200km jälkeen pysähdys ja ei mihinkään pyöritttää, muttei käynnisty. Sulakkeet ok ja polttoainetta on tankki melkein täynnä. ? ? Jos jollain pientäkään vinkkiä olisin todella kiitollinen jos sais kotteron käyntiin.
w203 starttaa muttei käynnisty.
14
11213
Vastaukset
- sökönä
WISIT WORK SHOP!!
- seppo53
O-rengas saattaa päästää ilmaa polttoainejärjestelmään(ainakin vanhemmissa mersuissa) ilmahan polttoainejärjestelmässä pysäyttää autoja. 1. onko akku ok? 2. onko polttoainesuodattimen letku/ympäristö märkä(viittaa falskaavaan o-renkaaseen). Uudemmissahan on kaikkea häikkää. Huumorilla ehdotan lopuksi osta 70 tai 80- luvun mersu. Itsellä 123 mallinen ja 900 000 mittarissa, jarruvikoja joskus ollut, muttei koskaan jättänyt tielle tai moottori ollut vian takia huollossa nyt 5 vuotta ilman ainoaa vikaa missään.
- cdi220merssu
Kiitos, 133 ikilikkuja ois paras jos meinaa autoon luottaa. tämä on -04 c 220cdi. Kuivalta näyttää polttoainesuodatin alue. Tulee mieleen joku rele joka käynnistää polttoainevirtauksen startaessa. Täytyy jatkaa ongelman selvittelyä. Voi vika kyllä olla tuo ilmavuoto jossain päin ja o -renkaita ois syytä epäillä.
- Pakko_naljailla
Starttaa muttei käynnisty? Haloo! Eivätkös "startata" ja "käynnistyä" merkitse täsmälleen samaa? Tarkoittanet, että käynnistysmoottori pyörii mutta moottori ei käynnisty eli starttimoottori pyörii mutta moottori ei starttaa.
- cdi220merssu
Kyllä käynnistin moottoripyörii, mutta autonmoottori ei lähde käyntiin. Vika jäi päälle suoraan ajon jälkeen.
- PanenParemmaksi
Ei merkitse samaa. Toista sanotaan starttimoottoriksi, joten sillä startataan, mutta se ei tarkoita, että moottori käynnistyy. Aloittaja on hyvin selkeästi sanonut asiansa.
- rertr
Eli starttaa muttei käynisty.
Oletan putkistossa tai ylipäätään polttoainepuolella olevan vian,sielä on niitä rikkoja jotka voi falskata ,ei kallis juttu mutta laitettava on,sama on ettei lähde käyntiin jos korkeapaine pumppu falskaa ja voihan se olla polttoainepumppukin.
Minulla on c sarjanen cdi mersu ajettu ajettu kohta 700000km.
Nyt ajoin hieman yli 1.5kk aikana 10000 km joten tiellä ollaan aktiivisesti,se on joidenkin puheita vaan nuo vanhojen autojen tarinat,niillä ei jaksaisi ajella enään näitä kilometrejä helteelä vielä vähemmän.
Vie se huoltoon niin varmasti selviää paremmin kun täällä.Kerro sitten mikä oli vika tai siis huolto. - oo_renkaat_loppu
Tuoĺla mesefoorumilla samat oireet, ja vika korjaantui edellämainituilla polttoainepumpun ja letkujen välisten o-renkaiden vaihdolla:
http://www.mese.fi/forum/viewtopic.php?t=5857&sid=293b773946deb6d229b2700610aa8e86 - cdi220merssu
Vikakoodit luettu. "ei vika koodeja" ja auto ei lähde käyntiin vieläkään. Täytyy alkaa tutkimaan niitä o-renkaita. Korkeapainepumpun O-renkaat oli hyvässä kunnossa silmämääräisesti katsottuna.
- ddlflflfloo
Suuttimien ohivuodot tarkista paluuletkuilta kuppeihin
- cdi220merssu
Pilotilla hyrähti heti käyntiin ja kävi sievästi. Kävin ajamassa pitkän lenkin moottoritielläkin, auto toimi moitteetta. Vika on polttoainepuolella. Aijemmin kirjoitin korkeapainepumpun o-rengaista. Tarkoitin korkeapainesuuttimen o-renkaita. Korkeapainepumppu vielä avaamatta. Aloitan sen tiivistesarjan vaihdolla. Viikon sisällä.
- isoO-rengas
Kaverini osti ML. 270 cdi Mersun Tampereelta. Ajoi sen kanssa noin 200 km:n matkan kotiin. Seuraavana aamuna kun olisi pitänyt lähteä, tilanne oli aivan sama kuin sinulla. Auto heräsi henkiin korkeapainepumpun remontin jälkeen.
- cdi220merssu
Vika löytyi ja nyt auto toimii. Syynä ollut koko ajan korkeapainepumppu. Pesin pumpun hyvin naftalla ja kaivoin vanhat o-renkastiivisteet pois koloista. Uudet tiivisteet öljyä runsaasti vaan kehiin ja paikoilleen. Purku ja kasaus pitää tehdä hyvässä valossa ja siistissä paikassa. Pienijousi ja prikkoja voi lennähtää hukkaan. Helppoa muuten tuo tiiviste sarjan vaihto. 29.90e maksoi paikallaisessa diesel huollossa.
- Anonyymi
Paljon meni työtunteihin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3007478Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne795832Kylillä nainen puhutaan
Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?1583755Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1513463Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee321887Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1831806- 431431
- 221401
Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?
Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan641384Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san151345