Päiväkoti Lakan työntekijät

Jos 3 työntekijää lähtee aamupäivällä samaan aikaan tupakalle, niin onko sit tarpeeksi henkilökuntaa paikalla katsomassa lapsia..?
101450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eiks ketään oikeesti kiinnosta että kolme hoitajaa lähtee samaan aikaan tupakalle ja jää sinne juoruilee? Vai onks se sit jotenki ok? Vaik Helsingin kaupunki on savuton ja kyseessä on lasten kanssa työskentelevistä hoitajista..
Ymmärtäisin jos yks kerralla kävis röökil, mut että kolme, se ei mun mielestä ole ok.

Äänestä

kunta ja sossu oikeuteen lasten heitteille jätöstä..

Äänestä

No jos oikeasti on noin, että kolme työntekijää poistuu samaan aikaan mihin tahansa,niin siinä.saattaa tpahtua virhe ja siitä on hyvä sanoa päiväkodin esimiehelle.
Toisaalta jos jäljellejäävien ja lasten lukumäärän mukainen suhdeluku säilyy, on tilanne täysin laillinen.
Joten antamillasi tiedoilla ei voida tietää, onko henkilöstöä paikalla tarpeeksi. Vai oliko kenties pointtisi kolmen henkilön tupakointi ja juoruaminen?

Äänestä

Mun pointti ei ollu varsinaisesti se tupakointi ja juoruaminen, mutta pitääkö sinne röökille lähtee porukalla jauhaamaan omia asioita? Jos sinne tupakalle on päästävä, niin eikö se olisi parempi jos yksi kerralla kävisi siellä? Samat työntekijät poistuvat useasti tupakalle samaan aikaan, niin kyllä se ihmetyttää että hoidetaanko/vahditaanko lapsia sitten oikeesti kunnolla, lapset ovat kuitenkin vikkeleitä, hetkessä voi sattuu mitä tahansa. Kuitenkin jatkuvasti on puhetta että on liian vähän hoitajia päiväkodeissa, niin on se kumma että kolme voi samaan aikaan poistua paikalta.
Kyseinen päiväkoti sijaitsee kotipihallani ja oma lapseni ei todellakaan ole siellä hoidossa. Sivullisena olen vaan huomannut tämän. En osaa sanoa että montako hoitajaa sitten on paikalla kun kolme poistuu, mutta tuskin tarpeeksi.

Äänestä

Mitä jos yksi menee tupakalle, toinen menee vessaan ja klolmas vastaa puhelimeen (yhden hoitolapsen huoltaja soittaa)... ei muuta kuin ilmoitus jonnekin, vaikka sulle, ja sinä ilmoitat edelleen. Eikö?

Äänestä

Mihin aikaan hoitajat ovat olleet tupakalla? Onko lapset olleet ehkä päiväunilla? Siihen aikaan henkilökunnalla on usein hetki aikaa suunnitteluun ym.

Äänestä

Helsingin päiväkodeissa eivät työntekijät saa käydä tupakalla työaikana. Tupakointi kiellettiin muutama vuosi sitten. Kannattaa ilmoittaa päiväkodin johtajalle.

Äänestä
  • Myös Espoon päiväkodeissa työntekijät eivät saa tupakoida työaikana.
    Mutta mitä tehdään sitten, kun esimies tietää asian, eikä tee silti mitään?
    Jos sille esimiehelle menisi kaksi ihmistä yhtäaikaa sanomaan ja kysyisi samalla, mitä hän aikoo tehdä asialle.
    Auttaisiko tämä?

    Äänestä

  • Onko päiväkoti lasten ja aikuisten kehittymiseen ja kasvuun?
    Aikuisten kehittymiseen ja kasvuun tarkoitettu ja vielä maksetaan palkkaa.

    Lukee päiväkoti Lakan etusivulla.

    Äänestä

  • tottelemattomat kirjoitti:

    Myös Espoon päiväkodeissa työntekijät eivät saa tupakoida työaikana.
    Mutta mitä tehdään sitten, kun esimies tietää asian, eikä tee silti mitään?
    Jos sille esimiehelle menisi kaksi ihmistä yhtäaikaa sanomaan ja kysyisi samalla, mitä hän aikoo tehdä asialle.
    Auttaisiko tämä?

    Siis aivan hirveetä. Eihän tässä saa öitään nukuttua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmeissään kirjoitti:

Jos 3 työntekijää lähtee aamupäivällä samaan aikaan tupakalle, niin onko sit tarpeeksi henkilökuntaa paikalla katsomassa lapsia..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu