Iin kunta kielsi vuonna 2012 uutisten mukaan energiajuomien myynin alle 16-vuotiaille nuorille, vaikka tämä on Suomen perustuslain mukaan syrjintää. Tämän laittoman hankkeen toteutti "suuhygienisti" Oili Kaleva joka on vain joku peruskansalainen. Kuten aina kun kirjoittaa jotain totuutta maaseudun ihmisitä niin alkaa kostaminen, mutta ihan sama. Tämä Iiläinen syrjintä meni yli rajojen, tätä voi luokitella syrjinmäksi ja rikoksen yllytämiseksi. Itse olen tehnyt tästä valituksen. En ymmärä sitä että miten jollain junttien kunnalla on oikeus tämmöiseen. Iin kunta syrjii alle 16-vuotiaita sillä ettei myy yhtä elintarvike lajia iän perusteela. Tämä on rikos ja Ii ei ole itsehallinto alue joten Iin kunta voidaan haastaa oikeuteen. Tämä on aivan järkyttäväö että nämä vanhempainliiton aikoja sitten sammuneet työntekijät antoivat mitallin tälle Oili Kalevalle, eli vl yllyttää rikosta. Oili Kalevalla ei ole oikeutta syrjiä nuoria sillä perusteella että hän on joku "suuhygienisti". Oili Kalevan voisi haastaa oikeuteen siitä että hän yllyttää kauppoja syrjintään aivan laittomin keinoin. Tämä "jalkatyö" sana on aivan outo sillä mitä jalkatyötä hän on siis tehnyt, ei mitään vaan harrastanut laittomia hommia kauppojen kanssa. Toivon että viattomat maaseudulla asuvat nuoret nousevat tätä rikollista kuntaa vastaan.
Mielipiteeni Iin laittomasta toiminnasta
11
1674
Vastaukset
- HanuriHygienisti
Ai niin, sä oot se ääliö,
joka asui hetken Iissä ja sai isot traumat
sekä masun pipiksi, ku ei saanut ES:ää pikkunassuunsa....
No voi hellanduudeli.
Valita sitten Korkeimpaan Hallinto-oikeuteen tai EU:n tuomioistuimeen
kansalaisten ala-arvoisesta kohtelusta Iissä,
muttä älä täällä märise.
Ei ne asiat etene Suomi24:n keskustelupalstoilla "tampio".
Joo ja en oo mitään sukua tolle "suuhygienistille" enkä sulle nisti!
Onneksi!- kritiikkiäOulusta
Anteeksi en ole asunut Iissä ikikä. Tämä juttu oli lehdessä ja se järkytti minua. Ja kuka on ääliö kiinostaa, sinä näköjään olet ääliö kun et osaa normaalia Suomea. Jos et tiedä kuka olen niin ei tarvitse tulla huutammaa. Jos haukut jotakuta koululaista ääliöksi se on kiusaamista joka on todlla raukkamaista ja sairasta pelkuruutta.
- Aatteleppa_ite
Täällä muut kyllä osaavat "normaalia Suomea" , mutta sinä et sitä vain osaa kirjoittaa. Sanat "ikikä","todlla" sekä lause "ei siihen LIHOA", eivät mielestäni ole lainkaan selvästi ymmärrettävää suomenkieltä. Jos et Iissä ole "ikikä" asunut, niin luultavasti et myöskään Suomessa. Ja ääliö-palkinnon saa...
- KritiikkiäOulusta
Aatteleppa_ite kirjoitti:
Täällä muut kyllä osaavat "normaalia Suomea" , mutta sinä et sitä vain osaa kirjoittaa. Sanat "ikikä","todlla" sekä lause "ei siihen LIHOA", eivät mielestäni ole lainkaan selvästi ymmärrettävää suomenkieltä. Jos et Iissä ole "ikikä" asunut, niin luultavasti et myöskään Suomessa. Ja ääliö-palkinnon saa...
Suomessa on myös muita kuntia myös jotka ovat Suomen tasavallan aluella. En tullut kirjoittamaan tätä sitä varten että te Iiläiset alatte kirjoittamaan agressiolla ja vihalla kommenteja vaan sitä varten että te Iiläiset ette syrjisi noin vaan nuoria. Kritisoin myös tätä teidän kuningasta Oili Kalevaa jota puolustatte reipaasti. Huomaan sen että teidän Iiläisten älykkyyden osamäärä on huonompi kuin Oululaisilla. Kaupungissa yhtä ei pidetä kuninkaana joka saa syrjiä kaikkia, kaupungissa on tasa-arvo jota näköjään teidän junttilassa ei ole.
