Jaamankankaan myrkyttäjä

Täältä saa varmasti parhaan tiedon, onko koirien myrkyttäminen kontiolahtelaisten sekopäiden mielestä yleisesti ottaen ihan ookoo?

http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/108962-koira-sai-myrkytyksen-jaamankankaalla-menehtyi-lenkin-jalkeen

Ainakin metsästysseuralla tuntuisi olevan lenkittäjiä kohtaan antipatioita, ottaen huomioon muutaman siellä räyhäävän siviilipoliisin ja kieltokyltin naulaajan.
13434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

aivan

Kontiolahtelaiset ovat sekopäitä(!)OK, varsinkin metsästäjät ovat umpihulluja.

Äänestä

Noin siinä helposti käy, kun omistaja ei noudata lakia ja huolehdi lemmikistään asianmukaisesti.

LAITTOMASTI irti juoksevat koirat häiritsevät luonnon eläimiä ja saattavat syödä sopimattomia makupaloja valvomattomilla retkillään.

HUOLELLISUUTTA JA LAINKUULIAISUUTTA KOIRANKUSETTAJAT!!!

Äänestä
  • "Noin siinä helposti käy"

    Ensimmäinen sekopää ilmoittautui.

    Äänestä

  • Lehmolainen kirjoitti:

    "Noin siinä helposti käy"

    Ensimmäinen sekopää ilmoittautui.

    Sekopää on hän, joka ei viitsi huolehtia lemmikistään ja valvoa eläimen tekemisiä.

    Sitten on helppo vinkua ja heitellä lokaa syyttömien tahojen ylle.

    -

    Äänestä

Newsflash suurin osa pohjois-karjalasta on sairasta vajaaälyistä sisäsiitoista pienimunaista alkoholistikansaa. Toinen toistaan sairaampia vajakkieläimiä

Äänestä
  • Ole hyvä ja selitä, mitä hyvää on isomunaisuudessa?

    Mitä ilmeisimmin sinun mielestäsi pienimunaisuus on henkilössä jotenkin halveksittava ominaisuus?

    -

    Äänestä

Lehmolaiset sekopäät opetelkoot noudattamaan Suomen lakia ja huolehtimaan lemmikeistään asiallisesti! Metsästysseuroille ja maanomistajille kannattaa ryhtyä vinkumaan vasta sen jälkeen, kun oma toiminta on ensin korjattu asianmukaiseksi.

Opetteleminen kannattaa aloittaa ottamalla perusteellisesti haltuun Metsästyslaki 28.6.1993/615 luku 8 sisältö ja tarkoitus. http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19930615#L8

Metsästysseura on ihan oikealla asialla huomauttaessaan holtittomasta koirien pitämisestä, sillä em. lain 53§ mukaan

"Ilman maanomistajan tai metsästysoikeuden haltijan lupaa koiraa ei saa pitää irti toisen alueella."

ja tarvittaessa

"Maanomistajalla tai metsästysoikeuden haltijalla on oikeus poistaa alueelta 1 momentin vastaisesti siellä oleva koira tai ottaa se talteen."

Äänestä
  • Tälläkö sekopäinen siviilipoliisi oikeuttaa myrkytyksen itselleen? Kovasti nyt tuntuu ymmärrystä riittävän.

    Äänestä

  • Missä kohdassa sinun mielestäsi kirjoitin, että eläinten myrkyttäminen olisi hyväksyttävää?

    Missä ja miten on osoitettu, että Karjalaisen näyttävästi uutisoimassa tapauksessa kyse olisi tahallisesta myrkytyksestä?

    Vaikka uutisessa tarkoituksellisesti(?) "unohdettiinkin" kertoa, niin mitä ilmeisimmin kyseinen koira hötkyili laittomasti maastossa (häiriten herkässä lisääntymisvaiheessa olevaa alkukesän luontoa) ilman asianmukaista valvontaa omistajan tai haltijan taholta. Mistä tiedetään, että kyseessä ei voisi olla esimerkiksi käärmeen purema?

    Ja mikäli sinusta omasta omaisuudesta huolehtiminen on paheksuttavaa siviilipoliisin toimintaa, niin kai sinulle sitten sopii, että tuntemattomat henkilöt ryhtyvät käyttämään olohuonettasi vapaasti omiin tarkoituksiinsa?

    -

    Äänestä

  • Ei tuolla Jaamankankaalla kukaan edes metsästä, ainoastaan hyvä paikka kaiken maailman siviilipoliiseille käydä pätemässä kun poliisi katsoo kiinnipitosäännöksiä läpi sormien.

    Äänestä

  • Höpöhöpö, tottakai Jaamankankaalla metsästetään.

    Ja vaikka ei metsästettäisikään, niin ei se silti tarkoita sitä, että luontoa saisi häiritä irti juoksentelevilla koirilla.

    Jos joku henkilö ei halua mailleen vieraita koiria, niin mikä siinä on ylivoimaista sinun käsitettäväksesi? Eikö järkesi riitä käsittämään, mitä edelle linkitetyt metsästyslain säännökset tarkoittavat?

    Osta itsellesi ja koirallesi omaa maata, niin ei tarvitse suoli24-palstalla vinkua!

    Äänestä

  • Jos Jaamankankaalla ei ole sinun riistaa tai maita niin keskity myrkyttämään kissoja pihaltasi tai sitten voit virittää rautalankaa mopopoikien pään menoksi. Jotain lakia nekin varmasti rikkovat. Maanomistaja tai poliisit ei ole minullekaan tulleet mitään Jaamankankaalla sanomaan.

    Äänestä

  • Mikä kumma sinä oikein luulet olevasi?

    Millä oikeudella luulet valloittavasi vieraiden ihmisten maa-alueet omaan käyttöösi?

    Koiran pitäminen irti luvattomalla alueella on laitonta, vaikka maanomistaja ei olisikaan paikalla huomauttamassa asiasta.

    Kun lukee sinun tänne kirjoittamiasi törkeyksiä, tarvitseeko kenenkän enää ihmetellä myrkyttäjien puuhia? Järkipuhe sinun kanssasi kun näyttää olevan pelkkää ajan ja vaivan tuhlaamista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lehmolainen kirjoitti:

Täältä saa varmasti parhaan tiedon, onko koirien myrkyttäminen kontiolahtelaisten sekopäiden mielestä yleisesti ottaen ihan ookoo?

http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/108962-koira-sai-myrkytyksen-jaamankankaalla-menehtyi-lenkin-jalkeen

Ainakin metsästysseuralla tuntuisi olevan lenkittäjiä kohtaan antipatioita, ottaen huomioon muutaman siellä räyhäävän siviilipoliisin ja kieltokyltin naulaajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu