siivoojan seurantalaite???!

silmätymmyrkäisinä

Mikä ihme onsiivoojan seurantalaite? Samanlainen kuin vangeilla vai? Mitense toimii? Pitääkö sitäkantaa jatkuvasti?

6

240

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esimiehesi

      Katos, siellä taas kunnon idioottisiivooja. Se on kännykkä, vitun pässi.

    • isompipomo

      Ei mikään vitun pässi. Itse olet "esimiehesi" ilmeisesti täysin tietämätön työnantajasi seurannasta.
      Seurantalaite toimii kännykän avulla.
      Miten se toimii? Riippuu firmasta.
      Jollakin firmalla se on kuittaus kännykällä tulo- ja menoajoista. Jollakin firmalla se on työpaikan seiniin sijoitettujen antureiden välittämää tietoa siivoojan liikkeistä siivoustilassa. Jokainen askel rekisteröidään.
      Saatujen tietojen avulla työnantaja voi muuttaa työhön antamaansa aikaa. Ei koskaan lisää antaakseen, vaan käskeäkseen nopeuttamaan työtahtia. Vaikkapa askelnopeutta lisäämällä.
      Työnantaja voi kertoa asiakkaalle, että maksu peritään ainoastaan tehdystä työajasta. Todellisuudessa työntekijä saa maksun vain tekemästä työajasta ja asiakas maksaa täyden maksun. Työnantaja veloittaa täyden asiakkaalta ja maksaa minimin työntekijälle. Turhat askeleet karsitaan palkasta.
      Siivoojaa valvotaan vankia tarkemmin.

      Kaikki työnantaja eivät kerro työntekijöilleen sijoitetuista antureista. Onhan salainen valvonta parempi ja luotettavampi antamaan työhön menevää aikaa.
      Kännykkä mahdollistaa kaikenlaisen valvonnan. Puhelut ja tekstiviestit näkyvät työnantajalle, ainakin jos on työnantajan antama puhelin.

      Ja sinä "esimiehesi", jos nyt olet ollenkaan kenenkää pomo, niin sinun toimintasi on työnantajasi erityisessä seurannassa.
      Esimiestaidot ovat avainasemassa hyvän tuloksen saavuttamisessa. Jokaista liikettäsi seurataan. Työnantajan antama kännykkä ja läppäri ovat seurannassa jatkuvasti. Henkilökohtaisen tietokoneesi IP-osoitteen/kännykkänumerosi avulla yksityiselämääsi seurataan tehokkaasti. Todella yksityiskohtainen seuranta on mahdollista.

      Muistappa siis työssäsi olla tehokas.

    • esimiehesi

      Antureista. Hulvatonta. Kuolen nauruun.

    • esimiehesi

      Kerrohan vielä lisää antureista. On niin tylsä päivä toimistolla että kaipaa kunnon huumoripläjäystä.

    • isompipomo

      Anturi on sensori, joka mittaa sille määrätyn asian. Esim. läsnäolon, liikkeen tai vaikka puhelimen ja sen tunnisteet. Anturi voi olla missä tahansa paikassa, yleensä sitä ei huomaa.
      QR-koodi, joka tyäajan seurannassa on sisään ja uloskirjautumisen väline on myös eräänlainen anturi.
      Tutustu esim. SOL-palvelun Lean-filosofiaan tai Pancomp Clean/Secure ohjelmiin.
      Työntekijän liike voidaan mitata lähes askeleen tarkkuudella, jos niin halutaan.
      Jos työnantajalla on mittaamiseen mahdollisuus, niin miksi ei niin tekisi?
      Miten SOL olisi voinut saada eräissä kohteissaan neljänneksen ajansäästön ilman tarkkoja tietoja?
      Seuranta ei ole edes laitonta. Tosin työntekijöiden vastustuksen vuoksi tarkasta seurannasta on työnantajien mukaan luovuttu. Uskoo ken haluaa.
      Jos sinä "esimiehesi" olet todellinen esimies ja työaikanasi surffailet netissä, niin työnantajasi tietää.
      Jos koneesi on työnantajan ja et tiedä sen pääsalasanaa, niin seurannassa olet. Sähköpostejasi ei lain mukaan saa lukea, mutta muu koneesi käyttö on tiedossa käytettyä aikaa ja osoitteita myöten.
      Käyntiosoitteen ja kellonajan mukaan työnantajasi voi lukea tänne kirjoittamasi asiat täysin laillisesti. Tykästyy varmaankin työaikasi käyttöön.

      • esimiehesi

        Olet sekaisin kuin seinäkello. Sekoittelet faktaa ja fantasiaa omiin tarpeisiisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1704
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      67
      896
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      653
    Aihe