Tänään meni hermot suojatiellä. Olen muuttanut, joten uudet pyöräilyreitit vielä opetteluttaa. Kotini nurkalla meni hermot. Olin tulossa kotiin. Enää yksi tien ylitys. Jouduin ylittämään tien vaarallisesta kohtaa. Auto pysähtyi ja rupesin varmistamaan pysähtyykö toisesta suunasta tuleva auto myös. Siihen ei pidä luottaa, jos toisesta suunnasta tuleva pysähtyy, pysähtyykö toisesta suunnasta tuleva myös. Suojatien eteen pysähtynyt auto soitti torvea. Kaikeksi harmiksi keskellä pahinta iltapäiväruuhkaa oli tien päällystystyö käynnissä ja turvallinen suojatie pois käytöstä. Kyseinen suojatie olisi ollut turvallinen, sillä siinä on töyssy, joka hidastaa autojen vauhdin ja varoitusvalot, koska se on alakoulun kohdalla.
Kevyt liikenne
6
216
Vastaukset
- TurvallinenSuojatie
"turvallinen suojatie"
Kerro lisää... - tarkennusta
Talutitko pyörää? Se on ainoa tapa, jolla voit käyttää jalankulkijan etuoikeutta kulkea suojatiellä. Nousemalla satulaan muutut taas väistämisvelvolliseksi. Suojatie on suojatie vain jalankulkijoille. Pyöräilijöille se on pyörätien jatke, jolla on eri säännöt.
- Ajoneuvosikuljettaja
Jalkakäytävällä saavat polkea vain alle 12 v ikäiset. Suojatiellä ei saa polkea kukaan.
Pyörätie sitten erikseen ja pyörätienjatkeella (ja toistaiseksi sellaiseksi luettavat suojatiet), väistämissäänöt sitten merkeistä ja paikasta kiinni, pyöräilijällä ei ole mitään automaattista etuajo-oikeutta vrt. kävelijä suojatiellä.- tavallinenfillaristi
Pyörätien jatke ja suojatie ovat kaksi eri asiaa. Mikään suojatie ei lueta pyörätien jatkeeksi. Samassa kohtaa pitää suojatien lisäksi olla myös pyörätien jatke (näkyvästi merkitty tai ei) jotta saa pyöräillä yli.
- syytä_muistaa
Suojatiellä ei saa pyöräillä, ei edes alle 12-vuotiaat. Suojatie on jalankulkijoiden käytettäväksi ajoradan, pyörätien tai raitiotien ylittämiseen tarkoitettu, liikennemerkillä tai tiemerkinnöin osoitettua tien osa jolle pyöräilijöillä ei ole asiaa.
Löytyy KKO:n ratkaisu jossa todetaan seuraavaa: "Tieliikennelain 2 §:n 5 kohdan mukaan suojatie on tarkoitettu jalankulkijoiden käytettäväksi. Hovioikeuden toteamasta syystä Jukka Sakari Patteri ei olisi saanut ajaa polkupyörällä suojatiellä, vaikka hän oli alle 12-vuotias." Päätöslauselma: Hovioikeuden päätöksen lopputulosta ei muuteta.
https://www.edilex.fi/kko/ennakkoratkaisut/19860113t
Suojatiellä ei siis koskaan saa pyöräillä. Samassa kohtaa pitää suojatien lisäksi olla myös pyörätien jatke jotta saa pyöräillä yli. Se milloin näin on, on joskus hankala hahmottaa. Tekstistäsi saa sen käsityksen, että yritit tai olisit halunnut ajaa pyörällä tien yli. Lienetkö unohtanut, että suojatie antaa suojaa vain jalankulkijalle, ei pyöräilijälle. Siinäkin tapauksessa, että paikalla on pyörätien jatke, on väistämisvelvollisuus pyöräilijällä eikä autolla, ellei kyse ole siitä, että auto on kääntymässä sille tielle, jonka pyörätien jatke ylittää.
Kaikki eivät näytä muistavan tätä autoakaan ajaessaan, koska väistävät pyöräilijöitä suoralla tiellä. Kohteliasta ehkä, mutta ongelmallista sikäli, että muilla autoilijoillahan ei ole perustetta odottaa niin tapahtuvan ja liikennesääntöjen idea on juuri tehdä liikenteestä ennakoitavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san896102- 1432555
Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri1362356Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo292256Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en412199Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a671645Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81411- 391355
Kunnanvaltuusto koolle heti
Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys291309Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu
Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa631299