minulle maksetaan kunnon palkka tuosta työstä. Perusteluni on. Koska pakkaukset evät vähene lajittelusta huolimatta, vaan lisää pakkauksia valmistetaan kierrätysmateriaaleista. Tämä kertoo selvästi sen, miten ihmisiä käytetään hyväksi tuossa ensimmäisessä vaiheessa ilmaiseksi ja sanotaan että Luonto pelastuu, kun lajitellaan. Vaan ei pelastu. Lisää tulee pakkauksia yötä päivää ja tuutin täydeltä monista tehtaista maailmalla.
Jälleen kerran liiketoiminta jyllää ja ilmaista työtä teetetän kunnes pakkaukset pöllähtävät liukuhihnalta kauppojen ja markettien hyllyille, niin hinta on kyllä korkea, ihan ihmetellä sattaa, miksi joku pieni keksipaketti maksaa yli kolme euroa. Siksi, koska onhan se pakattu mainokseen.
Herätys ihmiset. Lajitteletko vielä ilmaiseksi. Kaikista palveluista otetaan hinta ja mikään täällä maailmassa ei ole ilmaista.
Lajittelen roskat vasta sitten kun
6
233
Vastaukset
- asiaaa
Lopetin kans lajittelun, Pn se kumma että työttömän pitää vielä lajitella ja ihan ilmaseksi. Kukaan ei maksa mitään
- Kylläkiinnostaa
Kerro aika ja paikka, niin lupaan tulla ihmettelemään sitä näkyä kun viet pakkauksettoman jauhelihan ja maidon kotiisi.
- eiroskiakiitos
Tuossa ei olisi mitään ihmettelemistä. Lapsena ollessani noin 50 vuotta takaperin haettiin maito metallisella hinkillä. Se oli kannellinen neljän litran astia. Maito oli tuoretta ja hyvää. Lihaa ei pakattu mihinkään muuhun kuin voipaperiin. Jos halusi niin kotoa saattoi ottaa astian tai jonkin kulhon, jonne liha laitettiin kaupassa. Oli muuten todella kätevää. Turhaa roskakaaosta ei tullut kotiin.
Kyllä historia toistaa itseään jälleen niin kuin on aina toistanut. Tulet vielä näkemään samanlaisen hinkkiajan. Jos haluat niin naura vain jos naurattaa, mutta niin se vain on, yhtä kokeillaan ja vanhaan päädytään. - Kylläkiinnostaa
eiroskiakiitos kirjoitti:
Tuossa ei olisi mitään ihmettelemistä. Lapsena ollessani noin 50 vuotta takaperin haettiin maito metallisella hinkillä. Se oli kannellinen neljän litran astia. Maito oli tuoretta ja hyvää. Lihaa ei pakattu mihinkään muuhun kuin voipaperiin. Jos halusi niin kotoa saattoi ottaa astian tai jonkin kulhon, jonne liha laitettiin kaupassa. Oli muuten todella kätevää. Turhaa roskakaaosta ei tullut kotiin.
Kyllä historia toistaa itseään jälleen niin kuin on aina toistanut. Tulet vielä näkemään samanlaisen hinkkiajan. Jos haluat niin naura vain jos naurattaa, mutta niin se vain on, yhtä kokeillaan ja vanhaan päädytään.Söittekö voipaperin?
- ed3334edw
Meillä ei lajitella myöskään. Hinta se on työstä saatava ja varsinkin kun palvelustahan siinä lajittelussa tehdään liike-elämälle.
- gkgkg
Rupesin lajittelemaan, kun tutustuin nykyiseen vaimooni. ennen en edes tiennyt mistään lajittelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään19217985Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903825Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu351993Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2801540Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?681522Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1651442Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151334Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141314Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1191226- 811111