Mun pikkuselta gerbulta lähti karva sekä iho puolesta hännästä, ihan kun se olis nyletty. Kissa se ei voinnu olla koska karvat olivat häkinpohjalla... hännästä näkyi vain luut ja jänteet ja tietysti verta. Häntä kuivui ja se oli katkennut puolesta välistä, nyt gerbiililläni on töpö häntä. Gerppu on n.5v
gerbiilin hännästä!!!
Liisa
15546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Et sitte viittiny eläinlääkärille viiä?
Mitä se eläinlääkäri sille ois voinnu tehdä??? Liimata sen häntätupon takasin vai??? Mä en luota eläinlääkäreihin, meillä oli koira joka oksenteli ja sitä käytettiin eläinlääkärissä monet kerrat, ja ne väitti ettei sen vatsassa ole mitään, et se johtuu ruokavaliosta... no ruokavaliota muutettiin, mutta oksentelu jatkui yhä. No sitten yks lääkäri hoksas et otetaanpas vatsasta röntgen, no siellähän oli kasvain... jonka leikkaaminen ei olis enää hyödyttäny mitään... eli koira jouduttiin lopettamaan.
Sit kerran kanille määrättiin antibiootti kuuri ja kani kuoli siihen=(
Eläinlääkäritkin on vain ihmisiä. Kyllä tästä maasta löytyy asiansa osaaviakin.
Mutta aika holtitonta menoa antaa gerpiileiltä tippua ruumiinosia pois vain siksi, että itse et luota. Ja sitten vaan toivotaan että ei tuu mitään, ja nyt ollaan että eihän sille mitään käynyt. Olis vaan voinu käydä, ei se ainakaan sun ansiostas henkiin jääny.
Mutta ens kerralla sitten...
Mitä se eläinlääkäri olis voinnu tehdä??? Liimata sen hännän takasin vai???
En varsinaisesti ole gerbiili-asiantuntija, mutta halusin kirjoittaa, koska tuollaisia juttuja on aina surullista lukea. Gerbiilillekkin häntä on kuitenkin lähes yhtä tärkeä kuin ihmiselle käsi.
Ensimmäisenä tuli mieleen että gerbullasi olisi
stressiä, jonka vuoksi se olisi purrut häntäänsä. Toisena tuli mieleen että gerbiilisi olisi säikähtänyt jotain niin paljon että olisi pudottanut häntänsä, mutta toisaalta jos se tapahtui niin hitaasti että ensin lähti karvat jne. niin se ei oikein sovi kuvaan.
Myös joku puutostauti tuli mieleen.
Olisi kannattanut käydä eläinlääkärillä
Sulle kanssa, mä en luota eläinlääkäreihin! Ja se häntä ei katkennut siis kokonaan vain puolet, ja toiseks gerbiilini voi todella hyvin, jyrsii ja riehuu ihan normaalisti... ja tapahtuneesta on jo noin puoli vuotta... Jos oisin vienny eläinlääkäriin se olis varmaan käskeny lopettaa sen...
Oli asia ny miten oli, häntä on katkennut ja sille ei voi enää mitään. Sinun täytyy nyt vain muistaa, että gerbiileille häntä on tärkeä tasapainottamiseen, ja nyt kun häntää ei enää ole, gerbiilin tasapaino kärsii eikä se ole enää niin ketterä. Huomioithan sen ulkoiluttaessasi gerbiiliäsi?
Jos hännän töpö ei ole parantunut kunnolla, suosittelisin eläinlääkäriin viemistä. Jos se on umpeutunut hyvin eikä tulehduksia näy, niin ehkä eläinlääkäri ei ole välttämätön, mutta joudut kyllä itse arvioimaan tilanteen, näin on hankala sanoa. Mieluummin kuitenkin turhaan eläinlääkärille kuin että gerbiilisi joutuu kärsimään jostain tulehduksesta, jota et huomaa.
Häntä ei katkennut siis kokonaan vain PUOLET. Eli se pystyy tasapainoilemaan ihan hyvin ja elämään ihan normaalisti, eipähän ole häntä enään tiellä. Ja tapahtuneesta on n. ½vuotta aikaa. Kait gerppu hyvin voi ku ei oo kuollutkaan mihinkään tulehdukseen... Ja sulle kanssa en luota eläinlääkäreihin!
Gerbiilin tasapainoa haittaa kyllä vaikka hännästä katkeaisikin "vain" puolet. Se on silti osa sen häntää.
Lisäksi, gerbiilin häntä ei koskaan "ole tiellä". Vai onko mielestäsi oma kätesi aina tiellä? katkaisisitko sen mieluummin pois?
Hyvä vain jos gerbiilisi voi hyvin, eikä tulehduksia ole, mutta vaikket eläinlääkäriin luotakaan, olisit voinut edes soittaa eläinlääkärille. Ei kukaan eläinlääkäri voi sinua määrätä puhelimen kautta lopettamaan gerbiilisi.
mutta minkäs tuolle enää voi, kun siitä on jo noin kauan.
Miks ois pitäny soittaa eläinlääkärille??? Vertaatsä hei ihmisen kättä ja gerbiilin häntää toisiinsa??? hei haloo!!! Hmm..mun mielestä mun gerbiili juoksentelee ja pomppii, ihan samalla lailla ku ennenki VAIKKA SILLÄ ON VAIN PUOL HÄNTÄÄ! Ja se häntä ei vaikuta sen tasapainoon...
Eläinlääkäriin olisi mielestäni pitänyt soittaa, sillä eläinlääkäri olisi voinut kertoa sinulle, mitä sinun olisi kannattanut tehdä.
Ja jokainen lukutaitoinen varmaan huomasi, että kyllä, minä vertasin gerbiilin häntää ja ihmisen kättä toisiinsa.
Häntä vaikuttaa gerbiilin tasapainoon aivan samalla tavalla kuin muidenkin hännällisten jyrsijöiden häntä. Hännällähän se nimenomaan tasapainottelee!
Ei häntä ole mikään ylimääräinen osa gerbiilissä, joka olisi vain tiellä. Kannattaisi opiskella hieman enemmän tietoutta omistamistaan eläimistä.
Eläinlääkkäri olis vaan käskeny putsata se häntä, ja senhän jokainen tajuaa itsekkin...vai??? Miten se häntä vaikuttaa sen tasapainoon... eihän hamsterillakaan ole häntää, eikä marsuilla... tietääkseni...
Ei ole joo marsuilla eikä hamstereilla häntää, mutta onko ne niin paljon ainoastaan takajaloilla kuten gerbiilit!? Eipä taida olla.. Ja kyllä se gerbiili tarvitsee häntäänsä juuri siihen tasapainon hallintaan, mutta ilmeisesti se onnistuu hyvin puolikkaalla hännälläkin!
Mä omistan kans hamsterin, ja se on kyllä aika usein takajaloillaan...
Otan osaa ja onnittelen samalla. Ihanaa, että gerbiilisi voi hyvin, vaikka onkin iäkäs.
Hiirillä ja rotilla voi liian kuiva huoneilma aiheuttaa häntäkuolion. Häntään muodostuu kuroumia, minkä seurauksena hännän kärkiosa kuolioutuu ja putoaa pois.
Ymmärrän hyvin eläinlääkäri-inhoasi. Koen itse samaa saatuani useita kertoja virhediagnoosin, joka on lopulta jopa vienyt hengen eläimeltä.
Kauniaisista olen löytänyt ihanan eläinlääkäriaseman, jossa pikkuisiin suhtaudutaan rakkaudella. Sinne olen "timanttini" kuljettanut vaikka matka on rasitus kaikille.