Johtaako Sipilä tätä maata?

J_Ohtaja

Taivalkoskella osataan!

O_Saaja

22.6.2016 6:53
Kuuluisie taevalkoskelaesie

poejanmulukku

22.6.2016 6:36
Tuosa toesessa ketjussa, jossa puhutaan Peätalo-instituutista, joku oli varastanu minun nimimerkin. Ei semmosta pijä tehä. Et sie tiijä, että varastamine on synti? Antaneeko Jumalakaa anteeksi semmosta syntie? Siksi minä heti keskiviikko-oamuna kiirehin rekisteröimähän tämän nimimerkin.

Mutta Peätalo-instituutista minulla on varma tieto. Se on joku rakennushökötys Taevalvoaran rinteellä. Siellon ollu ravontola ja viinaa on juotu. Ei Jumala hyvällä silimällä semmosta kato. Se on suurempi synti vielä ku valehtelu ja mimimerkin varastamine. Mutta en minä tiijä aevan varmasti, oesko se Peäpalo-instituutti kirjailijakorkeakoulu vae mikä. Siellä on aeneaski televisio. Keräs-Niilo oli käöny kahtomassa siellä televisiota, koska sillä ei oo kotona semmosta syntilootaa, jota uskovaeset eivät sitte millään hanki kotiin, sillä se on suurempi synti ku nimimerkin varastamine ja valehtelu.

Keräs-Niilo on semmone pieni mies ja köyhästä paekasta jostai syrjästä, mutta tosiassiessa se on suurempi mies ku Taevalkoskelta ikkään on tullu kettää. Se on etuskunnassa ny. Eilennii illalla uutisissä näötettii ku se istu etuskunnassa omalla paekallaa kun joku Kaekkone oli valittu johonki hommaa, ja se Keräs-Niilo naoreskeli tyytyväesenä koko syntisen Tv-ruutun levveyveltä ku se varmaa oli äänestänyt sitä Kaekkosta siihe hommaa mutta en minä ny muista mikä homma se semmone oli että ihan syntisessä televisijossa pittää maenita, mutta ei se varmaan mikkää resitentin homma ollu, ku ehän minä usko, että meillä nyt olis joku Kaekkonen resitenttinä, kun oekeastaan se Keräs-Niilo olis siihe hommaa sopivampi, ku eihän Taevalkoskelta monesti nii suurie miehie sikijä. Muistaakseni resitenttikä on nyt joku Kekkone, mutta ei se Kekkone oo uskovaene, mutta sen isä on varmuuvella.

Keräs-Niilo on kae lääkäri ja se on vielä suurempi ihme ku se etuskuntatouhu ikkään. Onko Taevalkoskelta yhtään muuta lääkäriä tullu? Leäkärinä se on tuhonnu monta elämää jo. Semmoseen ei kuka tahansa pysty. Muttei se enää mittää tuhoa ku se on jo eläkkeellä ja istuu etuskunnassa ny ja on Sipilän takapiru. Sipilä on se peäministeri Kempeleesä, joka sae etuskuntavaaleissa 30.000 eäntä ku Keräs-Niilo ite sai vain 5.300 eäntä. Ja nyt koko suomen kansa luuloo, että Sipilä se johtaa tämän moan tuhhoamista eivätkä ollenkaan ymmärrä, että koko tuhnoamisrojekti on Keräs-Niilon keksintö.

Moassa on nyt 269.000 ihmistä työtä vailla, mutta kahtokoahan ny vaen kuhan Keräs-Niilo pistää hommat seis etuskuntakauven loppuun mennessä nii meillä on aenaski 2.690.000 työtöntä ja se on jo jottae semmosta, joho ei yksikää taevalkoskelaene oo ennen Keräs-Niiloa pystyny eikä sen jäläkeenkään pysty.

Patsas sille Keräs-Niilolle pittää pistää pystyyn Taevalkoskelle. Jos ei siihen Keskustorille, joka on jo pilattu Paätalon ruostuvilla rautarommuilla nii aenaski Mehtäkylän tien varteen vaekka siihen rauhanyhistyksen tontin reunaan, sillä Keräs-Niilo on ikänsä ollu uskovaenen mies, ja sehän se tärkein assie on elämässä eikä se varmaan oes ikinä päässy lääkäriksi eikä etuskuntaankaan, jos ei Jumala ois sitä aottanu ja hyvästi siunannu. Ja jos joskus on synti tarttunu niiku se meihin kaikkiin pakkaa tarttumaan nii sitähän voi aina ahkeroiva parannuksen askelille, koska ainahan Taevalkoskelta löytyy uskovaesie ihmisie, joille voi kertoa murheista ja pääsee taas vappaaksi.

Muistaakseni viime kesänä suviseuroissa saarnasi joku Turpeis-Tuomo evankelijumie ja minä aattelin, että se on varmasti pappi ku se niin selekeästi puhu ja kirkasti Ristuksen armoa. Mutta joku tiesi, ettei se mikkää pappi oo, vaan polliisi Taevalkoskelta. Polliisit tavallisesti on vittumaesie miehie ku antavat sakot ihan turhasta jos kaasujalaka on käyny lattiessa, mutta en minä usko, että Turpeis-Tuomo semmosta tekisi, koska evankelijumin ääni ja syntien sovituksen sana kirkastakin kirkkaampana paesto sen puhheesta aenaski viime kesänä kun se saarnasi ratiojossa nii että sitä saatto kuunnella vaekka moapallon toisella puolella ja saaha siitä virvotusta helteisellä taivasmatkalla.

Keräs-Niilo on kuulemma kirjottanu monta paksua kirjaakin, melekeen niiku se Päätalon Kallekin, mutta en minä niitä vielä oo lukenu, mutta varmuuvella luven vielä ne jokkaesen. Taevalkoskella sikijää nuita kirjailijoeta, aenaski Räesäs-Veikko on kirjailija ja sen koti on jossae Jokijärven suunnalla niiku Päätalon Kallenki.

Sehän oli joku lihava rehtori Nyyperi 1960-luvulla, joka opetti Keräs-Niiloa ja muita taevalkoskelaisie tavoille. Vahtolan Joukokin on ollut Nyyperin opissa ja siitä tuli rohvessori Oulun yliopistoon. Ja muitahi kuuluisia taevalkoskelaesie se on opettanu, mutta ei se Nyyperi ite taennu olla uskovaene mies.

Jaksa ny tässä aekasi keskiviikko-oamuna kirjottaa tähän kaekkie mieleen tulevie juttuja Taevalkoskelta, mutta olokoon tämän verran ny tällä kerralla. Jos tuli virheitä kirjotukseen niin pyyvän anteeksi.

0

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        87
        1714
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        85
        1222
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1113
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        67
        906
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        102
        874
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        818
      7. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        47
        731
      8. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        722
      9. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        47
        671
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        653
      Aihe