Ikävä juttu kaikkineensa.
Mitä mieltä brexitistä?
huonohommauklle
26425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kaikki poies vaan EU:sta!!!
Aika moni on Fixit:n kannalla !https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2058
Hieno juttu kaikkinensa! Brittien kannalta hyvä että lähtivät. Tyrannian kannalta ikävämpi juttu. :D
Et ole perillä mitä oikeasti tarkoittaa. Britannia taantuu, eihän niillä ole mitään omia rikkauksia kuten Norjalla esim. minkä voimin pärjäävät omillaan. Vanhukset päätti tuomita nuoret huonoon tulevaisuuteen.
Ai sekö on parempi vaihtoehto jäädä ja olla miljardien eurojen nettomaksaja joka
vuosi tästä hamaan tulevaisuuteen. Kansan selkänahasta nekin eurot on revitty. Sama juttu Suomessa
Mut on hyöty silti suurempi kuin menetys. Miksi muuten uskot ihmisten olevan huolissaan Briteissä? Joutuu ne msksamaan vastaisuudessakin suuria summia jos haluavat käydä kauppaa kuten muutkin eu-maat. Maksaa muttei ole päätäntävaltaa. Niinhän Norjakin joutuu tekemään, niillä on vain se öljy mitä briteillä ei ole.
Norjalla on öljy ,totta, joskaan tavallinen kansa ei siihen pääse käsiksi, se on pääasiassa rahastoitu vähän kuin pahan päivän varalle ikään.
Hyöty suurempi kuin menetys? Kysy tuota asiaa vaikka suomalaisilta rakennustyöläisiltä mitä työvoiman vapaa likkuvuus on tehnyt ko. alalle. Suomessa ei ole koskaaa historiansa aikana menetetty firmoja ulkomaiseen omistukseen yhtä paljon kuin mitä on tapahtunut EU aikana. Ja samalla tietysti työpaikkoja. Eiköhän ne samat ilmiöt ole taustalla myös britanniassa.
Niin että EU:ssa ollessa englannissa on öljyä?
Luetunymmärtäminen? Mitä siinä luki? No, nyt luet uudelleen, tavaa jos se helpottaa sua mutta epäilen ettei siltikään mee sun ymmärrykseen :DDD. Jätä nää brexitit viisaammille ja keskity sun äo-tason juttuihin kuten demi-palstaan esim. :D
Täällä ei näköjään ketään kiinnosta brexit :D
Poistuu muualle
Juhannuksen paras uutinen
Samaa mieltä!
Erään ihanuuden ne vois kyllä karkoittaa takas kotiin sieltä..
On liian aikaista sanoa vielä mitään. Aika näyttää oliko hyvä vai huono asia. Itse en usko tuohon median aivopesuun suuntaan tai toiseen.
Niin...missä vastuunkantajat? 😀
Eiköhän sieltä löydy uudet puolueiden johtajat vanhojen tilalle.
Britania on hyvä esimerkki siitä, että politikot eivät kuuntele ihmisiä vaan luulevat toteuttavan kansan tahtoa. Taisi olla aika kova pudotus todellisuuteen ja hyvä niin. Se on demokratiaa kun enemmistön tahtoa noudatetaan.
Tässä EU-komission pomo kännipäissään antamassa litsareita muille tärkeileville "pukumiehille".. :D
https://youtu.be/XPgiI46FCDU
Ei oo todellista.
No voi hjitto, kun se on todellista. Hyvä Britania!
kerro mulle kaikki brexitistä :)
Britit viisaita. Haluan Sexit Suomeen!
Briteillä ei ole mitään hätää. Ne oli vauras maa ennen eu- täysjäsenyyttä ja niillä meneisi vielä paremmin, jos ne karsisi jäsenyytensä pakottavia ehtolausekkeita.
Punta teki laskun ja moni teki sillä mutkalla hyvän tuoton.
Lasku aiheuttaa ostoryntäyksen, jolloin hinta nousee takaisin.
Ne tiesi sen.
oikeasti Brexit ON hyvä asia. Britit ovat siitä hyvässä asemassa, että niillä on paremmat poliitikot neuvottelemaan ja luotsaamaan maata.
Nyt kun vaan pitäisivät vaan äänestystuloksen voimassa. NYThän niillä vasta on hyvät asemat. Useampien pitäisi tajuta tilanteen hyvät mahdollisuudet.
Oikeasti: eu on kuin paska avioliitto. imee toisen kuiviin
Briteillä sentään on enempi järkeä kuin eurostoliitolaisilla ja varsinkin suomalaisilla. Jälkiteollisilla kommmunistiliitoilla ei pitkälle pötkitä kansainväĺisessä talouskilpailussa kun Kiina jyrää.
Faktaa suomesta:
https://www.youtube.com/watch?v=d9H-pP8bVvA
juuri näin.
Siksi jokaiselle maalle pitäisi antaa vapaudet kehittyä ja vahvistua omien ominaisuuksiensa mukaan, eikä säännöstellä - ilmat pihalle
kommunimsi= eurostoliitto on kuolleena syntynyt idea ja pahemmaksi menee
https://m.youtube.com/watch?v=EfqSFQlDae8# Aika näyttää