Limoviikunan myrkyllisyys?

Peppi

Voisiko joku kertoa onko limoviikuna myrkyllinen vai ei? Ja jos on mitä se myrkky saa aikaan? Olen löytänyt netistä erilaisia vastauksia ja haluaisin varman tiedon siitä että onko se myrkyllinen?

7

10799

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Putte Puutarhuri

      En tiedä mitä on netissä, mutta tämä on minun tietoni.
      Limoviikunassa on jonkinverran myrkyllisyyttä joka aiheutta joillekin allergisia reaktioita. Ulkomaisissa tutkimustuloksissa väitetään sen haihduttavan hengitysilmaankin jotain allergiaa aiheuttavia hiukkasia. Jotkut väittää saavansa jotain reaktioita jos se on samassa huoneessa ja ilmastointi ei oikein toimi.
      Itse uskon sen johtuvan paremminkin lehdille kertyvästä pölystä jota moni ei pyyhi pois sen suuritöisyyden takia.

      Maitiaisneste joka tulee esiin jos kuori rikkoontuu on kuitenkin hyvin myrkyllistä ja sillä on "polttovaikutus". Eräässä kohteessa jossa sisäkukkien hoito on vastuullani sai työntekijä pisaran nestettä silmäänsä ja seurauksena oli kiireinen lääkärireissu. Silmä oli hetkessä tulipunainen ja kirvely kova. Viikko tuli sairaslomaa. Iholle joutuessaan useimmille tulee kirveleviä punaisia länttejä jotka ei nopeasti parane.
      Kuitenkin limoviikuna on sisäilman puhdistajana oikein hyvä kasvi.

      • myrkyllinen

        Limoviikunoissa ja muissa fiikuksissa oleva maitiaisneste ei ole myrkyllistä!!

        Eri asia on tyräkit, joissa on myrkyllistä ja kirvelevääkin maitiaista. Joulutähti kuuluu näihin myrkyllisen maitiaisnesteen kasveihin.


      • Putte Puutarhuri
        myrkyllinen kirjoitti:

        Limoviikunoissa ja muissa fiikuksissa oleva maitiaisneste ei ole myrkyllistä!!

        Eri asia on tyräkit, joissa on myrkyllistä ja kirvelevääkin maitiaista. Joulutähti kuuluu näihin myrkyllisen maitiaisnesteen kasveihin.

        Pistä tippa silmääsi ja kirjoita miten kauan sait sairaslomaa.
        Tarkistin kirjallisuudesta ja huomasin allergia-asiassa olleeni oikeassa pölyn suhteen. Sen verran täydennän että se maitiaisneste tulee pienistä huokosista ja sekoittuu lehtien pinnalla olevaan pölyyn ja pölyn mukana leviää huoneilmaan. Jos pitää pölyttömänä niin ei tule reaktioita.
        Limoviikunan allergia ei aiheudu siitepölystä vaan sen maitiaisnesteestä. Siksikin nykytulkinnan mukaan sitä pidetään myrkyllisenä.
        HYKS:n iho-ja allergiasairalassa tehdyista huonekasvien allergiakokeista 2:n vuoden aikana oli limoviikunalla tehty 741 kpl ja niistä oli positiivisiä 96 kpl. Siis eniten huonekasveista.
        Tuo limoviikunan myrkyllisyys on kylläkin lievä, joten sitä pidetään lievästi myrkyllisenä.
        Myrkyllisten kasvien luettelo elää sitä mukaa kuin tutkimus edistyy. Mainitsemasi joulutähden myrkyllisyysluokkaa on laskettu kun on huomattu ettei se ole läheskään niin paha kuin sen suvusta voisi päätellä. Tyräkeissä on lajike eroja myrkyllisyydessä. Pylvästyräkki on aika paha, mutta sen piikit suojaa sitä esim. lapsilta.
        Jos Sinulla on vaikka 2v vanha luettelo niin se kannattaisi päivittää. Alalla on tutkimus lisääntynyt ja samoin tieto. Aivan sama kuin sienien kanssa.
        Sekin silmätapaus josta mainitsin on tapahtunut aivan käytännössä.


