Hei,
Voisiko joku tietäväinen valistaa, mikä teltan vedenpitävyys lukema pitää olla, niin että teltta varmasti pitää sateen teltan ulkopuolella? Riittääkö lukema 400?
Voisiko joku tietäväinen valistaa, mikä teltan vedenpitävyys lukema pitää olla, niin että teltta varmasti pitää sateen teltan ulkopuolella? Riittääkö lukema 400?
Vastaukset 3
Vanhimmat
2000 - 3000 ovat lukemia, joista voi sanoa, että varmasti pysyy vedet ulkona jos vain teltta on ehjä ... tuhatkin voisi tavan käytössä riittää. 400 vesipatsasarvon telttaa en ostaisi (tai jos ostaisin, vuoraisin sen sateen sattuessa kotoisasti läpsyttävällä kevytpeitteellä). On siinä tietenkin se hyvä, että sateettomalla säällä se nelisatanen voi olla hengittävämpi tapaus kuin tiiviimmät teltat. Itselläni on vaelluskäytössä Vaude Hogan, jossa se vedenpitävyyslukema on 3000. Hyvin on pitänyt vesiä jo useamman vuoden.
Soputeltta 400 antoikin jo hyvän vastauksen.
Kangas luokitellaan vedenpitäväksi, jos sen vesipilariarvo on vähintään 1500, mutta pitää muistaa, että se mitataan saumattomasta kohdasta.
Teltoissa saumoja on ja tällöin korostuu suunnittelun ja valmistuksen laatu.
Hillenbergiä pidetään yleisesti telttojen mersuna ja esim. yhden hengen Enanin päällikankaan vesipilariarvo on vain tuo 1500mm. mutta tuskimpa 700 euroa köyhtynyt vaeltaja saa pisaraakaan päälleen.
Festariteltassa voi taas olla mahtipontinen vesipilariarvo, mutta huonot saumat väärissä kohdissa. Yötään voi koittaa pelastaa retkeilykaupoissa myytävällä saumasilikonilla, mutta sekin käsittely pitäisi tehdä etukäteen ja kuivassa.
Omana telttana on nyt toistakymmentä yötä nukuttu Abisko Lightweight 1 (4000mm), ja kuivaa on ollut. Edellisenä majoitteena palveli seitsemän vuotta Marmot Zonda (3000mm) mikä vasta viime hetkinään alkoi tiputtamaan saumasta kovan käytön uuvuttamana.
Hei,
Kiitos asiantuntevista vastuksista! Nämä seikat huomioidaan.