Ei ne kosketa kaikkia. Esim minua.
Ne annetaan kuin manulle illallinen vain niille joiden nettopalkka/tulot on ALLE 1355 euroa!!! (Perheelliset saa tienata enemmän ks.suojaosuus)
"Kun palkan ulosmittaus on jatkunut yhtäjaksoisesti tai lähes yhtäjaksoisesti vuoden, ulosmittaus keskeytetään määräajaksi (vapaakuukaudet), jos:
1) ulosmittaus on toimitettu ns. tulorajaulosmittauksena (nettopalkka enintään kaksi kertaa henkilökohtaisen suojaosuuden määrä)"
Lähde
http://oikeus.fi/ulosotto/fi/index/velallisenaulosotossa/palkanulosmittaus.html
Ne annetaan kuin manulle illallinen vain niille joiden nettopalkka/tulot on ALLE 1355 euroa!!! (Perheelliset saa tienata enemmän ks.suojaosuus)
"Kun palkan ulosmittaus on jatkunut yhtäjaksoisesti tai lähes yhtäjaksoisesti vuoden, ulosmittaus keskeytetään määräajaksi (vapaakuukaudet), jos:
1) ulosmittaus on toimitettu ns. tulorajaulosmittauksena (nettopalkka enintään kaksi kertaa henkilökohtaisen suojaosuuden määrä)"
Lähde
http://oikeus.fi/ulosotto/fi/index/velallisenaulosotossa/palkanulosmittaus.html
Vastaukset 17
Vanhimmat
Luepas tuota tekstiä eteenpäin. Muille kuin tulorajaulosmittauksessa oleville voidaan voidaan myöntää perustelluista syistä 1-3 kk vapaakuukautta vuodessa (kun uo on jatkunut vuoden tai lähes vuoden). Syynä esim. silmälasit/kodinkone. Se sinun täytyy erikseen hakea ja perustella.
Kuinkas usein silmälaseja tarvii hankkia? :D
Itse ostin todella upeat silmälasit, ohennutin linssitkin. Hinta 100e. Aika tyhmä pitää ulosottomiehen olla jos silmälaseihin vapauksia antaa. Pyykinpesukone maksaa sen 350e että siihen voisi kuukauden pyytääkin.
Mut joo on toi paha ku joku syykin pitäs keksiä. En keksi millään. Käyköhän kuuban matka syyksi? Ulkomailla on aina hyvä olla rahaa mukana.
No eivais, kyllä minulla on varaa matkustaa ilman ulosottomiestäkin. Olen päättänyt etten ikinä ota yhteyttä enkä ole tekemisissä viranomaisten kanssa. Jos he laittavat sähköpostia että maksapa se ja se summa kuukausittain niin teen niin mutta muuten huomasin ettei ulosottomiehelle KANNATA KERTOA YHTÄÄN MITÄÄN.
Pelkät moniteholinssit maksaa mulle 400,- ja kehyksetkin olis kivat olla olemassa.
Ostitko www.favoptic.fi sivuilta. Itse ostin viimeks tuolta ja laatu on yhtä hyvää kuin instrussa yms Tiedän että silmälaseista ohennuksineen voi maksaa vaikka 1000e. Aiemmat lasini makso 600e. Nyt siis 100e favopticilta. Vain tyhmä maksaa liikaa.
https://www.favoptic.fi/lenstypes/?opt=progressive kato toi
Älä ny mistään kuuban matkasta sille.. ottaa vielä passin pois.
Kumpa voittaisin lotossa, pääsisin eroon ikävästä ja epäreilusta työyhteisöstä, joka päivä päivältä syö terveyttä.. ulosoton takia sinnittelen..
Mitäs sitten kun UO on ohi niin kuolla kupsahdan?.. aika hassu ajatus.. mistäköhän tämä vihtiläinen herrahenkilö sen rynkyn on hankkinut..
Täällä taas pätee joku olevinaan tietävinään, favoptic on toki halpa mutta esim. itselleni sieltä ei laseja kyllä saa, hajataitteisuutta, prismakorjaus jne. Specsaversilla on tarjous pyydetty, 550e
Ymmärrän että itse tehty velkaa maksetaan vaikka sitten uo.kautta. mutta sitä en ymmärrä kun poliisi alkaa suojella ammattihuijaria joka tekee velkaa ihmisten henkilö tiedoilla ja väärentää asiakirjoja ja sen vuoksi joutuu ulos oton kautta maksaan.
aivan luitte ihan oikein.
alavuden poliisit on tässä experttejä. samoin valkeakosken ja seinäjoen.
Ei pidä paikkaansa tuo mainitsemasi tuloraja. Itsellä tulot 2013-2015 vuonna brutto 2200, netto 1650 josta uo osuus oli 450e. Yksi huollettava. Ja vapaakuukaudet tuli erikseen hakematta, itse asiassa vouti itse ehdotti.
Aloituksessa lukee että perheellisellä eri rajat!
Kyllä niitä saa kunhan keksii syyn vaikka joku autoonliittyvä remontti tms. Ei n mitään kuitteja todisteeksi pyytele tms.
Juuri näin. Ite olen hakenut ja saanut yhden vapaakuukauden per vuosi. Täytyy vain perustella. Ja mulla on tiettyjä lääkärikuluja ja silmälasitkin joutuu parin vuoden välein uusimaan. Auton korjauskulut. Vantaalla ainakin on fiksut ja asiansa osaavat uo-ihmiset
Vain yksi kk riittää enkä ole edes hakenut enempää. Velkaa kuitenkin sen verran että mukavahan se on jos sekin loppuisi joskus.
Jos ei ala tippumaan vapaakuukautta, tee valitus kirjallisena. Se sitten menee aikanaan käräjille (n.6kk) ja se UO-tyyppi joka on sen kieltänyt saa tuomarilta sapiskaa.
Jos on elatusmaksuja ulosotossa niin ei saa maksuvapaita kuukausia...............
Nyt on aika huolehtia ettei tilille kerry 1,5 kertaa suojaosuuden ylittävää määrää.
Muuten ulosotto vie.