Reikien paikkaaminen ja seinän maalaus

ongelmaseinat

Olen muuttamassa asuntoon, jonka kiviseinissä on parisenkymmentä sormenpään kokoista reikää edellisten asukkaiden jäljiltä. Millähän noita voisi tilkitä niin ettei jäisi pahoja jälkiä? Seinät ovat valkoiset.

Yhdestä seinästä on myös maali irtoillut epätasaisesti. Pitääkö tuo vanha maali raaputella pois ennen kuin voi laittaa uuden pintaan vai onko jotakin tasoitteluainetta olemassa?

Vinkkejä otetaan kiitollisena vastaan!

5

20898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fani__

      Osta iso purkki pakkelia. Purkin kyljessä lukee, kuinka syvien klommojen täyttämiseen kyseinen pakkeli soveltuu.

      Paina pakkelia lastalla pölystä puhtaisiin koloihin ja naarmuihin. Kun pakkeli on kuiva, hio tasaiseksi vaikka puupalaan kiinnitetyllä hiekkapaperilla.

      Rapsuta irtonainen maali pois, tasoita tarvittaessa pakkelilla ja hiekkapaperilla ja pyyhi pöly tarkasti pois ennen maalausta.

    • maalarimestari

      Seinien paikkaamiseen on monenlaisia tasoitteita, pelkkiin reikiin kannattaa ostaa esimerkiksi husfixiä tai polyfillaa ne on molemmat jauheita johon lisätään vettä, tehdään kitti joka on sopivan paksua, jos kittaamista on enemmän soveltuu esim breplasta LF hyvin. Kitataan taarpeeksi leveällä lastalla "luita myöden" tarvittaessa kahteen kertaan, kuivuttua hiotaan 120 hiomapaperilla ja maalataan 2 kertaan, ensin vain kittikohdat ,sitten yli, jos sama sävy-muuten kahteen kertaan jos sävy vaihtuu.

    • Liima©

      Voi saatana kun olin subua ottanut kaverilla ja sitten suutuksissani löin noin 8 nyrkin mentävää reikää seinään. Kannattaako käyttää tätä ohjetta?

    • määmy

      Jos ne on rosoiset betoniseinät, tavallinen kitti jättää tasaisen jäljen ja pistävät silmään. Mikäli ovat tasaiset seinät silloi voi käyttää. Selviää kun laitat viivottimen tussipuolen seinää vasten, epätasaisuuden näkee miten paljon rosoa. Kerrot sen vähintään kahdella ja tiedät kuinka rakeista hiekkaa sekoitat kittiin.

      Tietysti voit ostaa sopivaa rautakaupasta, tuskin pientä purkkia löytyy.

      • Maa l Ari

        http://www.biltema.fi/fi/Etsi/?query=tasoite&page=1


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      63
      3204
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2437
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      2150
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1790
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1397
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe