Buster Q - osaamattomat vesille!

MMJxa

Sovellus hieno ja tervetullut! Markkinointi vähän korventaa; suorastaan pyydetään vesille ilman paperikartta/navigointi/kompassiosaamista.

Hiukan huolestuttaa tämä suuntaus, että mainoksessa pitää erikseen sanoa että moottori "toimii myös ilman näyttöä".

Maalla ja merillä on eri säännöt. Merelle voi eksynyt kuolla.

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/busterq-vaihtaa-veneen-mittaristot-alynayttoon--mallia-autoteollisuudesta/gJbXBGUA

http://www.buster.fi/fi/ajankohtaista/buster-tuo-alynayton-vakiovarusteeksi-veneisiin

10

2068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyväbuster

      Jotta tulevaisuudessa on ylipäätään veneilijöitä, tarvitaan tekniikkaa helpottamaan harrastuksen aloittamista. Mainos on kieltämättä hieman provokatiivinen, mutta käytännössä hyvin moni pikkuveneilijä on taannoin aloittanut veneilynsä ilman minkäänlaista karttaa tai kompassia, aivan tuurilla. Nyt on sentään jonkinlaisia mahdollisuuksia onnistua. Tärkeintähän on päästä harrastukseen sisään ja että harrastaja haluaa kehittyä harrastuksessaan. Tekniikka antaa tähän ohituskaistan.

      • onehdoton

        Paperimerikortti aivan turha,onhan meillä elektroniikka apuna?ei,ei,ei....Paperikatta on ehdoton.


    • vitun-urpot

      Pitäähän sitä jollain elvistellä kun muuhun ei rahkeet enää riitä.

    • Anonyymi

      Kuka käyttää 2000 luvulla enää vanhoja paperikarttoja?

      • Anonyymi

        Käytän ajantasalla olevia paperikarttoja.


      • Anonyymi

        Käytän vanhoja paperikarttoja kun ei ne saaret muutamassa vuodessa kauheasti liiku.


    • Anonyymi

      90% veneilijöistä ei tarvi kompassia mihinkään kun aina on manner näkyvissä ja navigointiosaamista tarvii sen verran että tietää miltä puolen viitat täytyy kiertää. 100% ei koskaan tee mitään merkintälaskua. Sitten on ehkä se 10% jotka joskus käyvät kauempana, ehkä jopa vuorovesialueilla asti.

      • Anonyymi

        Etkö koskaan ole sumussa ollut, kun näet saaria, mannerta harvemmin vesillä näkee ainakaan saaristomerellä...


      • Anonyymi

        Kun ei enää tiedä missäpäin ranta on niin ei pidä lähteä veneilemään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun ei enää tiedä missäpäin ranta on niin ei pidä lähteä veneilemään.

        Kun käyttää anustappia, niin veneily ei tule mieleenkään, se on kestävänkehityksen ja viherpiperryksen huipentuma.

        Kelon oksasta itse nikkaroitu, suosittelen kaikille joilla ahdistusta toisten tavasta veneillä


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      263
      6527
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      5168
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      96
      4087
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      268
      3562
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      3334
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3109
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      235
      2694
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      273
      2032
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      43
      1568
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1455
    Aihe