Olen innostunut dekkareista. Kannattaako liittyä Dekkariseuraan? Kirsi Hietasen Kirsin kirjanurkassa luki että "Ennen kaikkea jäsenmaksun maksamalla tukee Ruumiin kulttuuri -lehteä ja on mukana varmistamassa lehden elossa pysymistä".
Ollaanko lehteä lopettamassa? Kuuluuko täällä moni Dekkariseuraan?
Dekkariseura ja Ruumiin kulttuuri
8
315
Vastaukset
- jäsennenä
Kuulun, kannattaa liittyä.
- Kiitosjahei
Kuulun nyt kolmatta ja viimeistä vuotta Suomen dekkariseuraan.
Tämä on tietysti vain minun henkilökohtainen mielipiteeni, mutta minua vaivaa seurassa jonkinlainen syvällä vaikuttava vasemmistolainen maailmankatsomus, joka tuntuu vaikuttavan kaikkeen. Lisäksi artikkelit ja nettisivukirjoitukset ovat pitkäpiimäisiä. Niissä on vähän asiaa ja mitään älykkäitä avauksia ja keskusteluja ei synny.
Talous painui viime vuonna 7700 euroa miinukselle. Valtion myöntämää lehtitukea on leikattu Ruumiin kulttuuri-lehdeltä 5000 euroa viimeisen neljän vuoden aikana. En tiedä, miten se vaikuttaa.
Minä en ainakaan ole ensi vuonna varmistamassa Ruumiin kulttuuri-lehden ilmestymistä.- Elonlaskuoppi
Dekkariseuran jäsenmaksu oli 35 euroa. Tuosta voi päätyä johtopäätökseen että 220 jäsentä on jättänyt maksun maksamatta. 7700 eur/35 eur = 220.
- antivassari
Valitettavasti aika monessa muussakin suomalaisessa kulttuuriyhdistyksessä ja -yhteisössä vaikuttaa syvälle juurtunut ja vain tietyt mielipiteet salliva vasemmistolainen maailmankatsomus.
Valtion myöntämää kulttuurilehtien tukea on leikattu käytännössä kaikilta muiltakin kulttuurilehdiltä. Ehkä niin on parasta, silloin vain elinvoimaiset ja yleisöä aidosti kiinnostavat tai sellaisiksi kehittyvät julkaisut säilyvät. Kun rahansa on ansaittava lehteä tekemällä ja myymällä apurahahakemusten täyttämisen sijasta, voisi olettaa laadun keskimäärin paranevan. Viime kädessä lukijat voittavat. - dopåmiu
Vanhat stalinistit ovat kulttuurin syöpäsoluja.
- Dekcccare
Muistaakseni Dekkari seuraa on ennenkin sanottu vihervassareiden saastuttamaksi.
- Kierrättäjä
Minä lopetin Dekkariseuran ja kaikki muut jäsenyydet, jotka eivät enää kiinnosta. Rahaa säästyy melkein satanen vuodessa ja keräyspaperi vähenee.
- Etovaaa
Nyt loppuu johtolanka palkitun kirjan kääntäminen ruotsiksi kun käännöstuki on otettu pois. ne ei osallistu enää pohjoismaiseen dekkarikilpailuun. Hyvä! Ei tarvii enää suomalaisena hävetä!
Ruumiin kulttuurin tilaus loppuu tähän vuoteen. Vastenmielisellä asenteella kirjoitettuja juttuja täynnä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061