Kalkki on hyvä märkään maahan, mutta miksi nurmikon kevät&kesä-lannoite pitää panna ennen sadetta kuivaan maahan??
Nurmikon lannoite pitää kuivaan maahan?
11
1567
Vastaukset
- anna.mennä.vaan
Kuivuus ei ole se juttu vaan että pian sataa.
Mikään ei estä kylvämästä sateella. - Joskäsin
Jos käsin levittää niin ei ole mitään väliä onko maa kuiva tai märkä. Koneellinen levittäminen tietenkin kuivaan maahan koska maahan ei tule silloin herkästi koneen aiheuttamia painumia. Eli kuiva maa kestää koneen rasitukset mutta märkä maa ei.
- pikkutilallinen
Riippuu maasta ja koneesta.
- Märkä-kuiva
pikkutilallinen kirjoitti:
Riippuu maasta ja koneesta.
Olet oikeessa. Märkä maa kestää koneita huonommin kuin kuiva maa. Kevyitä selkäreppukoneita saattaa kestää märkäkin maa, mutta niilläkin jää usein märkään maahan selvät jalanjälet.
- Riippuumaastajakoneesta
pikkutilallinen kirjoitti:
Riippuu maasta ja koneesta.
Millä perusteilla. Minkälainen maa? Minkälainen kone?
- Siistimpääkuivaan
On tapana että viljely ja hoitotyöt tehdään kuivan maan aikaan. Työnteko on silloin siistimpää. Kun maa on märkää työt ovat monin verroin likaisempaa - myös lannoitustyöt.
- Täysinsama
Kalkilla ei ole mitään väliä levittääkö sen kuivaan maahan tai märkään maahan, koska sen vaikutusaika on vuosia, niin ehtii varmasti olla märässä ja kuivassa maassa.
- suom.huom
Kalkki ei muuten ole lannoite.
- Lannoitusvaikutus
suom.huom kirjoitti:
Kalkki ei muuten ole lannoite.
Mutta happamassa maassa toimii lannoitteen tavoin. Kalkki lisää ravinteiden liukoisuutta ja tästä tulee lannoitusvaikutus.
- Missäkohtaaoliväitetty
suom.huom kirjoitti:
Kalkki ei muuten ole lannoite.
Missä kohtaa oli väitetty että kalkki on lannoite???
- yksmv
Lannotteet nurmikolle ennen sadetta koska ne liukenee veteen. Apulanta on myrkkyä ihmisen iholle. Eikä tee hyvää esim lasten varpaissa jos ei sada viikkoon kun ne pihalla hyppii ja leikkii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti17717134SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude28915424Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole9210950Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy14310626Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1179479Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla288116Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump298115Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2066662Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1986368Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri355958