Dekkariseura ja Ruumiin kulttuuri

OlaviS

Olen innostunut dekkareista. Kannattaako liittyä Dekkariseuraan? Kirsi Hietasen Kirsin kirjanurkassa luki että "Ennen kaikkea jäsenmaksun maksamalla tukee Ruumiin kulttuuri -lehteä ja on mukana varmistamassa lehden elossa pysymistä".
Ollaanko lehteä lopettamassa? Kuuluuko täällä moni Dekkariseuraan?

8

359

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jäsennenä

      Kuulun, kannattaa liittyä.

    • Kiitosjahei

      Kuulun nyt kolmatta ja viimeistä vuotta Suomen dekkariseuraan.
      Tämä on tietysti vain minun henkilökohtainen mielipiteeni, mutta minua vaivaa seurassa jonkinlainen syvällä vaikuttava vasemmistolainen maailmankatsomus, joka tuntuu vaikuttavan kaikkeen. Lisäksi artikkelit ja nettisivukirjoitukset ovat pitkäpiimäisiä. Niissä on vähän asiaa ja mitään älykkäitä avauksia ja keskusteluja ei synny.
      Talous painui viime vuonna 7700 euroa miinukselle. Valtion myöntämää lehtitukea on leikattu Ruumiin kulttuuri-lehdeltä 5000 euroa viimeisen neljän vuoden aikana. En tiedä, miten se vaikuttaa.
      Minä en ainakaan ole ensi vuonna varmistamassa Ruumiin kulttuuri-lehden ilmestymistä.

      • Elonlaskuoppi

        Dekkariseuran jäsenmaksu oli 35 euroa. Tuosta voi päätyä johtopäätökseen että 220 jäsentä on jättänyt maksun maksamatta. 7700 eur/35 eur = 220.


      • antivassari

        Valitettavasti aika monessa muussakin suomalaisessa kulttuuriyhdistyksessä ja -yhteisössä vaikuttaa syvälle juurtunut ja vain tietyt mielipiteet salliva vasemmistolainen maailmankatsomus.

        Valtion myöntämää kulttuurilehtien tukea on leikattu käytännössä kaikilta muiltakin kulttuurilehdiltä. Ehkä niin on parasta, silloin vain elinvoimaiset ja yleisöä aidosti kiinnostavat tai sellaisiksi kehittyvät julkaisut säilyvät. Kun rahansa on ansaittava lehteä tekemällä ja myymällä apurahahakemusten täyttämisen sijasta, voisi olettaa laadun keskimäärin paranevan. Viime kädessä lukijat voittavat.


      • dopåmiu

        Vanhat stalinistit ovat kulttuurin syöpäsoluja.


    • Dekcccare

      Muistaakseni Dekkari seuraa on ennenkin sanottu vihervassareiden saastuttamaksi.

    • Kierrättäjä

      Minä lopetin Dekkariseuran ja kaikki muut jäsenyydet, jotka eivät enää kiinnosta. Rahaa säästyy melkein satanen vuodessa ja keräyspaperi vähenee.

    • Etovaaa

      Nyt loppuu johtolanka palkitun kirjan kääntäminen ruotsiksi kun käännöstuki on otettu pois. ne ei osallistu enää pohjoismaiseen dekkarikilpailuun. Hyvä! Ei tarvii enää suomalaisena hävetä!
      Ruumiin kulttuurin tilaus loppuu tähän vuoteen. Vastenmielisellä asenteella kirjoitettuja juttuja täynnä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      687
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      52
      584
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      177
      486
    Aihe