Kumpi kanootti

Sakkeus11

Kertokaas kokeneemmat kumpi kannattaisi hankkia jokiin ja pikkukoskiin Mad River Explörer 16 TT vai Prospector 16.

4

1817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MelaHeilumaan

      Hyviä molemmat, Prospector (kenen valmistama?) on malliltaan banaanimpi ja siten ketterämpi kääntymään mutta vaikeampi melottava, eli enemmän juuri jokipeli. Mad River Explorer 16' (jollainen minulla on ollut Royalex-versiona jotain 23 vuotta) on aivan hemmetin hyvä yleiskanootti joka taipuu kyllä jokimutkiinkin. Eli molempi parempi.

      Osaathan jo oikeaoppisen J-vedon ja kanadalaisen variaation siitä?

    • Sakkeus11

      Enpä osaa tuota,voisitko avata hiukan.
      Explorer 16 TT on tilauksessa,saapuu sopivasti Jussiksi.

      • MelaHeilumaan

        Tätä kanoottimelonnan perusasiaa eli J-vetoa on hieman hankala selittää ilman kuvia, mutta yritetään.

        Perusongelma kanoottia melottaessa on se, että paatti lähtee kaartamaan päinvastaiselle puolelle kuin miltä melotaan, ellei tee jotain asian estämiseksi. Tämän kurvaamisen estämisen voi tehdä kahdella tavalla, joista toinen on luonteva mutta väärä, toinen aluksi hankala mutta todellisuudessa ainoa oikea (jonka tajuaa vasta sen tultua automaatioksi).

        Väärä tapa: vedetään melalla taaksepäin, sitten työnnetään melan lavan VASTAKKAISELLA pinnalla ulospäin, tapahtuu katkos liikkeessä. Yläkäden peukalo osoittaa silloin ylöspäin. Tämän ihminen tekee luonnostaan, jos ei kädestäpitäen neuvota oikeaa tyyliä.

        Oikea tapa: J-veto tapahtuu siten, että koko veto tehdään lavan samalla pinnalla yhtenä liikkeenä. Tässä mela kiertyy lopussa epämukavasti siten, että yläkäden peukalo osoittaa alaspäin. Tällä tyylillä kuitenkin koko veto on yhtenäinen, sujuva liike, ja melontanopeutta voi kasvattaa huomattavasti. Epämukavuuden vaikutelma häviää kun tyyliin tottuu.

        Kanadalainen veto: J-vedon kehittyneempi versio, jossa korjausliike tapahtuu vetämällä melan lavan kärki ikään kuin vettä vuollen takaisin eteen. Ei koko matkaa, mutta parin vaaksan verran. Tämä myös tapahtuu yläkäden peukalo epämukavasti alapäin sojottaen. Jos vaikkapa melotaan oikealta puolelta, niin mela kiertyy voimakkaasti vastapäivään palautusvaiheessa, ja lavan kärki höylää ohutta siivua veden pinnasta. Juuri sen verran, että paatin suunta palautuu oikeaksi (tai hieman yli, jonka taas seuraavan vedon alku korjaa).

        Nyt voi tietysti kysyä että mitä välii. No, jos haluaa jatkaa vanhalla kökkötyylillä niin sitten ei varmaan olekaan mitään välii. Jos taas opettelee sen oikean tyylin, niin pian kyllä tajuaa miten typerä se väärä tyyli todellakin on. J-veto ja kanadalainen tekee melonnasta huomatavasti jouhevampaa ja sulavampaa ja kevyempää ja hallitumpaa. Kyllä tämän osasivat jo savolaiset soutuveneensä perästä, sieltä minä sen itse opin 50 vuotta sitten, en kanadalaisista melontakirjoista. Jonnekin tuo taito vain on välillä monelta unohtunut.

        https://www.youtube.com/watch?v=kSOu0jyuqN8
        https://www.youtube.com/watch?v=Sx4J1Lqk9_k
        https://www.youtube.com/watch?v=cyJHA_jrzaI (alkaa kohdasta 2:10)


    • Sakkeus11

      Asia selkis hyvin.
      Leppeät Jussit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7252
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3642
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      60
      3241
    5. 42
      2859
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    7. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      48
      2546
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      181
      1745
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1521
    Aihe