Koiralla 14vk pentu on jatkunut ripuli nyt pari päivää. Aiemminkin oli ripulilla, mutta välissä tuli jokunen normaali kakka. Silloin sai vaan riisiä ruuaksi. Nyt myös on ollut riisi-kana ruualla. On saanut Inupektia, Canicuria, maitohappobakteereja joka aterialla ja ohjeen mukaan. Aamulla tuli suht normaali kakka, pari tuntia aamupalan jälkeen ruokalusikallinen limaista ripulinestettä. Voiko tuo neste olla esim riisin tärkkelystä? Miten se kakka välillä on normaali ja välillä ihan vesiripulia?
Koira veti pari päivää sitten ripulipäivien välissä pienen valkoisen nahkaluun (nahasta tehty) miltei kokonaisena, voisiko se aiheuttaa sulatusongelmia? Mitenhä kauan tuommoinen sulaa? Olisiko jäänyt tukoksi? Jos olisi tukos, niin varmaan tuota aamuista normaalia kiinteää ei olisi tullut?
Pentu on muuten normaali, touhuaa, ruokahalu kova, juo, ei oksentele tai kipuile.
14vk Pennun ripuli mutta pirteä
4
297
Vastaukset
- Saksakx
Suolitukoskoira on hyvin sairas - ei touhuile. Limaripuli kertoo suoliston tulehduksesta. Tarkkaile vielä, pidä kevyellä ruualla. Keitä esm. broileria ja syötä liemineen niin nestettä ainakin menee. Jos ei viikkoon käännettä parempaan, tai menee väsyneeksi niin sitten klinikalle. Pentujen vatsat reagoi herkästi, joskus voi olla uusi ruoka-ainekin syynä.
- asdasdasddd
Broileria/kalaa kypsänä (jos syönyt ennen), tai sitten ihan nappulaa hyvin turvotettuna PIENIÄ määriä. Lisäksi voi antaa Inupektia pillerin pari.
Ei mitään riisimössöä, josta koira ei saa mitään irti, sellaista enää edes suositella nykypäivänä. Parempi antaa ruokaa johon koira on jo tottunut.
Katso, että juo. Jos lakkaa juomasta niin laihaa lihalientä voi antaa, tai sitten pakkojuottaa ruiskulla. - ripulirupuliap
Kiitos vastauksista. Koiran vatsa palautui parin päivän riisi-kana ruualla. Mutta meni heti tutuista nappuloista taas sekaisin vaikka sai vain puoli desia.
- vvivas
Mitä nuo tutut nappulat on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5902021- 98999
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18957Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101826Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4817Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50749- 70747
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74678- 65553