Hei, hei Saab – ruotsalainen automerkki jää historiaan: http://www.taloussanomat.fi/autot/2016/06/22/hei-hei-saab-ruotsalainen-automerkki-jaa-historiaan/20166772/304
Ruotsalais-kiinalainen autonvalmistaja Nevs aikoo panostaa sähköautoihin ja Kiinaan. Se tietää loppua Saab-merkille.
Ruotsalais-kiinalainen autonvalmistaja Nevs hylkää Saab-merkin. Sen sijaan yhtiö aikoo keskittyä Nevs-merkkisten sähköautojen kehittämiseen.
Nevs hankki Trollhättanin autotehtaan omistukseensa Saabin konkurssipesästä vuonna 2012. Yhtiö keskeytti Saabien valmistuksen vuonna 2014, koska sillä ei ollut varaa maksaa osien toimittajille.
Nyt Nevs aikoo keskittyä Kiinan markkinoiden valloittamiseen sähköautojen avulla. Saabin 9-3-malliin perustuvan sähköauton tuotannon on määrä alkaa ensi vuonna, Nevs kertoo tiedotteessaan.
Nevs hylkää Saabin
11
209
Vastaukset 11
- Entinen_saabisti
Nykyään ajelen Ford Fusionilla :/
Fusion ei ole lähtenyt 22 asteen pakkasilla keväällä ja talvella käyntiin. - SAAB_hajos
Saab kuulostaa ihan lentokoneelta ;)
- Papparainen-V70
Tämä oli oikea veto Nevsiltä. Saab on niin hyljeksitty autobrändi, joka yhdistetään heikkoon laatuun, konkursseihin ja valtion varojen ryöstämiseen, että sillä ei olisi tulevaisuutta missään oloissa.
- BioSaabisti
Tosiasiat on vain myönnettävä. Vuoden 2011 konkurssi oli oikea ratkaisu. Saab oli totaalisen jälkeenjäänyt vankkuri, eikä sillä ollut mitään elinmahdllisuuksia ilman GM:ää.
- saabius
.......
- autoton1
Saab nyt sattui olemaan auto jossa arvo tippui nopeasti verrattuna muihin. Senkin voi helposti googlettaa.
- Saabbisti
Saabeja paalataan koko ajan sekä Ruotsissa että Kiinassa sekä Turkissa.
- Saab4ever
Vaihdan taas Saabini Ladaan jos uusi malli on kerran tulossa. Mitä sitä turhaan merkkiä vaihtamaan. Ladassa vara paree.
- KADahlgren
Saab on edelleen todella epäkiinnostava automerkki, tälläkin palstalla on kaksi kävijää koko vuoden aikana.
- BioPoweristi
Saab 96 tuli juur samaan aikaan valoihin, kyrvikäs peli ja haisi kuin pallini ennen saunaa.
- Saaabbisti
Hyvä hyvä .... !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791692
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109893En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo96653Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15520