Kuulostaako tämä järkevältä ja onko tämä tieteellisesti mahdollista? Jos tänne vaikka eksyisi joku joka tietäisi minua aiheesta enemmän.
Siis, onko mahdollista, että sisarukset (poika ja tyttö) sairastavat molemmat geneettisesti periytyvää sairautta, joskin eri siis.
Pojalla hemofilia ja tytöllä ehlers-danlos?
Kuulostaako tämä järkevältä?
4
197
Vastaukset
- septikko-
Luultavasti teoriassa mahdollista, mutta samaan perheeseen kummankin osuminen on äärimmäisen epätodennäköistä.
- alskf94
On teoriassa mahdollista, nuohan ovat toisistaan riippumattomia geneettisiä poikkeamia. Toinen ei siis sulje toisen mahdollisuutta pois. On kuitenkin äärimmäisen epätodennäköistä, että saman perheen lapsilta löytyisi molemmat, sillä kumpikin on harvinainen sairaus.
- Kuppa
Mutta kun sivusto oli tarkoitettu KIRJALLISUUDELLE...
- aloittelevakirjailija
No, kirjallisuudesta tässä on kyse, sillä aloittaja haluaa muiden mielipiteitä siitä, onko hänen ajatuksensa uskottava ja toimiva.
Taustatyöt kannattaa aina tehdä huolella, eikä siinä ole mitään väärää, että kysyy muiden (sellaisten, jotka kaiketikin ymmärtävät asiasta jotakin) kommentteja ideastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1275715
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962519- 1322426
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42042- 571006
- 111005
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍8982- 51882
- 76805
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101775