voitko kuunnella

        Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
        Ikävä
        134
        906
      5. Joku porukka lähtenyt täältä

        Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
        Ikävä
        189
        816
      6. Miten yrität

        Vielä saada kaivattusi?
        Ikävä
        64
        694
      7. Olipa yllätys

        Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
        Kotimaiset julkkisjuorut
        192
        609
      8. On todella ikävää

        Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
        Ikävä
        79
        598
      9. Tuletko tänään

        Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
        Ikävä
        49
        561
      10. 69
        530
      11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

        Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
        Ikävä
        32
        518
      12. Ottanet yhteyttä

        Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
        Ikävä
        55
        507
      13. Muutto auto hakee sut tänään!

        Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
        Ikävä
        57
        485
      14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

        Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
        Ikävä
        25
        457
      15. Kai sä mies ymmärrät..

        ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
        Ikävä
        28
        432
      16. 34
        424
      17. En tiedä mitä sanoa

        Siksi en vastannut😔
        Ikävä
        33
        423
      18. Jos kaivattusi olisi

        Vieressäsi niin mitä tekisit?
        Ikävä
        40
        417
      19. Kiinni jäit

        Ei olisi uskonut sinusta
        Ikävä
        16
        409
      20. Päivän galluppi

        Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
        Sinkut
        82
        398
      Aihe