Olen tutkinut nuorten käyttämiä internetin uskonnollisia siuvustoja kauhistuin niiden antiin. Ei ihme, että useilla nuorilla on aikuistumisen "kynnyksellä" vaikeaa valita totuuden ja valheellisuuksien viidakoissa.
Eniten kosketti monien käyttämä wikipedia. Sinne ei saa laittaa Suomen Valtion kirkon hallitsemiin sivustoille esimerkiksi Jeesuksen antamaa oppia ellei se ole paavalilais-luterilaisuudelle väärennettyä.
Esimerkiksi "kaste" hakusanalla oleva wikipedian sivulla ei saa olle se todellinnen Jeesuksen antama oppin eikä sen opin Jeesuksen käytännössä suorittama esimerkillinen teko.
Ja on varmaan muitakin sivustoja joilla on sama vinoutunut pirullisuus.
Joten, te tiedon haluiset nuoret, olkaa varovaisia paratiisin käärmeen jälkeläisten rikollisuuden kanssa.
Varokaa!!!
7
414
Vastaukset
- Terv.Mirka
Jeesus on fiktio.
- efewr
vai todiste, hehheh. kelle on, kelle ei....Niinhän fossiiliset polttoaineetkin ovat vedepitävä todiste jostain; toisille evoluutiosta, toisille vedenpaisumuksesta.
- juhyggtfr
"hikipedia" on luotettavampia =)
- Lukujen-huomio
Seurattavaa: http://3rdw.net/eroakirkosta/
- mjnbbtbt
Ihmeen vähän on eronnut kirkosta Mäkisen ryyppyreissun jälkeen.
Ilmeisesti uutisen ovat lukeneet vain krikkoon kuulumattomat jotka ei niitä viinoja maksaneet!!! - Terv.Mirka
""Esimerkiksi "kaste" hakusanalla oleva wikipedian sivulla ei saa olle se todellinnen Jeesuksen antama oppin eikä sen opin Jeesuksen käytännössä suorittama esimerkillinen teko. ""
- Mitään jeesuksen oppeja ja tekoja ei ole edes olemassa. Jeesus on pelkkä fiktio.
Wikipedian pitäisi olla 100% uskonnoista vapaata aluetta.
Ketään muu kuin uskovainen, ei pysty räjäyttämään itseensä ja kaikkia muita ympärillä olevia ihmisiä. Tämä todistaa aukottomasti että uskonnot ovat vaaraksi koko yhteiskuntaamme kohtaan. - efrerw
Eipäs kun Valvokaa!https://youtu.be/6yGLTXhHSQk?t=2
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5671948- 93950
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18937Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101826Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2767Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50739- 69718
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74668- 65553