Pyyhkijämoottorin korjaus?

kädetön

Kaipaisin vinkkejä: repsikan puolen (ikivanha) pyyhkijämoottori ei pyöritä pyyhkijää. Moottori kyllä pyörii - avasin kopan ja kela rullaa samanlailla kuin toimivassa moottorissa. Mutta vaihteessa tms lienee vika kun pyyhkijässä kiinni oleva "akseli" ei pyöri. Vähän oon koittanu kädellä avittaa suihkinu crc:tä, mutta eipä auta. Pitääkö suosiolla hommata uusi moottori vai kannattaako lähteä availemaan? Onko kokemuksia?

Osapuilleen tämännäköisestä vehkeestä on kyse:
http://lbcunited.com/earlyford2/images/ELECTRIC-WINDSHIELD-WIPER-MOTOR.jpg

3

199

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyyhkijän vaihteiston kolmesta hammasrattaasta yksi on nailonista. Varaosia ei taida löytyä muulta kuin jostain veneen romusta rannalla.

    • korjaushenkilö

      Crc ja rautalanka ei aina auta. Ota mitat rattaasta ja piirrä cadillä kuva, sitten voipi tulostaa uuden rattaan. Tai osta uusi moottori.

    • kädetön

      Ongelma ratkesi. En siis aloitusviestissä ollut vielä katsonut vaihteistoon, mutta siihen pääsikin käsiksi kohtuu helposti ja ongelma ei ollut mikään (kolmesta) rattaasta, vaan se "varsi" mikä siirtää pyörimisliikkeen pyyhkijän akselille. Se oli jotenkin luiskahtanut irti akselista ja jämähtänyt väärään paikkaan koneistossa.

      Kiitos ketjuun vastanneille. Saman ongelman kanssa painiville tumpuloille: aika simppeli on tuo koneisto, joten kannattaa avata ja yrittää korjata itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1333
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. 60
      651
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe