Teininä solmittu suhde

Onko kellään kokemusta siitä, että 14 - 15 vuotiaana solmittu suhde kestää koko elämän? Kannattaako lapsia tehdä sellaisen henkilön kanssa, jonka kanssa on seurustellut tiiviisti jo 14 -vuotiaasta alkaen. Mikä todennäköisyys on, että suhde kestää lapset yms.
11126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kaikki tuntemani pariskunnat - yhtä lukuun ottamatta - ovat päätyneet eroon.

Äänestä

Onko kellään kokemusta omassa elämässä tai lähipiirissä? Kannattaako?

Äänestä

Löytyykö lapsina seukkaamaan alkaneita? Eivätkö vanhemmat sanoneet mitään, kun tiivis seurustelu alkoi jo 14 vuotiaana? Saitteko olla yötä toinen toistenne luona?

Äänestä

Kaikista, aikuistenkin, suhteista suurin osa päättyy eroon. Samoin suurin osa avioliitoista päättyy avioeroon.

Itse kysymykseen vastatakseni: kyllä tiedän ainakin yhden pariskunnan, joka tapasi 15-vuotiaana ja on nyt kuusvitosena perheellinen pariskunta, lapsenlapsiakin on.

Äänestä

Harvinaista se on. Varmaan prosentin luokkaa tuo yhdessä pysyminen läpi elämän. Mutta on se mahdollista.

Äänestä

Ei+lähes+kaikki+pääty+eroon,+vaan+keskimäärin+noin+puolet.+14+-+15+-vuotiaina+solmituista+liitoista+päättyy+eroon+luultavasti+noin+99%.

Äänestä

Kokemusta?

Äänestä

En usko, etteikö kokemusta löydy. Antoivatko vanhemmat teidän yöpyä toinen toisenne luona 14 - 15 -vuotiaana? i

Äänestä

Olin itse 14v kun aloin seurustelemaan 18v pojan kanssa.
16 vuotiaana menin naimisiin presidentin luvalla ja synnytin ensimmäisen lapseni.
19v saimme toisen ja 22v kun kolmas syntyi.

tänään lapset on 24,22 ja 18 vuotiaita ja meillä on edelleen liitto kasassa, tänä vuonna juhlimme 25 vuotis hääpäivää =)

Olemme oppineet elämän aikana " Se mikä menee rikki, korjataan, ei sitä heitetä pois"

Äänestä

On kokemusta ainakin siitä, että 14-15-vuotiaana alkanut onneton rakastuminen jatkuu vielä 35-vuotiaana. Ei itsellä, vaan kaverilla. Hän ei kuulemma ole vieläkään tavannut ketään muuta, joka kiinnostaisi.

Äänestä

Vai niin. Entäpä muiden kokemukset?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onkokokemusta kirjoitti:

Onko kellään kokemusta siitä, että 14 - 15 vuotiaana solmittu suhde kestää koko elämän? Kannattaako lapsia tehdä sellaisen henkilön kanssa, jonka kanssa on seurustellut tiiviisti jo 14 -vuotiaasta alkaen. Mikä todennäköisyys on, että suhde kestää lapset yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu