Elikkä mulla on nyt vuoden ikäinen sekarotuinen jonka eroahdistus on vaan pahentunut ajan myötä. Nykyään ei voi jättää edes vartiksi, koska muuten tuhoaa paikkoja ja tekee tarpeitaan. Kaiken yksinoloaikansa se viettää pesuhuoneessa, sillä siellä se saa aikaan vähiten tuhoa. Eli tarvitsisin neuvoja, että miten tosta pääsee eroon tai sitä voi edes lieventää.
Apua eroahdistukseen!
6
238
Vastaukset
- muzzz
Eroahdistus voi olla koiran liiallista riippuvaisuutta omistajastaan. Se on yleensä pahimmillaan juuri nuoruudessa ja useimmat pääsevät oireilusta eroon aikuisempana. Mieti omaa suhdettasi koiraan. Älä pidä koiraa liian läheisenä vaan rajoita, käskytä, vaadi. Ei säälittelyjä ja paijaamisia vaan perushuomioimattomuus käyttöön kotona. Jatka koiran oleskelutilan rajoittamista sen yksinolon aikana, yleensä siitä voi helpottaa ajan kanssa. Pienelle koiralle tilava häkki, isommalle tilan rajaus yhteen huoneeseen.
- asdasdasddd
Ylemmässä viestissä tiivistetysti jo tulikin.
Älä huomioi koiraa lähtiessä/tullessa ja vie pesuhuoneeseen rauhallisesti jo hyvissä ajoin ennen lähtöä. Jos uskallat ja koira tykkää, voit harkita raakaluun antamista myös. Useimmiten kyllä suositellaan opettamaan siihen, että yksinollessa nukutaan vaan. Riippuu yksilöstä siis, että mikä sopii sille.
Älä lällytä ja palluta koiraa jatkuvasti, pidä sylissä jne, vaan anna koiran olla myös yksinään ja kun lähdet huoneesta, sulje ovi/portti perässäsi ja ole huomoimatta koiraa. Jos koira alkaa ulista, älä palaa ennenkuin on hiljaa.
Tee selväksi sille, että voit liikkua paikasta toiseen ilman, että liimautuu perseeseesi kiinni niinsanotusti :D kun palaat huoneeseen, niin olet kuin ei mitään.
Jos nukut koiran kanssa samassa sängyssä/huoneessa, siirrä se ekaksi nukkumaan yksinään, jotta oppii itsenäisyyttä.
Aitaus auttaa myös eroon jatkuvasta hännystelystä (en tiedä tekeekö koirasi tätä, mutta monet eroahdisteiset sitä tekee), eli koira aitaukseen ihmettelemään välillä, vaikka samassa huoneessa olisittekin.
Aluksi sinnekin voit antaa sille tekemistä, jotta paikka tuntuisi kivalta sille. Aloita ruokkimalla vain ja ainostaan siellä ollessa. - Katsastatiä
http://koiratarhat.weebly.com/eroahdistuksen-ehkaumlisy-ja-hoito.html
Tiiviste ja ohjeet - huuha
Edellisen linkki on höpöhöpöä. Älä missään tapauksessa palkkaa koiraa siitä että on hienosti hetken. Koira ketjuttaa ja alkaa aktiivisesti odottaa eikä siinä ole mitään hyvää. Jos koira on laumaeläin, kuten on, olen samaa mieltä, jos aikuinen tulee pennun kanssa samaan tilaan, se käyttää huomioimattomuutta eikä ala leikkiä sen kanssa. Jos hyppii, ärähtää. Siinä laumalogikkaa.
- Tiänkatsastaja
Huomenta PeVi:läiselle :)
Laumateoria on kummottu tällä vuosituhannella tutkijoiden toimesta joten yllä oleva linkki on NYKYtietoa eikä sodan jäänteisiin jäänneille kouluttajille. Kyllä omassa tuttava piirissäni on vahvana (ikävästi) laumateoria ja koirien taso ei puhu puolestaan vaikka käydään säännöllisesti laumaohjaajan luona sekä kotosalla noudatetaan kirjalleen pevi/millanin tietä. Koirat toimivat koululla,mutta kotona ovat hermoheikkoja tai pelko-aggressiivisia.
- koiallinenllinen
Onko aivan varmasti kyse juuri eroahdistuksesta? ettei olisi jotain sairautta, minkälaisia koiran vanhemmat ovat, minkälaisia koiran sisarukset ovat, onko samoja ongelmia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652232Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2152100- 1171418
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj161173- 1041051
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki75918Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933865