Iltoflex 400 releet

kokenu

Ihan hyvä kone, mutta releitä on mennyt. Edellisellä kerralla poltti moniporrasmuuntajan kahdesti kun kosketin suli väärään asentoon. Vasta toisen muuntajan jälkeen löytyi pasa rele. Nyt jokunen viikko sitten havahduin 37-asteiseen tuloilmaan. Lienee ollut koko talven jälkilämmityksen releen koskettimet kiinni sulaneita lämmitysasentoon.

Vinkki. Mitatkaa koneittenne tuottama tuloilman lämpötila. Muissakin koneissa voi jälkilämmitys jumittaa. Tuohan on jo poistunut malli. Kaiketi. Mutta varmasti näitäkin on vielä käytössä. Voin muuten avustaa releitten suhteen.

4

589

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietojaon

      releet pois ja isommat kontaktorit tilalle niin ei sula enään kiinni.

    • 20vkokemus

      Jo meptekin aikaan siihen oli korjaussarja ettei jälkilämmitys koskettimet pala kiinni. Vaihtoivat tehdastakuuna niitä jälkilämmityspaketteja jo takuuajan ylittäneisiin koneisiin. Ne releet on sen mallin tyyppivika ollut alusta asti. Kone on muistaakseni Norjassa tehty vaikka suomalaisena meptekkinä myytiin. En tiedä vieläkö Iltoswegon kantaa noista vastuuta.

    • Heippa.
      Havahduin samaan sisäilman lämpenemiseen kesällä.
      Iltoflex 400 vastus käy kuumana. Osaatko antaa opastusta?

      • Anonyymi

        Täällä huomasin saman että tuloilman esilämmitysvastus kuumana vaikka pihalla +25. Onko tähän korjausvinkkiä kellään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      306
      3631
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1636
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1481
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      94
      1261
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1181
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1032
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      857
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe