Rauhalinnan kartanon fanitusporukkahan voisi ostaa

Millhown

tuon mielestään arvokkaan raadon, ja korjata sitä aivan niin paljon kuin haluavat. Kaupunki voisi tinkiä hinnastakin vaikkapa 100.000,- mutta valvoa, etteivät nämä "kannattajat" myy sitä bisnesmiehille tonteiksi, vaan se suojeltaisiin ja tuo porukka olisi velvoitettu sen kustannuksellaan hoitamaan.
En ymmärrä miksi verovarojani käytettäisiin tuollaisen rahareijän ylläpitoon ja korjaamiseen. Ränsistyneitä aikauden kartanoita on riittävästi Suomessa jäljellä.

6

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkikäteen

      Kaikki turhat,ja tarpeettomat rakennukset on hyvä myydä pois.Ostajat sitten hoidelkoot miten parhaaksi näkevät.Ei kaikkia ole syytä säästää, ja entisellään pitää.Se on jo hyvä, että saadaan uudet omistajat ja asukkaat.Ei pidä velvoitteita ja rajoituksia käytölle keksiä niin paljon, ettei se keneltäkään ihmiseltä edes onnistu.

    • Ei hassumpi ajatus. Toivottavasti toteutetaan, niin ei tarvitse suojeluporukan itkeskellä muiden piikkiin.

    • Epäilenettä

      Muistaakseni kartanolla oli jo kerran ostaja, miksi ei silloin myyty, taisi tulla kateus ja Rautanen väliin ?
      Tämä sama heppu samoin periaattein on tehnyt vuosien varrella Kaarinan veronmaksajille miljoonien kustannukset.

      • RautaseenKyllästynyt

        Rautanen tulee kalliiksi Kaarinalle, on tullut ja tulee niin kauan kun idiootit hänet sinne äänestää "päättämään", tai itseasiassa jarruttamaan järkeviä, kaupungin ja kaupunkilaisten kannalta taloudellisia päätöksiä.


    • rahaakuluu

      kyllä lappi se kallis mies on. purkaa mahdollisimman monta rakennusta, jotka eivät satu miellyttämään silmää. useille näistä puretuista rakennuksista olisi ollut ostajia tai vuokraajia. tarkoitus on ilmiesesti rakentaa nykyaikainen citykaarina ilman menneisyyttä.

      • Yksinkertaista

        Vapaaehtoiset vaan ylläpitämään ja maksamaan noita homeisia aarteitaan. Ostatte ne ja ylläpidätte, ei se sen kummempaa ole. Mutta jumalauta minun verovaroillani ei noita vanhoja latoja säilytellä ja ylläpidetä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      91
      1052
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      604
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      480
    6. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    7. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      46
      465
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    10. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      431
    Aihe