Fiat Chryslerin autoissa ilmennyt ongelma syynä Anton Yelchinin kuolemaan?: http://www.iltalehti.fi/autot/2016062021767396_au.shtml
Näyttelijä Anton Yelchinin auto kuului Fiat Chryslerin pysäköimisongelmien takia takaisinkutsumiin autoihin.
LUE MYÖS
Auto-onnettomuudessa menehtyneen Anton Yelchinin perheelle luvassa miljoonien korvaukset?
Fiat Chryslerin autoissa ilmennyt ongelma syynä Anton Yelchinin kuolemaan?
Kollegat muistelevat menehtynyttä Anton Yelchiniä: "Lähdit ennen aikojasi"
Star Trek -näyttelijä Anton Yelchin menehtyi järkyttävässä onnettomuudessa
Huhtikuussa Fiat Chrysler kutsui takaisin yli 1,1 miljoonaa autoa sen jälkeen, kun autoissa ilmennyt ongelma oli aiheuttanut 41 vahinkotapausta.
Tuoreiden tietojen mukaan on mahdollista, että kyseinen ongelma koitui näyttelijä Anton Yelchinin kohtaloksi. Yelchin kuoli viikonloppuna jäätyään puristuksiin autonsa ja postilaatikon väliin.
Yelchinin auto oli vuoden 2015 Jeep Grand Cherokee, joka kuului Fiat Chryslerin huhtikuussa takaisinkutsumiin autoihin.
Autoissa oli vaara, että ne saattoivat parkkeeraamisen jälkeen lähteä yllättäen liikkeelle.
Vielä ei ole selvää, kävikö Yelchinin jeeppi korjattavana ennen onnettomuutta. Los Angelesin poliisi tutkii tapausta parhaillaan. Samassa yhteydessä myös auto tutkitaan mekaanisten vikojen varalta.
Yhdysvaltain liikenneturvallisuusviranomainen National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) alkoi jo viime vuonna tutkia Jeep Grand Cherokee -autoja omistajien raportoimien onnettomuuksien takia. Alkuvuodesta tutkimus laajeni koskemaan myös joukkoa Dodge Charger - ja Chrysler 300 -autoja.
NHTSA syytti ongelmista huonosti suunniteltuja vaihdelaatikoita, jotka eivät riittävän selkeästi osoita kuskeille, onko ajoneuvo kunnolla pysäköity vai ei.
Anton Yelchinin kuolemaan johtaneita tekijöitä tutkitaan yhä.
Grand Cherokee
2
244
Vastaukset
- urpoland
Onhan niissä käsijarru jota pitää myös käyttää?
- säästin_2_sekuntia
Siis käsijarru JA (automaattivaihteiston) pysäköintiasento. Nyt ongelma vissiin siinä, ettei auto tarpeeksi selkeästi ilmoita urpoille, ettei vaihteistoa ole laitettu pysäköintiasentoon.
No, osataan kotimaassakin. Se on ihan normaalia, että pysäköinty auto lähtee rullailemaan, kun käsijarru ei pidäkään. Urpojen mielestä "tasamalla" on turhaa laittaa käsijarrun lisäksi vaihdetta päälle... vaikka harva paikka on ihan tasainen, parkkipaikoillakin on yleensä kaatoja sadevesiviemäröinnin takia. Muutama vuosi sitten vanhus jäi tällä tavoin rullaamaan lähteneen auton alle.
Ja sitten on toinen valopääryhmä, joka säästää käsijarrua. Säästää, koska sitä joutuu aina katsastuksen alla remppaamana. Koska se on käytön puutteesta jumissa... Eli auto pysäköidään pelkän vaihteen varaan. Pari vuotta sitten jalankulkija kuoli, kun pikkulapsi oli mennyt pihan luiskaan pysäköityyn autoon leikkimään ja onnistui tönäisemään vaihteen vapaalle -> auto rullasi jalankulkijan päälle.
Sama juttu kuin turvavyön kanssa - kannattaa jättää käyttämättä, koska näin säästyy peräti 2 sekuntia johonkin tärkeämpään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818