En juo juhannuksena

Onko muita, jotka viettää juhannuksen päihteettömästi? Vaikka en absolutisti olekaan, kaikki juhannukseni olen viettänyt aina ilman alkoholia.
29536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Minäkään en juo Juhannuksena enkä Jouluna. En ole juonut pitkään aikaan. En ole absolutisti enkä alhoholisti, mutta ajattelen terveyttäni etukäteen.

Äänestä

En minäkään usein ota. Lasillisen tai kaksi ruuan kanssa juhannuksena.

Äänestä

toistakymmentä vuotta viimeisestä kännistä, joten sama linjaus jatkuu.
Jotain autoreissua ajatellu, kuinka kauas, sen tiedän kun palaan.

Äänestä

Minäkin vietän juhannuksen selvinpäin grillaten ja nauttien suomen kauniista luonnosta ja aurinkonlaskusta ellei sadepilvet peittoa näkyäni!
Hyvää juhannusta?

Äänestä

En juo juurikaan, vältän alkoholia ulkonäöllisistä syistä. Kasvot ovat ruman turpeat kostean illan jälkeen, joten olen jättänyt alkoholin melkeinpä kokonaan.

Äänestä

Tismalleen niin! En ole absolutisti, mutta koskaan en ole juonut juhannuksena. Selvinpäin taas ollaan.

Äänestä

Kyllä ne pahat olot on nuorempana tullut jo koettua, omat rajat siinäkin löydettyä ettei halua pilata omaa juhannusta ainakaan krapulalla eikä viitsi katsoa toisten humalaista toilailua vierestä, kun sitäkin tulee työn puolesta jo tuutin täydeltä.

Äänestä

Taidan viettää yllätys yllätys
Päihteettömän Jussin
On tässä tullutkin vedettyä
Mut en vanno..(*_*)
Houkutus suuri...

Äänestä

Kuin myöskin vietän juhannuksen ja kaikki muutkin juhlapäivät Raittiina en ole absolutisti mut olen nähnyt juomista aivan tarpeeksi.ihanaa että on paljon olen nainen

Äänestä

Moi, minäkin olen raittiina juhannuksen.

Äänestä
  • Ei oo typerää ..
    Olet VIisas

    Äänestä

Taittaa Alako mennä konkurssiin, kun kukkaa ei juo : D)).

Äänestä

ite yritän kans olla juomatta

Äänestä

Piruuttako täällä tarkastellaan : D)).

Äänestä
  • Piruuttako täällä raitistellaan : D)).

    Äänestä

Alkovero jäi tänäkin Juhannuksena maksamatta.Lomalle,vesille selvinpäin ja mukavaa humalluttavaa seuraa matkaan.

Äänestä

Minusta on mukavampi kysyä huomenna että kannattiko.

Äänestä

En juo. Totesin aikoinaan, että en viitsi lisätä tyhmyyttäni juomalla, olemalla humalassa, tarpeeksi tyhmä ilmankin.
sitäpaitsi rapula on hirveä olotila, kuolema melkein lähellä.....

Äänestä
  • Pelkään sitä krapulaa aivan himputisti. Ei viitsi pilata päiväänsä moisella kidutuksella.

    Äänestä

Kyllä löytyy. En minäkään absolutisti. Mulla tämä juomattomuus ei liity asenteeseen, vaan koska sairastan migreeniä, jota suhteellisen usein niin en halua sitä ja pyrin juomaan mahdollisimman vähän. Toinen juttu on se, että mulla ei tule alkoholista hyvää oloa. Joskus luin Hesarista, että on tällaisia ihmisiä oikeasti. Aina ihmettelin mikä mulla on vikana. Yhdestä annoksesta tulee mukava olo, mutta jos jatkan olo muuttuu huonoksi heti. Nykyään en siksi juo, miksi juoda jos tulee huono olo. Olen iloisempi ilman. Mulle riittää ihan tarpeeksi tuo migreenin aiheuttama pahoinvointi olo, joka on ihan järkyttävä.

