Kysymyksiä kesyrotista!

Meeka

1. Voiko rottien asustaman huoneen ikkunaa pitää auki kesäisin lämpimällä säällä? Häkkiä tulen pitämään pöydällä noin kolmen metrin päässä ikkunasta.

2. Mitä luonnonkasveja rotille voi keräillä kesäisin? Entä miten niiden kuivattaminen tapahtuu ja mihin aikaan vuodesta eri kasvien osat kannattaa keräillä?

3. Kannattaako rottia viedä ulos, jos lemmikin ja omistajan välinen luottamus on hyvä? Toiset sanovat ulkona olevan rotalle uusia ja mielenkiintoisia hajuja, toiset taas ulkoilun aiheuttavan ainoastaan stressiä.

4. Miten huoneilmaa voisi kosteuttaa ilman ilmankostutinta?

5. Millä tavoin tarvikkeita voidaan kiinnittää häkin pinnoihin, esimerkiksi vuorattuja, muovisia säilytyskoreja - siis tarvikkeita, joista itsestään puuttuu kiinnitysmekanismi?

7. Hyväksyvätkö vanhemmat rottaurokset helposti nuorempia uroksia laumaansa?


Siinäpä muutama.
Kiitos vastaukista jo etukäteen!

1

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      1. Tuulettaa kyllä kannattaa, rottien saamaa vetoa (erityisesti jos joku on vilustunut) voi ehkäistä laittamalla kankaan häkkiä suojaamaan.

      2. Esim. voikukka, piharatamo, vuohenputki, ja tietysti erilaiset lehtipuun oksat (haapa, koivu, omena, paju). Useimmat kasvit on parhaita nuorina mutta rotat ei oo turhan nirsoja. Mä olen syöttänyt vain tuoreeltaan, talvella sitten muita kasveja.

      3. Ei kannata. Rotat todennäköisesti lähinnä pelkää uutta ympäristöä. Ja karkaamisen riski on aina suuri jos rotta pelästyy ja panikoi! Niille kannattaa tuoda sisään kasveja luonnosta, ulkoiluttaa sisällä ja järjestää vaihtelevaa virikettä. Mun rotat saa lämpiminä päivinä myös nuuskuttaa ilmaa tuuletusikkunan raosta.

      4.Vaikka keittämällä vettä kattilassa.

      5. Nippusiteet, suihkuverhorenkaat ja hakaneulat

      6. poikasia kyllä, jopa paremmin kuin naaraat (kummallakaan ei pitäisi olla mtn ongelmaa). Vanhempia sitten huonommin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe