bella 700/kala-kalle/fodimar 765/barlit ??

minorg

mikä näistä olisi avomerelle sopivin ja miksi?

10

348

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei mikään. Soveltuvat paremmin kylpytynnyreiksi.

    • Kaislikossasuhiseee

      Avomerelle ei noilla kannattane lähteä -ainakin jos aikomuksena on vieä palata lähtösatamaan, mutta jos pysytellään merellä rannikon tuntumassa niin jättäisin ainakin tuon Bellan laituriin.

    • RUHAHAHAHAHAAAA!!!!

    • käytännönelämässä

      Vanaha kunnon RS Buster on toimivin kalastusvene

    • Bellallaa

      Kaikilla noista voi mennä avomerelle, jos tuuli on max 7m/sek,matkanteko on vielä suht mukavaa, jos tuulee yli 12 m/sek, sitten viisaampi ajaa saarten suojaan. Ahvenanmeren ylityskin onnistuu, avomeri matkaa on n.21 mpk, se on n. 4 tunnin seikkailu. Muista merkeistä en tiedä, Kala-Kallella olen ollut, se toimii, kuten uppoumaveneen kuuluukin, keinuu ja rullaakin, mutta ne ovat ominaisuuksia, ei vikoja.

    • purkkari30

      jon 30 purjevene !!

    • FrankZane

      Noista lähtisin Fodimarilla ja sitten Barlitilla

    • tysree

      samoin fodimar ja tuulta oli viime syksyllä 13m/sek vakaa oli meno.

    • Benkku-82

      Kaikilla varmaan pärjää, kun ottaa kelit huomioon. Kovassa sivutuulessa kaikilla on meno aika vaappumista, mutta turvallista silti. Ajelin Kala-Kallella pari kesää Helsinki-Ahvenanmaa sektorilla, ja mukavaa oli. Pahin aallokko osui kohdalle joskus Porkkalassa 14 m/s kelissä, mikä siellä on jo aika ikävää useimmille moottoripaateille. Leikkasin pikkuisen aaltoja etuviistoon, eikä ollut missään vaiheessa tunnetta siitä, että veneen ominaisuudet loppuisivat kesken. Koska suurin osa noista kaikista on itserakennettuja, kannattaa tsekata sisätilaratkaisujen lisäksi myös painojakauma. Mitä enemmän on kölissä ja erityisesti vesilinjan tasolla massaa, sen kivempi on ajella huonommassa kelissä. Noissa voi kaikissa saada kohtuullisen paljon venettä vähällä rahalla, jos osuu sopiva yksilö kohdalle.

    • svedusni

      fodimar paras ollaan oltu 16m/sek ja hienosti meni .
      60mailia vaasasta lounaaseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe