kaunis ja sointuva toinen nimi.
EMILIA + jokin
Johanna
262412
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Emilia Aliisa
Emilia Anna-Bella
Emilia Annaroosa
Emilia Ninna-Mari
Emilia Ellimaria
Mutta mielestäni kauneimmin sointuu, jos toinen nimi on lyhyempi, ja ensimmäisenä. Emilia sitten tokaksi nimeksi (yhtä lailla voi olla kutsumanimenä):
Anna Emilia
Iida Emilia
Kiia Emilia
Inka Emilia
Saija Emilia
Tia Emilia
Ansa Emilia
Nina Emilia
Tai sitten kolme nimeä, joista yksi lyhyt (mutta nämä kuulostavat jo melkoiselta rimpsulta):
Emilia Anna Maria
Emilia Mia Marusa
Emilia Nia Milja
...jokin pitempi nimi tokaksi, esim.
Emilia Josefiina
Emilia Aleksandra
Emilia Angeliina
Emilia Katariina
Emilia Rosalia
tai vaikka kolme nime yhteensä, seki ois kiva!
emilia katariina olisi kyllä hieno nimi mutta emilia maria, emilia taru, emilia tiia, emilia kristiina tai emilia paula olisi myös mukavia nimiä
Emilia Johanna (äidin mukaan)
Emilia Adele
Emilia Aino Maria
Emilia Katriina
Emilia Aino Maria
Emilia Noora Maria
Emilia Amanda
Emilia Adele
Emilia Adalmiina
josefiina
rosaliina
suvi tuuli
katariina
peppiina
sabrina
annukka
rosette
helinä...ja tietty sitä mieltä,että toinen nimi pitäisi olla pitempi,ku ensimmäinen.sointuu paremmin.tai sit perään kaksi lyhyttä...
Kaikki näytti täällä hyvältä, mutta tuossa vastauksessa on jo vähemmän sopivaa: suvi tuuli, peppiina(!), sabrina(!), rosette eivät sovi kuvaan.
no väliin taisi tulla jotain tuttujen erikoisia nimiä.minun 2v.kummitytöllä on toinen nimi peppiina ja minusta se kuulostaa aika hyvältä
Alunperin pelkkä Julia,mutta tyttäremme syntyi vaimoni äidin syntymäpäivänä ja hänen nimensä oli Emilia,joten tyttärestämme tuli Julia-Emilia.
peppiina ,tosi kiva, jo pelkkä nimi saa hyvälle tuulelle,;)
katariina
olivia
suvi tuuli
anniina
marjukka
susanna
ida lotta
aada sofia
Emilia Aada Sofia
Emilia Ida Maria
... näistä on mielestäni Emilia Aada Sofia. Myös Katariina, Anniina, Marjukka ja Susanna sopisivat minusta paremmin, jos välissä olisi jokin lyhyt nimi, tyyliin Emilia Anni Katariina, Emilia Inka Anniina, Emilia Aino Marjukka tai Emilia Lotta Susanna. Oliviaa en laittaisi Emilian perään, koska molemmissa on tuo ia-pääte.
Jos uusia saa vielä ehdottaa, niin tässäpä vielä muutama:
Emilia Kukka-Maaria
Emilia Tuulianna
Emilia Vilhelmiina
Emilia Adeliina
Mitä mieltä näistä?
Emilia on kaunis,hyvin suosittu nimi,joten minun mielestäni toisessa nimessä pitäsi olla" sitä jotain" joka kruunaa nimen,ehdotukseni olisi Emilia Isabel ? miltä kuulostaa?
..niin kannattaa miettiä,millä Emilia nimen vielä tekee prinsessanne persoonalliseksi,elikkä edellinen ehdotukseni Emilia Isabel tai Emilia Annabel..
Nimittäin Emilia Annastiina. Miltä se teistä kuulostaa?
Emilia Henrika/Henriikka ???
Meillä on Emilia Aurora ja mielestäni kaunis nimi. Muutenkin A:lla alkavat sopivat E:n seuraksi. Mitä mieltä olette nimestä
Julia Aleksandra? Viikonpäästä ristiäiset. Löytyisikö toiseksi nimeksi hyviä vaihtoehtoja?
Emilia Matilda on mielestäni tosi kaunis. Ja nimet sopii pehmeästi yhteen =)
Emilia Adalmiina tai Emilia Fionna
Meillä on Emilia Iida Anita
Laita Emilian jälkeen joku kaksitavuinen nimi, esim. Lotta, Sanna, Hanna, Mette... ja sen jälkeen voi vielä laittaa kolmannenkin nimen, se sopii jatkoksi.
Emilia Lotta Katariina
Emilia Mette Johanna
Emilia Tytti Anniina
Kannatan reippaita suomalaisia nimiä, ei Aleksandroja tai muita venäläisiä (no katariina voi viitata itäänkin.. ja Mette Norjaan)
Jos päädyt kahteen etunimeen, valitsisin Emilia Johanna.
Ei todellakaan Emiliaa... Tässä parempia:
Matti
Teppo
Jorma
Juhani
Erkki
Uuno
Pertti
Kalevi
Terttu
Marja-Liisa
Anneli
Irene
Esteri
Irmeli
Irene
Siiri
Siinä kunnollisia suomalaisia nimiä, ovat perskele ainakin persoonallisia. Mutta miksi ei kenellekään kelpaa?
Nykyajan maalta kaupunkiin muuttaneet juntit nuoret aikuiset pilaavat lastensa elämän antamalla kaikenlaisia typeriä täysin todellisuudesta irrallisia vieraskielisiä nimekkeitä lapsilleen: Jose, Kevin, Hugo, Ellen, Adele, Susan... Anna mun kaikki kestää! Ja sitten vielä nämä Nikot ja Aleksanterit ja Emiliat...Uskomatonta!
Miksi ei vanhat hyvät isovanhempien aikaiset nimet kelpaa? Suomessa ei kunnioiteta ei vanhuksia ei esi-isiä ei edes heidän nimiään. Huomaa kyllä tämän yhteiskunnan ja sen vanhemman väen elämästä sen.
ei se emilia mun mielestä mikään uusi muotinimi ole, varmaankin monesta suvusta löytyy kauempaakin. ja onko se isovanhempien arvostus siitä kiinni, et antaako lapselleen jonkun ns. vanhan nimen!!!!!todellakaan ymmärrä tuollaista yleistystä..
Emilia on kylläkin täysin suomalainen tai vähintäänkin jo vuosisatoja Suomessa käytössä ollut nimi.
valita Emilia Matilda nimeksi.Kiitos kaikille vastanneille.