    • Anonyymi

      Limoviikuna kasvi sai minut Helsingin silmäklinikalle ja äkkiä..
      Olin pessyt wc pönttöä kotona ja luulin että koriitti oli roiskunut silmiini.
      Olin myös kevään kunniaksi siistinyt limoviikunan alinta oksija.

      Hyvä ettei mulle käynyt pahemmin.
      Naama turposi ja silmä oli ihan kauhea.

      Miksi neuvoloissa ja useissa julkisissa tiloissa on näin myrkyllinen kasvi usein?

      Mitä jos ryömivä ikäinen ottaa ko kasvin lehden lattialta suuhunsa ja,,

    • Anonyymi

      Limoviikunan maitiaisneste on kumia. Kumi voi olla erittäin allergisoivaa joillekin silmissä ja rikkinäisellä iholla. Jos saat kasvinestettä iholle pitää se ensin kostuttaa nestesaippualla ja vasta sitten vedellä. Näin sen saa helpoiten pois. Silmään ei voi tietenkään laittaa saippuaa mutta sitä pitää huuhdella huolella ja kauan. Vaatteista nämä läiskät eivät lähde millään pois. Ihan tuoretta voi yrittää samalla tavalla kuin iholta.
      Limoviikunan allergisoiva vaikutus on suunnilleen sama kuin heinäkasveilla. Näille herkistyneet ihmset voivat saada oireita. Vaarallisinta kumimaidon lisäksi kasvissa on pöly ja "hilse" joka irtoaa rungosta. Kasvit siis kannattaa pitää puhtaina ja suihkuttaa kunnolla jokusen kerran vuodessa. Ja kostuttaa aina ennen kuin alkaa tehdä mitään suurempia hoitotoimenpiteitä ettei pöly lennä.
      Juuri limoviikunasta ja sen terveyshaitoista on tehty oikein tutkimus(väitöskirja?) 80-luvulla Ruotsissa. Valitettavasti en löytänyt sitä mistään tähän hätään.
      Neuvolakasvien kohdalla kannattaa ottaa asia esille itse paikassa jossa kasvi on. Enemmän olisin kyllä huolissani jostain kirjovehkasta. Se on ihan oikeasti myrkyllinen. Ja pitää muistaa että kaikki kasvit ovat myrkyllisiä niin kauan kunnes asia on toisin todistettu ja asiasta hankittu oikeaa tietoa. Myrkytystietokeskus osaa kertoa ihan tarkasti nämä asiat.

    • Anonyymi

      Kätevintä on siis limoviikunaa käsitellessä ja esim. leikellessä, pitää kumihanskat käsissä ja uimalasit päässä, tai muuten silmät, suut, nenät suojattuina, kuten yleensäkin kasvien kanssa, jotka saattavat aiheuttaa allergisille oireita.

      Muuten jaan tuon käsityksen, että säännöllisesti puhdistettuna, suihkutettuna ym pölyttömänä pitämällä, tuskin muuta, kuin puhdistelee huoneilmaa, kuten moni muukin, lähemmän tuttavuuden tekemisissä, mahdollisia allergiaoireita aiheuttava huonekasvi.

      Tosi nopeakasvuinen limoviikuna ainakin on, keväällä otin pienen pistokkaan, siitä lähti kasvamaan ja nyt jo ainakin puolet siitä isompi, mitä pistokas oli, ellei enemmän. Ihan sängyn viereen en sitä ota, vaan kauempana pidän, traakkipuun vieressä, joka sekin ärsyttäneet herkkiksiä, jos sitä lähemmin käsittelee.

    • Anonyymi

      Myrkyllinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      780
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      71
      571
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      47
      568
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      556
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe