Kahden kirpparin tapahtuma - Vesannon Ahvenisen?

kirpparilla

Huomasin eile palautteen Sisä-Savon Sanomist Ahvenisen koulun kirpparin toiminnast. Mun mielest kirjoittaja on täysi oikeessa. Vesannon Ahvenise kyläkoulun kirpparii ylläpitää sisäänpäin kääntyny kööri Hokkase johdolla. Mä olen muuttanu Vesannolle 3,4 vuotta sitte. Oon kyselly mukaa kirpparin toimintaan saadakseni päivii sisältöö,ku on tota aikaa. En o saanu vastausta Hokkaselta enkä muiltakaa pienen piirin jäseniltä. Lahtine ny vähä avoimemmi suhtautuu, mut mitää ei oo tapahtunu. Lasten kamoja ja muuta tavaraa oon tarjonu myyntiin ja tiedustellu pöytää paikalla käydessä. Aina on tarjottu vaa ei oota. Ny toho kesätapahumaanki olisin varannu myyntipöytäpaikan pihalle, mutta en saanu niinku ei tuo toinenkaa. En tiiä mitä oon tehny, ku en porukkaa sovi. Onko se tää pienipiiri kööri, mikä Vesannol näkyy kaikes toiminnas. Onnex on näitä nuorii ikätovereit, kute tuo Susu, joka järkkää peräkonttikirppareit ja jonne voi vapaasti osallistuu. KokoAhvenise kirppari on sitte aika siivoto paikka. Viimex käydessä pöydiltä tarttu pölyy vaatteisii ja pölysykkeröt pyöri lattioilla. Ei ne tarjoilutkaa kovi hygienisii oo. Kysyn kerra millo leivottu, ni vanhaa pullaa oli. Se tarjoiluki ei oo kovi ok, ku eteises tarjoillaa, ku paikka vois olla keittiö. Sit ne vaatteet sielä on nii ruttusii ja epäsiististi esilä. Ei oikee tee mieli ostaa muuta ku laste vaaatteit. Tunkkane haju seuraa kotiinki peräss. Millo lie kööri siivonu tilat.

4

1875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kantsiikatsoomitäostaa

      HEI sehän on kirppari, jolta kaverini osti kaksi laukkua kirppiskierroksensa aikana viime marraskuussa. Kuukauden kuluttua siitä, heiltä löyty luteita kotoa. Luteet oli tullut ilmeisesti laukkujen mukana. Joutui kotonaan suorittamaan niiden häädön. Ei mikään halpa toimenpide ollut.

      • helmijuntunen

        Tietenkin kaupan päälle täitä, punkkeja ja satiaiset.

        Sekä innoissaan siitä kirjoittamaan yleisönosastoon. Vaikka oma face olisi tehokkaampi kun vielä kuvat siitä missä luteet majailee ja missä satiaiset vilistää.


    • emiajulkunen

      Mihin kukaan enää tarvitsee kirppiksiä kun on netti ja face. Jos ei saa sitä kautta lumppujaan kaupan, niin turha tyrkyttää niitä toreille myytäväksi ja marista siitä jonkin läpyskän yleisöosastolla. Se todella jälkeenjääneisyyttä.

    • Anonyymi

      Nyt 30pv. on Ahvenisen kirpparilla viemiäni vaatteita, verhoja, kenkiä myytävänä halvalla. Tyylikkäitä melkein pitämättömiä, naisten koko 38- 42. Ei kun katselemaan ja ostamaan kevättakki tai mökille verhot. Hauskaa vappua(Klaara vappen)! Simoille ja munkeille, simasuuta hymyilyttää sokeri suunpielessä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4715
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      169
      3633
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      166
      3130
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      71
      3078
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2771
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1861
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe