Lexus-tason laatua Toyotassa

Lexus edustaa huippupremiumia eli täysin tinkimätöntä laatua ja ylellisyyttä. Toyota on hieman kansanomaisempi merkki, mutta siihen näyttää tulevan hyvin nopeasti Lexus-tason tason varusteita ja materiaaleja. Mm. monet ohjaamon kytkimet ovat tavan Toyotassa samaa tasoa kuin Lexuksen. Tähän ei esim. VW-KONSERNI kykene, Audin palikat eivät tule Volkkariin eikä hapoihin Suodin.
9120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On siinäkin trollilla naurettava oksennus. Lapsellinen aloitus.

Äänestä

Alottaja kerroppa miksi lexusta ei edes lueta premium autojen kilpailijaksi? Ei ole millään tavalla samalla tasolla kuin mersu,volvo jne bmw. Lexus on alemman premium tason auto jaguarin ja alfa romeon kanssa. Teknisesti lexus on jäljessä todella paljon eikä sieltä löydy varustelua vieläkään eikä voimalinjoja joita premium luokka edellyttää. Pelkkiä nuhaisia hybridejä jotka ei ole enää tätä päivää. Premium tason asiakas vaatii vähän enemmän kun mitä joku lexus pystyy tarjoamaan.

Äänestä
  • Vai, että nuhainen. Kerropa mikä lähes 2000-kiloinen markkinoilla oleva maasturi kiihtyy alle 7,6s/0-100kmh ja kuluttaa muutaman litran/100km bensiiniä kuten RXh400. Ei ole kalliita käyttövoimaveroja eikä juuri mitään vikoja vuosikausiin. Siis Lexusko nuhainen?

    Äänestä

  • Lexus ei juuri essonbaarin mielipidettä tarvitse

    Äänestä

Minäkin hankin halvalla Tojooni purkamosta Lexuksessa olleet hyväkuntoiset karvanopat.

Äänestä

Samaa roskaa siis molemmat. Kumpikin on peränpitäjä ja teknisesti kaukana modernista autosta. Toinen vielä kalliskin.

Otsikon pitäis olla. Surkeita epäkäytännöllisä lexuksen osia käytetään myös Toyotassa.

Äänestä
  • Niin tai päinvastoin, muka hienossa Lexuksessa käytetään Toyotan materiaalia sisustuksessa.

    Äänestä

Todellisuudessa Lekussa ei ole luxusta kuin hinta. Perus toyota jota on hieman kuorutettu ... ei mitään muuta. Varsinkin pienissä malleissa aivan liian paljon ongelmia.

Äänestä
  • Lexus on Toyota kun sitä alkaa myymään käytettynä. Hinta romahtaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


LexaTojo kirjoitti:

Lexus edustaa huippupremiumia eli täysin tinkimätöntä laatua ja ylellisyyttä. Toyota on hieman kansanomaisempi merkki, mutta siihen näyttää tulevan hyvin nopeasti Lexus-tason tason varusteita ja materiaaleja. Mm. monet ohjaamon kytkimet ovat tavan Toyotassa samaa tasoa kuin Lexuksen. Tähän ei esim. VW-KONSERNI kykene, Audin palikat eivät tule Volkkariin eikä hapoihin Suodin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu