Kuulostaako tämä järkevältä ja onko tämä tieteellisesti mahdollista? Jos tänne vaikka eksyisi joku joka tietäisi minua aiheesta enemmän.
Siis, onko mahdollista, että sisarukset (poika ja tyttö) sairastavat molemmat geneettisesti periytyvää sairautta, joskin eri siis.
Pojalla hemofilia ja tytöllä ehlers-danlos?
Kuulostaako tämä järkevältä?
4
190
Vastaukset
- septikko-
Luultavasti teoriassa mahdollista, mutta samaan perheeseen kummankin osuminen on äärimmäisen epätodennäköistä.
- alskf94
On teoriassa mahdollista, nuohan ovat toisistaan riippumattomia geneettisiä poikkeamia. Toinen ei siis sulje toisen mahdollisuutta pois. On kuitenkin äärimmäisen epätodennäköistä, että saman perheen lapsilta löytyisi molemmat, sillä kumpikin on harvinainen sairaus.
- Kuppa
Mutta kun sivusto oli tarkoitettu KIRJALLISUUDELLE...
- aloittelevakirjailija
No, kirjallisuudesta tässä on kyse, sillä aloittaja haluaa muiden mielipiteitä siitä, onko hänen ajatuksensa uskottava ja toimiva.
Taustatyöt kannattaa aina tehdä huolella, eikä siinä ole mitään väärää, että kysyy muiden (sellaisten, jotka kaiketikin ymmärtävät asiasta jotakin) kommentteja ideastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370