Ostin kahdeksan säkkiä multaa keväällä. Kaikki olivat silkkaa poroa, jauhomaista, vesi lillui pinnalla kun yritti kastella istuttaessa . Käytin mullan kuitenkin olisi ollut kova homma roudata se takaisin. Nyt on tomaattien lehdet muuttuneet keltaisiksi. Normaalisti tässä vaiheessa ( raakileita on kuitenkin jonkin verran) pitäisi olla vahvaa vihreää ...lannoitus ohjeen mukaan, kokemusta kymmeniltä vuosilta.
Alan epäillä, onko multa edes turvallista hyötykasveille? Onko muilla tarhureilla vastaavia kokemuksia? Aiemmin vastaavat lajikkeet ovat menestyneet samoissa astioissa, samassa paikassa ja tuottaneet runsaasti satoa mutta nyt näyttää siltä että saan heittää mullat kukkapenkkeihin ja unohtaa sadon tältä kesältä.
Huono multa, tappaa kasvit
2
2921
Vastaukset
- poltinkarva
Osta ensi keväänä Kekkilän lannoitettu turvepaali. Lisää joukkoon hiukan hiekan ja soran välimuotoa. Luonnonmukaisuutta saat, kun lisää joukkoon muutaman säkin Biolanin turvemultaa. Noin yleensä kannattaa suosia isoja tuottajia, Kekkilää, Biolania. Noista mullista on vaikea tietää, mitä ovat. Turve pysyy samana vuodesta toiseen.
Kasvualustan kääntäminen ja sekoittaminen on hyväksi. On helppoa mutta myös tyhmää on kaataa suoraan säkistä. - Pelakkimamma
Kiitos vinkistä. Olin aiemmin käyttänytkin Biolanin turvemultaa ja Kekkilän puutarhamultaa mutta haksahdin tarjousmultaan : (.
Lavasta nostin eka perunat tänään, niissä oli turvemultaa. Tosin lannoitin niitäkin perunalannoitteella, kun kasvualusta on moneen kertaan käytetty. Pitänee ensi vuonna vaihtaa paikkaa - toisessa lavassa on parsakaalit, ne kasvavat hyvin. Vain nuo tomaatit ovat menneet täysin pilalle. En ikinä roudaa tuota moskaa kotiin. Ei muuten ole kuluttajallakaan minkään moista suojaa, saa myydä säkeissä vaikka kahvinporoja multana ja tietämättömänä ostaja uskoo mitä säkissä lukee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_232463Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.531743Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111054Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2951022- 259982
- 146893
- 56854
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.110759- 46745
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua8728