Mitä maksaa kosmetiikka

Ensimmäistä kertaa Bulgariaan menevänä olen lueskellut juttujanne ja kokemuksia ko. maasta. Hintataso on selvinnyt ainakin ruuan, alkoholin, ”aitojen” kopio vaatteiden osalta.
Mitähän siellä maksaa kosmetiikka: diorit, blaskot, rikit, oskarit ym.? Entäs luontaistuotteet, lääkkeet ja vitamiinit?
Otanko oman dikini mukaan vai ostanko sieltä ja saako muistikortteja ja paristoja paikanpäältä.
Valokuvia aion teettää tauluksi, mitähän maksaa?
Mitä pitäisi ehdottomasti tuoda? Itselle kun ei tule mieleen muuta kuin bulgarian jogurtti…
Hotelli tuli valittua sen kummemmin ajattelematta ja on Wela. Mitä kokemuksia hotellista ja yleensäkin SB:ltä?
82747
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Teetin itse valokuvasta taulun Sunny Beachilla ja se tuli kaikkineen maksamaan 80 euroa. Itse kuva 65 ja kehykset 15 euroo. Hinta on kaikilla katutaiteilijoilla sama ja riippuu kuinka monta kasvoa täytyy maalata ja onko öljyväri vai pastelli. Tuo mun oma oli siis pastelli ja siinä on kahdet kasvot. Öljyväri on kalliimpi. Suosittelen ostamaan samalla myös kehykset, koska ne on ihan hienot ja hyvälaatuiset ja taulua on vaikea kuljettaa ilman niitä. Olen tosi tyytyväinen lopputulokseen ja hinta on halpa tehdystä kovasta ja taitavasta työstä.

Äänestä

Itse en ostellut Bulgariasta meikkejä tai lääkkeitä, joten en osaa sanoa hintoja. Eivät varmasti ainakaan kalliimpia kuin Suomessa.

Tuliaisina voi tuoda vaatteita, koruja tai paikallisia käsitöitä esim. kauniita pitsiliinoja. Yks kiva vinkki: siinä kukkaiskadulla oli (ainakin viime kesänä) sellanen koju missä ne kaiversi esim. avaimenperään tai pieneen peiliin kasvojen kuvat. Eli kannattaa ottaa mukaan valokuvia missä selkeesti näkyy kasvot. Olivat tosi kauniita. Ja sitten ne katutaiteilijat oli kyllä tosi taitavia. Meillä ei ollut valokuvaa mukana, mutta he ottivat valokuvan siinä paikan päällä ja sitten siitä maalasi kuvan. Tosi kaunis on! Harmittaa vaan kun ei tullut otettua kummitytön kuvaa mukaan reissuun, oltaisiin saatu siitä mahtava lahja.

Meidän hotelli oli Central ja se oli lähellä keskustaa. Muistaakseni tuo Wela oli aika kaukana keskustasta, mutta varmasti ihan hyvä hotelli.

Äänestä

Kiitos
SannyB ja Tuija

Äänestä

Meijän porukasta yksi oli tässä hotellissa viime kesänä.Silloin vielä käytävillä oli aika kostea ilma,uusi hotelli kun on.Muuten hyvä ja allas alue myös ok.Sauna tuli myös testattua.Teetettiin kuvasta jossa oli kaksi lasta, taulu.HYVÄ tuli.Hinta määräytyy kuvassa olevien lukumäärän mukaan.En muista oisko maksanut 90,00 levaa eli 45 e.Osteltiin farkkuja kenkiä leluja ym.Hotellista on aika lyhyt matka rantaan,suoraan vaan hotellin pihasta joitain kävelykatuja pitkin. Hauskaa lomaa!!

Äänestä
  • Bulgarian Sunny Beachilla ei itse asiassa juurikaan myydä kosmetiikkaa, merkkituotteita ei lainkaan. Apteekista saattaa löytyä meikkivoidetta, josta on tarjolla paria, kolmea sävyä. Kadunvarsilla myydään piraattihajuvesiä, joiden laadusta ei tietoa.

    Äänestä

Kiitos Saara ja Anni
Kivaa kuultavaa hotellista. Toivottavasti siellä ei kuitenkaan tarvitse aikaa viettää…
Nyt vaan valitsemaan valokuvia mukaan maalattavaksia ja kaiverrettavaksi minkä Tuija mainitsi. Täytyy pakata mukaan omat purkit ja putelit tuolta kosmetiikka puolelta, kun on kahdenviikon reissu. Tuli vaan mieleen että, ovatko bulgaari naiset niin kauniita että, eivät tarvitse ehostusta? No, onpa miehelle silmänruokaa, niin ei mene vatsakaan kuralle...

Äänestä
  • kyllä minä ainakin näin useampiakin kosmetiikka-liikkeitä, ainakin itse ostin nessebarista taivuttavan ripsarin, makso noin 5 euroo ja oli paljon parempi, ku suomen halvimmat.

    Äänestä

  • Johtunee varmaankin siitä, että Sunny Beachilla ei oikeastaan paikallisia asu, niin hankkivat meikkinsä muualta. Ihan kauniita nuoria tyttösiä SB:llä työskentelee. :)

    -Anni

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ekakerta kirjoitti:

Ensimmäistä kertaa Bulgariaan menevänä olen lueskellut juttujanne ja kokemuksia ko. maasta. Hintataso on selvinnyt ainakin ruuan, alkoholin, ”aitojen” kopio vaatteiden osalta.
Mitähän siellä maksaa kosmetiikka: diorit, blaskot, rikit, oskarit ym.? Entäs luontaistuotteet, lääkkeet ja vitamiinit?
Otanko oman dikini mukaan vai ostanko sieltä ja saako muistikortteja ja paristoja paikanpäältä.
Valokuvia aion teettää tauluksi, mitähän maksaa?
Mitä pitäisi ehdottomasti tuoda? Itselle kun ei tule mieleen muuta kuin bulgarian jogurtti…
Hotelli tuli valittua sen kummemmin ajattelematta ja on Wela. Mitä kokemuksia hotellista ja yleensäkin SB:ltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu