Photoshopattu kuva?

Hirviölinkki

Laitoin äsken vahingossa väärälle foorumille. Jos tämä linkki-hirviö on oikein niin kuvassa pitäisi näky ohjusjärjestelmä, ja se on yllättävän suttuinen? Millä se on saatu aikaiseksi? Riittääkö pelkkä Windowsin paint vai tarvitaanko photoshoppia?

http://resize1-parismatch.ladmedia.fr/r/625,417,center-middle,ffffff/img/var/news/storage/images/paris-match/actu/international/exclu-match-un-camion-vole-pour-transporter-le-systeme-lance-missiles-577289/5504402-1-fre-FR/EXCLU-MATCH-Un-Camion-vole-pour-transporter-le-systeme-lance-missiles.jpg

6

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkasfkksfkk

      "photoshoppaamiseen" ei tarvita photoshoppia, koska käsite tarkoittaa enemmän tai vähemmän muunnettua (vääristeltyä) kuvaa.
      Windows paint on kuitenkin hyvin rajallinen, mutta jos ei ole ammattilainen tai muuten "vakavampi" harrastaja ei photoshoppia kannata hankkia.
      Mahdollisesti 70-80€ maksava photoshop elements, tai ilmainen Gimp.
      Niillä voi shopata kotitarpeiksi ja pikkufirmatkin käyttää.

      Linkki oli virheellinen, joten en ole kuvaa katsonut.

      • Vääräosoite

        Gimpillä ei tee mitään. Surkea ohjelma. Yllä linkki ei toimi tai kuva poistettu!!


      • Mitenmuilla

        Ilmestyy vain tyhjä valkoinen kehys???


      • Kaikki_ei_osaa
        Vääräosoite kirjoitti:

        Gimpillä ei tee mitään. Surkea ohjelma. Yllä linkki ei toimi tai kuva poistettu!!

        Gimp on täysin toimiva ja erittäin monipuolinen ohjelma, voi tosin olla joillekin liian monipuolinen ja siksi tuntua vaikealta. Tälläisten henkilöiden on syytä pitäytyä Windows Paintissa joka on alkeellinen ja yksinkertainen mutta siksi myös helppo (jos Gimp on liian vaikea niin silloin ei kannata esim. Photoshopia tai muitakaan monipuolisempia edes kokeilla, ovat liian vaikeita).


    • engu

      Picasa 3:lla kuvalle voi tehdä kaikenlaista, mm. kuvaa voi "pikselöidä". En tiedä millainen tuo linkin kuva on kun se ei auennut mutta veikkaan että sitä on "pikselöity" jolloin esim. kasvot eivät ole enään tunnistettavia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5461
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2293
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      147
      1811
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      82
      1559
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1492
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1444
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1325
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1267
    9. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1219
    10. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1198
    Aihe