Volvo penta ja hukkadiesel?

10kymmenen

Moi.

Voinko johtaa 2001 koneelta tulevan hukkaletkun cav-tyyppisen vedenerottimen toiseen ottoliitäntään?

Kiitos mielipiteistä!

9

395

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tunne Volvon systeemiä mutta Sole-dieselissä on eräänlainen automaattinen ilmaus. Siinä on ruiskutuspumpulle menevässä liitännässä hyvin pieni paluupuolelle johtava reikä joten systeemi pystyy käsittelemään pienet ilmavuodot ilman ongelmia. Jos Volvossa on samanlainen tekniikka on parempi johtaa paluu tankkiin. Ja muutenkin. Voi tulla ilmausongelmia jos ilmakupla jää pyörimään. Kuulemani mukaan esim. vanha Volvo MD5 on hankalan ilmattavan maineessa syystä että paluu on johdettu suodattimelle.

    • Raunoks

      EI. Tarkoitus on, että paluupolttoaine menee tankkiin. Silloin poistuu ilmat samalla, eikä kone ole niin herkkä imavuodoille.

    • ariel371

      Ilmeisesti sinulla on kaksi tankkia, joista toinen on myöhemmin asennettu ja polttoaineen paluu on vain toiseen, alkuperäiseen tankkiin? Liittämällä paluun suotimeen ajattelet paluun menevän aina siihen tankkiin joka kulloinkin on käytössä. Tällöin et joutuisi miettimään täysien tankkien käyttöönottojärjestystä. Jos tuo on tilanteesi, asenna mieluummin polttoainelinjaan nelitievalintaventtiili, jolloin paluu on aina siihen tankkiin josta polttoainetta kulloinkin imetään käyttöön.

      Ilmaaminen on yleensä touhurikas, kiireinen tilanne ja silloin on parasta jos systeemi on selkeä, ilman erikoisliitäntöjä. Tekijä tietysti voi muistaa asiat, mutta seuraava mahdollinen veneenomistaja ei juttuja tunne ja niitä ymmärrä. Ilmakuplat liikkuvat sitten polttoainesysteemissä kehää. Pikkuasialta tuntuva, mutta muistamiseen perustuva erikoisratkaisu saattaa aiheuttaa vaikka haaksirikon veneelle. Väsyneenä, pimeässä ja myrässä ilmatessa on eduksi että hommat luistavat ilman sen kummempia muistamistarpeita.

      • Kympillä10

        Kiitos vastauksista.

        Yksi tankki käytössä. Tankkiin palautus mahdollisen ilman takia kuulostaa loogiselta. Ajatus esisuodattimelle syötöstä ainoastaan sen helpomman toteutuksen takia.


    • Ilmaamisesta puheenollen...laitoin polttoainelinjaan sähköpumpun. Se on erillisellä katkaisijalla, ei siis normaalisti käytössä mutta sillä on kätevä ilmata systeemi jos on päässyt jopa ruiskutuspumppukin tyhjäksi tai suodattimen vaihdon jälkeen, aukoo vain ilmausruuveja. Ja onpahan varapumppuna jos sattuu mekaaninen pettämään.

      • Reiska2K

        Terve sepe..teus,,tässä Reiska2K. Minuakin kiinnostaisi asentaa sähköinen pumppu sinne linjaan samasta syystä.
        Minkälaisen pumpun laitoit ja mistä minä sellaisen löytäisin?
        Hyvää kesän jatkoa, sama.


      • Tuossa jäljempänä annettiinkin jo oikea vastaus. Semmoinen neliskanttinen kapistus se oli.


    • Pumppaajako

      Faset tyyppinen pumppu heti karkeasuodattimen jälkeen lähelle tankkia.Biliksestä,Aditasta tai yms.30-100egee.

      • Reiska2k

        Kiitoksia tiedosta "pumppaajako" . Kiitos myös sepe..teukselle vastauksesta. Reiska.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11175
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1664
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1066
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      102
      991
    Aihe