- Aatteleppa_ite
Mitä sä sitten vaivaudut tänne Ii-palstalle kirjottelemaan jos Ii on kerta niin paska paikka ja asukkaat juntteja (mikä pitää täysin paikkaansa)? Itse olenkin mieluummin maalaisjuntti kuin kaupunkilaishintti. Jospa keskittyisit puolustamaan oman paikkakuntasi asioita, ettei siitä tulisi samanlainen "Junttila" kuin Iistä.
- KritiikkiäOulusta
Aatteleppa_ite kirjoitti:
Mitä sä sitten vaivaudut tänne Ii-palstalle kirjottelemaan jos Ii on kerta niin paska paikka ja asukkaat juntteja (mikä pitää täysin paikkaansa)? Itse olenkin mieluummin maalaisjuntti kuin kaupunkilaishintti. Jospa keskittyisit puolustamaan oman paikkakuntasi asioita, ettei siitä tulisi samanlainen "Junttila" kuin Iistä.
Kaupunkilaiset ovat sivistyneitä ihmisiä eikä mitään hinttejä. Itse vain kirjoitin koska olin järkyttynyt tästä Iin toiminnasta mitä ei muilta pienemmiltä kyliltä ole nähty.
Mikä laittomuus?! Kaupalla on oikeus valita myykö alle 16 vuotiaalle vai ei! Ja se on hyvä että joku pitää ikärajaa, saisi tulla maan laajuiseksi (Virossa se jo on). On kauheaa katsoa kun 10.v pikku LAPSET vetelee niitä p***ja! Ne ovat suurin syy lasten ylipainoon, koska poistavat nälän tunteen jolloin ruoka korvataan juoman sokerilla ja muilla moskilla.
- KritiikkiäOulusta
Suomessa on tasa-arvo laki. Miksi sitä ei kielletä aikuisilta. En ymmärä tätä että kuvitteleeko Iiläiset juntit että ne on oma valtio. Tämä on syrjintää. Lasten ja vanhempien pitää päättää eikä Oili Kalevan mitä lapset juo. Energiajuomalla ei ole mitään pahoja vaikutuksia. Jos juo kerran viikossa ei siihen lihoa jos liikkuu.
- Mänttiulvoo
Ii ei ole kieltänyt energiajuomien myyntiä. Iin kauppiaat ovat vapaaehtoisesti suostuneet olemaan myymättä sokerilitkuja alle 16-vuotiaille. Ii ei edes pysty kieltämään mitään tuommoista. Iin kunta on ollut tukemassa hyvää asiaa ja auttanut sopimuksen sorvaamisessa. Taukki voisi opetella lukemaan ja kirjoittamaan ja sitten olla selvinpäin ainakin pari päivää viikossa.
KritiikkiäOulusta kirjoitti:
Suomessa on tasa-arvo laki. Miksi sitä ei kielletä aikuisilta. En ymmärä tätä että kuvitteleeko Iiläiset juntit että ne on oma valtio. Tämä on syrjintää. Lasten ja vanhempien pitää päättää eikä Oili Kalevan mitä lapset juo. Energiajuomalla ei ole mitään pahoja vaikutuksia. Jos juo kerran viikossa ei siihen lihoa jos liikkuu.
No jos se juominen jäisi kertaan viikossa, mutta kun niitä menee monta 0,5l:n tölkkiä päivässä. Se ylittää suositusrajan moninkertaisesti...
- IiTrölli
Kiitoksia sinulle nimimerkki "KritiikkiäOulusta".
Kiitokset tulevat keskustelua herättävästä avauksesta,
jonka olet tällä palstalla aloittanut.
Hieman tietenkin meitä Iiläisiä vaivaa asenteesi,
joka vaikuttaa hieman oudolta.
Kyse on sinun artikulaatiostasi ja oikeinkirjoituksestasi
sekä asenteestasi, että olisit jotenkin sivistynyt ja ylivertainen
meihin maalaisjuntteihin nähden.
Meille maalaisjunteille on tärkeää,
että oma asia tehdään muille ymmärretyksi.
Sinä et niin tee.
Puhut lain rikkomisesta, mutta rikoslain pykälät,
joista lain rikkominen kävisi ilmi, uupuvat?
Puhut Oili Kalevasta Iiläisten kuninkaana,
mutta kait tiedät jo lapsena kuulluista saduista,
ettei nainen voi olla kuningas,
vaan kuningatar??
No, voidan myös ajatella, että olisitkin ns. trolli
eli pahanlaatuinen nettihöpöttäjä.
Joka tapauksessa , kiitos noista höpöttäjän kommenteistasi.
Ääliöksi en sinua sanoisi, vaan hieman......hmmmm...
omituiseksi otukseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213560
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303403Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513025Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1321348