Täytyykö katsoa jo muuta

Autoasentajat

Olen 49v ja hakenut lääkikseen 30 vuotta. Pitäiskö yrittää johonkin muualle? Kannattaako suorittaa lukion fysiikka ja kemia

14

1191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäskysyit

      Sinun ei kannata suorittaa lukion fysiikkaa ja kemiaa. Luovuta! Älä hakkaa enää päätäsi seinään! Yritä vaikka lähihoitajaoppiin.

    • Ufhtesyrd

      Jos ens vuonna pääsisit viimein sisään ja opiskelisit 6-v, niin jo nuorekkaana viisvitosena siirtyisit lääkäri-työelämään :)

    • 0909

      Kaikkihan tajusi, että on provo? Hyvä.

    • unelma.lekuri

      Älä katkaise 30 vuoden perinnettä. Jatka vielä ainakin toiset 30 vuotta.

    • Runkfist

      Jatka toki vielä ja pianhan pääset eläkeputkee lorvimaan :)

    • Dramalgaami

      Pääsin nyt sisään, mutta kun nyt tajusinkin, että haluan hammaslääkäriksi eli haen sinne ensi vuonna. Ostaako joku paikkani?

      • KokkelisKik

        Suomenruotsalaisille ei kannata yrittää myydä sitä paikkaasi, sillä he horjahtelevat lääkikseen sisään vähemmillä pisteillä (-10 pistettä).


      • SeNytVaanOnNiin
        KokkelisKik kirjoitti:

        Suomenruotsalaisille ei kannata yrittää myydä sitä paikkaasi, sillä he horjahtelevat lääkikseen sisään vähemmillä pisteillä (-10 pistettä).

        Et sitten oppinut ruotsia, vaikka sitä sinulle yritettiin opettaa?! Katkeruus paistaa läpi teksteistäsi, uusio-fennomaani.


    • tohtoriksiko

      Minä taas olen jo yli viisikymppinen tällainen tosi pirtsakka, huumorintajuinen, nuorekas ja avoimesti kaikkeen uuteen suhtautuva viestintäalan moniosaaja. Olen ollut 30 vuotta samassa hommassa, mutta nyt olen ajatellut lähteä opiskelemaan, kun saattaa ehkä esimies vaihtua. Mietin sosiaalialaa ensin, koska olen todella empaattinen ja tulen hyvin toimeen kaikkien ihmisten kanssa. Pidän ihmisten kanssa työskentelystä ja erityisen paljon nautin uusien ihmisten kohtaamisesta. Mietin nyt kuitenkin, että pitäisikö hakea sittenkin suoraan lääketieteelliseen, koska olen aina ollut kiinnostunut vaihtoehtolääketieteestä ja sitä kautta ymmärrän jo valmiiksi paljon ihmiskehon toiminnasta. Mitä mieltä olette? Onko liian myöhäistä?

      • 0909

        Juu älä hae.


    • dfghjhf

      Viiskymppiset viriilit miehet saavat poikia enemmän teinipillua yliopistosta. Kannattaa kokeilla t. kokemusta on!

      • ViriiliJaakoppi

        Kiitos tästä vastauksesta. Pitää alkaa lukea ensi kesän pääsykokeiisin.


    • JatkaVaan

      Koskaan ei pidä lopettaa yrittämistä.

      • Jatkoille

        Eikä yrittää lopettamista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      154
      5009
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      191
      4021
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      138
      3684
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      47
      2955
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      36
      2287
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      144
      1956
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1727
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1468
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    Aihe