Äänestä
  • Viisas päätös

    Äänestä

  • Meidän suvussa geeni, joka ei siedä alkoholia. Asia on oikeasti tutkittu veljeni saadessa kerran kohtauksen alkoholista. En siis ihmettele, miksi sukumme on niin alkoholitonta :D
    Aikoinaan nuorena tyttönä kokeilin muutamia kertoja ja tuli todella huono olo ja krapula sanoon kuvaamaton. Tuntui, ettei pysy kasassa. Sydän hakkasi kahta sataa, kylmä hiki, mieletön vapina horkka, oksentaminen, ripuli, päänsärky, huimaus...hyi!!!! Ei ikinä enää!!!!

    Äänestä

  • Eiikinäenää kirjoitti:

    Meidän suvussa geeni, joka ei siedä alkoholia. Asia on oikeasti tutkittu veljeni saadessa kerran kohtauksen alkoholista. En siis ihmettele, miksi sukumme on niin alkoholitonta :D
    Aikoinaan nuorena tyttönä kokeilin muutamia kertoja ja tuli todella huono olo ja krapula sanoon kuvaamaton. Tuntui, ettei pysy kasassa. Sydän hakkasi kahta sataa, kylmä hiki, mieletön vapina horkka, oksentaminen, ripuli, päänsärky, huimaus...hyi!!!! Ei ikinä enää!!!!

    Just niin. Näin luin, että joillakin on sellainen geeni ettei siedä alkoholia. Mulle saattaa tulla viinistä myös sydämen tykytystä ja alkaa posket punoittaa, ikään kuin samalla tavalla kuin saunassa ollessa.

    Äänestä

  • nämäkortitsain kirjoitti:

    Just niin. Näin luin, että joillakin on sellainen geeni ettei siedä alkoholia. Mulle saattaa tulla viinistä myös sydämen tykytystä ja alkaa posket punoittaa, ikään kuin samalla tavalla kuin saunassa ollessa.

    Mulle ei puna- tai valkoviini sovi ollenkaan. Pienistäkin määrästä tulee seuraavana päivänä hirveä olo, päätä särkee ja mahaan koskee. Olut ei maistu, joskus jotain väkevämpiä ja liköörejä tullut maisteltua. Eli en ole absolutisti. Nyt yli kymmeneen vuoteen ei ole tullut juotua. Meillä suvussa on ollut liikaakin kupin ottajia, sekin taitaa jonkinlainen sukuvika olla.

    Äänestä

En juo jussina, enkä oikeastaan muutenkaan. Ei ole mitään tarvetta sekoittaa päätä.

Alkoholivapaa juhannus kun olisi kaikkien tavoite, niin ei tulisi aina niitä surullisia hukkumisiakaan...

Äänestä

Raitis ollu YLI VUODEN ja jatkan. Kiusauksia riittää! Eikä ole kyse viinasta aina. Välillä kaadetaan nenälleen maahan. Sitten noustaan ja tehdään hyviä juttuja silti. Kovaa on oppi kantapäiden kautta ja saa ostella lenkkareita että jaksaa potkii lumipaakkuja ja käpyjä. Aina vaan jatketaan ja ollaan sitkeämpiä kuin ikinä koskaan.

Hauskaa juhannusta kaikille!

Äänestä

Lääkkeetki päihteitä.. monet..

Äänestä

Onnitteluni niille jotka tykkäävät olla raittiina Juhannuksen. Itse en ole alkoholia harrastanut ja hyvin on mennyt.

Äänestä

Etkö tiennyt? Hauskaa voi pitää myös ilman alkoholia, mutta on erityisen typerää ottaa se riski!:-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuori_nainen_utelee kirjoitti:

Onko muita, jotka viettää juhannuksen päihteettömästi? Vaikka en absolutisti olekaan, kaikki juhannukseni olen viettänyt aina ilman alkoholia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu