Lattiakaivon hajulukko

samakun

Laitan tännekkin tämän saman eli:

Hei

Asun kerrostalossa, 80-luvulla rakennettu.

Ongelmana on nyt sellainen jotta, ostin asunnon vuosia sitten, entinen omistaja on asentanut suihkukaapin ja siinä samassa ilmeisesti hukannut vessan lattiakaivon hajulukon.

Talvella ei ole minkäänlaista ongelmaa mutta kun tulee kesä niin viemäristä alkaa tulla melkoinen löyhkä, mitä lämpimämpi sitä enemmän haisee.

Lattiakaivon viemäristä todellakin puuttuu hajulukko, talonmies väittää että haju lukkoa ei mistään saa?
Tähän on rakennettu viimekesänä jonkinlainen hajulukon korvike, mutta se ei täysin pidä hajua poissa lämpimällä ilmalla.

Voiko olla ettei tosiaan löydy hajulukkoa?
Onko ne niin viemärikohtaisia sitten?

Mitä minä voin tässä tilanteessa tehdä?

-Kiitos

5

4554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinsetoimiijoosd

      Hajulukko on sen lattiakaivon rakenteessa, sitä ei saa poistettua, eikä sitä saa lisättyä. Eikä viemärien hajuihin vaikuta lämpimät tai kylmät ilmat millään tavalla. Mutta sielä kaivossa pitää olla vettä, se on se hajulukko se vesi. Tai laita 30x30cm muovimaton pala viemärin päälle kun et käytä sitä.

      • aloittajakyllä

        Moi

        Kerrostalo asunto ja koneellinen ilmastointi, kun ilmastointi on täysillä niin se imee viemäristä löyhkää. Kun ilmastointi on pienellä niin tätä ongelmaa ei ole. Myöskin jos laitan asunnon ikkunan auki niin ongelmaa ei silloin ole.

        Talvella tälläistä ongelmaa ei ole, kesällä kylläkin, myöskin jos talvella tulee leuto sää niin saattaa tulla taasen viemäristä löyhkää.


      • eikoskaantoimi
        aloittajakyllä kirjoitti:

        Moi

        Kerrostalo asunto ja koneellinen ilmastointi, kun ilmastointi on täysillä niin se imee viemäristä löyhkää. Kun ilmastointi on pienellä niin tätä ongelmaa ei ole. Myöskin jos laitan asunnon ikkunan auki niin ongelmaa ei silloin ole.

        Talvella tälläistä ongelmaa ei ole, kesällä kylläkin, myöskin jos talvella tulee leuto sää niin saattaa tulla taasen viemäristä löyhkää.

        Täysin "normaali" tilanne tuon ikäisessä kerrostalossa jossa on koneellinen "ilmanpoisto", eli "suunnitelmien"mukainen huippuimuri mutta ei minkäänlaista suunnitelmaa korvausilman saannista... hirsitalossa toimisi loistavasti mutta tiiviissä kivitalossa ei ollenkaan.

        Jos "putki-insinööri" on tyhmä, niin "ilmastointi-insinööri" on idiootti...


      • mikäkäy

        Onko tosiaan niin ettei hajulukkoa saa lisättyä lattia kaivoon??????
        Talonmies on viemäriä käynyt katsomassa ja todennut jotta jotain siitä puuttuu.

        Jotain puuttuu siis siitä ihan viemärin suulta, itse olen olettanut kyseessä olevan hajulukon.

        Jos sinne ei mitään saa lisättyä niin sittenhän koko viemärin pitää laittaa uusiksi.


    • wernerskaliini

      Meillä asia on ratkaistu niin, että käsienpesu lavuaarista menee vesi lattiakaivoon lattian alla, hajuongelmia ei ole koskaan ollut, käsittämätöntä, ettei näin tehdä missään, liikaa työtä ja asiasta ei välitetä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      83
      4346
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2817
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2684
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1886
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1726
    6. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1530
    7. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      125
      1511
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      110
      1457
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      281
      1405
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      94
      1360
    Aihe