Voiko Kevan eläkettä hakea Kelan kautta?

Vanhuuseläke

Olen tehnyt julkisen sektorin sijaisuuksia, eikä eläke varmaankaan tule olemaan kovin suuri, joten ajattelen että voisin ehkä saada myös kansaneläkettä. Katselin eläkkeenhakuohjeita sähköisellä lomakkeella, mutta vaikutti ohjeet niin monimutkaisilta, että mietin että voisinko kävellä Kelan toimistoon hakemaan eläkettäni? Hoituisikohan siellä tuon Kevan eläkkeen haku? Kansaneläkettä en voi hakea ennen kuin syyskuussa kun täytän 65 vuotta.
Ansiosidonnaiseni loppuu syyskuun puolessa välissä, joten kannattaa kaiketi hakea eläke niin, että se alkaa jo syyskuun alusta, ettei puoli kuukautta jää niin etten saa mistään rahaa.

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhuuseläke

      Kysyisin vielä Kelassa asioinnista kun en ole vuosikausiin asioinut, siellä että mikä tuo linkissä mainittu ajan varaaminen aukioloajan ulkopuolella asiointia varten on? Onko kellään kokemusta siitä? Jos varaisi ajan, niin olisi enemmän aikaa jutella eläkkeeseen liittyvistä asioista.

      http://yle.fi/uutiset/kela_supistaa_aukioloaikoja/6066227

      • Huomioitavaa

        Ensinnäkin jos saat vielä syyskuun puolella ansiosidonnaista työttömyyskassasta ja haet vanhuuseläkettä syyskuun alusta (1.9.2016 alkaen) niin työttömyyskassa tulee perimään sinulta puolen kuun (syyskuu) ansiosidonnaiset takaisin... tai oikeastaan se tapahtuu niin, että Keva ja työttömyyskassa sumplivat maksut keskenään eli vanhuuseläkkeestä maksetaan työttömyyskassalle takaisin sinulle maksettu ansiosidonnaisen määrä syyskuulta. Samaan aikaan ei voi saada vanhuuseläkettä ja ansiosidonnaista. Tämä kannattaa ottaa huomioon eläkettä haettaessa. Eli kannattaa hakea sekä työeläkettä että kansaneläkettä samasta ajankohdasta lukien eli sinun tapauksessa (kun täytät 65 vuotta syyskuussa) 1.10.2016 alkaen. Ja kannattaa siis varata aika tuonne Kelaan, jotta voit hoitaa eläkehakemusasiat kunnolla kuntoon yhdellä kertaa. Ja tietääkseni työttömyyskassa maksaa ansiosidonnaista sen kuun loppuun asti, jolloin täyttää 65 vuotta (tämä kannattaa tarkistaa työttömyyskassasta varmuuden vuoksi).


      • Vanhuuseläke

        Olen soittanut liittooni ja sieltä suositeltiin hakemaan eläkettä 1.9. alkaen. Silloin en siis hakisi enää syyskuussa ansiosidonnaista.
        Sitä kansaneläkettähän voi hakea vasta sen jälkeen kun olen täyttänyt 65 vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      407
      5933
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      32
      2262
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      103
      2078
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1859
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      985
    6. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      108
      983
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      59
      974
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      939
    9. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      881
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      40
      855
    Aihe