nestejäähyn teho?!?

ehtiikö vesijäähdytin viilentämään vettä tarpeeksi nopeasti kovassa 6h 90-100% kuormassa, niin ettei prossun lämpö nouse yli 55-60 asteen?
jäähynä olisi tuo
https://www.jimms.fi/fi/Product/Show/115903/captain-360/deepcool-captain-360-vesijaahdytysjarjestelma-prosessorille-lga2011-3-1366-115x-am3-2-fm1-2
9126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Aktiivijäähdytteiset nestejäähdytykset ovat suunnitellut jatkuvaan käyttöön suunnitellulla käyttökuormalla. Tuo on suunniteltu 220 W:n jatkuvan tehon tuottaman prosessorin lämpövirran jäähdytykseen. Jos prosessorisi vie tätä enemmän tehoja täydellä kuormalla, ei jäähdytys välttämättä riitä.

Äänestä

En suosittele vesijäähdytyksiä, metelöi ja saattaa vuotaa ennemmin tai myöhemmin.

Äänestä

Vallan mainiosti! Mutta kun ylikellottaa, nousee virrankulutus ja lämpö määrä huolella.
Mutta toi kyllä pärjää vielä silläkin pitlälle

Intell haukaa ylikellotettuna tuplan sähköä! samalla tulee myös eteen raja jossa jäähy pitäisi olla kylmempi! ei kuitenkaan niin kylmä että alkaa kondensoimaan ilman vettä emolevylle.

Mutta! miksi maksaa tyhmyyksistä kun Alienvare area51 saa suoraan kaupasta!
On tehoo ja toimii!

Äänestä
  • Halpapelaajan unemaa oli ja on vieläkin.
    Xeon 7500 palvelimissa oli vika,, joka näytti että prossu kyssähtää!
    Näin ei kuitenkaan ollut, vaan sen virransyöttö kyykkäs. Viallinen konkka.
    Noh näitä paskoja on sitten markkinoilla suomessakin muutamiasatoja. ser jäte hinnalla.

    2 x 18 ydintä pyörittää todella kivasti steam pelejä Ubuntussa.
    Kone käytännössä näyttöohjaimmen hintainen!

    Windows ei saa tosta kivestä kaikkea irti!

    Äänestä

Vesijäähyn ero on tietenkin se, että se kestää hetkellisesti rasitusta enemmän, kun lämpö jakautuu nesteenä koko systeemiin. Pitäkällä juoksulla en usko nesteellä olevan mitään isompaa etua. Ilma jäähdyttää ihan hyvin sekin.
Nopeat tehopiikit ovat siis nesteen etu. Muuta etua ei ole.

Äänestä

  • siis 30 minuutin käytön jälkeen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jäähytys kirjoitti:

ehtiikö vesijäähdytin viilentämään vettä tarpeeksi nopeasti kovassa 6h 90-100% kuormassa, niin ettei prossun lämpö nouse yli 55-60 asteen?
jäähynä olisi tuo
https://www.jimms.fi/fi/Product/Show/115903/captain-360/deepcool-captain-360-vesijaahdytysjarjestelma-prosessorille-lga2011-3-1366-115x-am3-2-fm1-2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu