Kävin koeajamassa 2.0d F-Pacen. Varustetaso oli jokin keskimääräinen. Nahkapenkit oli ja näyttömittaristo ja jotain muuta, mutta ei ollut ihan kaikkea listalta poimittu.
Äkkiseltään autosta jäi hieman laimea kuva. Ei se nyt huono ollut, mutta mielestäni liian kallis ( koeajoauto noin 80k€ ) laatutasoon nähden. Esim. sisustan muovit osittain hieman halpiskamaa ja melutaso oli kyllä liian kova. Rengasmelua tuli takapäästä aika reilusti 100km/h nopeuksissa ja se oli jopa ärsyttävän metelipitoista.
Moottori ja vaihteisto pelasi sinällään tosi hyvin ja potkua oli tuossa pikkudieselissä ihan riittävästi. Ehkä autosta tosin oli yritetty tehdä liiankin sporttinen, koska normaali asetuksella kaasuvaste oli mielestäni liian herkkä ja vasta ecolla se oli ns. hyvä normaaliajoon. Jousitus oli myös hieman nypyttävä ja melko jämäkkä. Kannattaa mielestäni ehdottomasti ostaa perus 18 valsseilla, jotta melutaso laskee ja mukavuus säilyy. Tässä oli 19" vannesarja, tosin renkaat sinällään isot 255/55R19. Auto oli myös aika herkkä ohjauksesta eli rattia ei kärsinyt tiellä hirveästi heilutella jos mieli että auto ei ala mutkitella. Omaan makuun se oli silti ihan ok.
Arvosteluni on ehkä kriittinen, mutta kyllä tässä hintaluokassa pitää ollakin. Tosin mielenkiinnon herättäjän jagella on 3 vuoden takuu ilman kilometrirajaa ja tuohon kuuluu ilmaiset huollot.
Pienillä parannuksilla olisi samaan rahaan saanut erinomaisen autonkin.
Jaguar F-Pace koeajettu
2
780
Vastaukset
- Nkiiiioio
No vuoteen ei tarvi huoltaa ja huolto eli öljynvaihto ei maksa kun 2-3 sataa yleensä merkkiliikkeessä. Joten tuo huoltohomma on vähän se ja sama. Kävin kanssa katsomassa F-pacea, ajoon en saanut auto kun autoliikkeen työntekijä on sillä reissussa varmaan onhan nyt kesä:) mutta yleisvaikutelma ulkoa todella makea, ehkä macanin kanssa siisteimpiä maastureita. Sisusta taas iso pettymys. Ei läheskään kilpailijoiden tasolla. Viimeistely on halvan näköistä olevinaan hienoa ja kiiltävää mutta esim nahat on vähän niin ja näin tikkailtu kun katsot tarkemmin. Kovaa muovia aika paljon jne. Yritetty tehä hienoa ja äkkiseltään onkin hieno mutta tulee mieleen vähän sama mikä tulee kun hyppäät audista uuteen seattiin. Paljon samaa ja kuvissa näyttää hienolta mutta ne yksityiskohdat ja materiaalit on auttamatta eri tasolla kuin audissa. Toi pitäs olla 3 litrasena ehdottomasti muuten aika nuhanen:
- Eiriitäymmärrys
Itse en kyllä autoa alle 100ke saa millään. Melkein kaikki isommat maasturit on lähes sen 150ke oikealla moottorilla ja varusteltuna tietenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803