Varasijalla?

oon varasijalla, onko mitään mahkua jos sijoitus 20 paremmalla puolella?
242313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Riippuu kaupungista

Äänestä
  • joensuuhun

    Äänestä

Ei ellet ole 3-5

Äänestä

Valitettavasti ei mitään mahdollisuuksia. Kukaan ei luovu opiskelupaikasta, jonka eteen on joutunu tekemään sikana töitä. Joensuuhun valitaan vain 40 niin 20 ei tule perumaan. Ensi vuonna uudestaan. Voit olla kuitenkin tyytyväinen että pääsit noin lähelle, vaikka se nyt vituttaakin.

Äänestä

Ei mahdollisuuksia. Aina on mahdollista, että muutama (1-5) peruu, mutta ei 15-20. Harmi, mutta hyvä suoritus ja ensi vuonna kun yhteishaku tulee, niin uusi yritys!

Äänestä
  • En nyt sano tätä yhtään kettuilumielessä, mutta ei noita kyllä kukaan hullu koskaan peru. Ei ole mitenkään mahdollista hakea muuhun yhtä lailla (oletettavasti) mieluisaan opinahjoon oikiksen pääsäreihin pänttäämisen ohella, joten ei siellä kyllä mitään varteenotettavia vaihtoehtoisia koulupaikkoja kellään koskaan ole reservissä minkä takia jättäisi paikan ottamatta vastaan.

    Panostuksen pitää olla sen verran raivoisaa, että kummallista jos ei paikka sitten kelpaakaan - tai kyllähän se kelpaa. Itse pääsin nyt kolmannella yrittämällä, muutamien varasijojen päässä olin aiemmin eikä sieltä paikkaa kyllä kirveelläkään irronnut.

    Äänestä

Sinuna yrittäisin ennemmin oikaisupyynnöllä päästä sisään, varasijalta kun tuskin pääsee vaikka olisi sijalla 2.

Äänestä
  • Ei auta oikaisupyyntö, ellei ole osoitettavissa selvää virhettä arvostelussa.

    Varasijoilta noin kaukaa ei pääse edes Joensuuhun. Siis: uusi yritys ensi vuonna tai toinen ala.

    Äänestä

Itselläni 1. Hakukohteeseen on jo vastaus tullut, ja olen varasijalla. Nyt odottelen toiseen hakukohteeseeni vastauksia, johonka osalle on jo tulokset tulleet, mutta itselläni lukee että kesken. Mitä tämä meinaa, voiko olla mahdollista että olen tokaan kohteeseen päässyt vaikka lukee vielä että kesken?

Äänestä
  • Siis haitko oikikseen?

    Äänestä

  • Xojy kirjoitti:

    Siis haitko oikikseen?

    En, vaan ihan tradenomiksi. Joillakin siis toiseen hakukohteeseeni tullut jo vastaukset mutta itselläni lukee vielä kesken.

    Äänestä

Vaikka olisit ensimmäisellä varasijalla, sisäänpääsy oikikseen on lähes mahdonta varasijalta. Ellei käy niin onnettomasti että joku sisäänpäässeistä kuolee ennen koulun alkua. En tiedä ketään, joka olisi päässyt varasijalta kouluun (opiskelen Helsingissä).

Ellei sitten kyse ole tästä Joensuu-Tku hässäkästä, josta ei ole tietoa. Luulisin kuitenkin, ettei kukaan sitäkään peruisi.

Tsemppiä ensivuoteen!

Äänestä

Mitenkähän on mahdollista, että mun Joensuun varasija on nyt noussu kolmella sijalla? Kai ne siellä jotain sähläävät... :D

Äänestä
  • Siis lähemmäksi kolmella sijalla...

    Äänestä

  • mitäskettua kirjoitti:

    Siis lähemmäksi kolmella sijalla...

    Itselläni on noussut 19 sijalla:oo edelleen ollaan kaukana siitä opiskelupaikasta, mutta tää yhtäkkinen nousu ihmetyttää? Eivätkö Turun tulokset olekkaan olleet valmiit??

    Äänestä

Varasija noussut? Ei kyllä taida olla mahiksia jos varasijalla on 100

Äänestä

Itsekkin olen varasijalla vaikka piti päästä siihen amikseen...

Äänestä

Oiskohan varasijat liikkuneet sen takia, jos joku varasijalla oleva on ottanut toisen opiskelupaikan vastaan.

Äänestä
  • Ollaanpa realistisia, kukaan ei lue oikiksen pääsykokeeseen ja ota sitten jotain muuta opiskelupaikkaa vastaan. Ainoa mahdollinen tällainen tilanne olisi Joensuu ja Turku, joihin oli sama koe, ja valitsee Turun Joensuun sijaan. Mutta Turun tulokset eivät ole vielä tulleet.

    Äänestä

  • Jospa on hakenut oikikseen ja vaikka tradenomiks, ei päässyt oikikseen ja ottaa nyt tradepaikan vastaan. Ihan mahdollista.

    Äänestä

  • Höpön löpön. Edes Rollon paikasta ei luovuta, jos sellainen on saatu.

    Äänestä

Mitäköhän meinaa ku mulla tullu mun kolmanteen hakukohteeseen turun ja joensuun jälkeen, että et saanut opiskelupaikkaa, ei osallistunut valintakokeeseen? Laitoin siis kolmannen vaihtoehdon ihan varalle, jos ois tullu englanninkielinen kirja nii mulla ei ois ollu mahiksia oikikseen. Meinaako siis etten päässyt turkuun enkä joensuuhun ku siinä lukee niin, vaikka tku ja joensuu edelleen kesken?

Äänestä
  • tuo ei vaikuta noihin Turun ja Joensuun tuloksiin, kyseisen hakukohteen tulokset vain ovat valmistuneet aiemmin

    Äänestä

  • Huh kiitos!! Olin jo varma et mahikset menny :D

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


varallaaaaa kirjoitti:

oon varasijalla, onko mitään mahkua jos sijoitus 20 paremmalla puolella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu