Siinäpä se aihe seisoo selkeästi otsikossa. Meidän 2.5v poika on muutaman kerran sanonu äidille "isi vetää korvasta".
Ikään en ole vetänyt. Ikänä en ole mitään fyysistä kuritusta antanu pojalle. Enkä tule antamaankaan. Uskomatonta tässä on se että äiti on sanojensa mukaan löytänyt verenpurkaumia pojan korvista. Mitä helvettiä mun perhe-elämässä oikein tapahtuu?! Poika valehtelee ja äiti epäilee mua.
Mä olen aivan neuvoton tämän asian kans. En jumalauta kärpäsellekkään tee pahaa mutta olen nyt tämmösen asian takia näin helvetin vittumaisessa tilanteessa.
Pojalla kyllä mielikuvitus pelaa ja osaa narrata aika lennokkaasti mutta tämä korvastavetämis touhu pitää saada loppumaan tai mä oon aivan oikeasti vaikeuksissa täysin perusteetta.
Kerran ku oltiin koko perhe ruokapöydässä ja poika temppuili sen minkä kerkes niin äiti muistaakseni sanoi että pitääkö antaa luunappi johon mä jatkoin "vai pitääkö ottaa korvasta kiinni, että temppuilu loppuu?". Ton jälkeen poika on ruvennut sanomaan äidille että isi vetää korvasta.
Saanen muistuttaa että en todellakaan vedä. Minä en fyysistä kuritusta hyväksy missään muodossa.
Ongelmahan tässä lähinnä on äidin suhtautuminen asiaan joka vaikuttaisi puoltavan pojan kertomuksia ku kerta niitä "purkaumiaki" on korvista löytäny. Poika ittehän nyppii korviaan joskus. En tiedä mikä juttu se on, ei kumminkaan mikään sellainen että siihen olisi syytä kiinnittää huomiota.
Niin että mitäköhän helvettiä tässä nyt sit tekis? Odottelenko asian vaipumista unholaan toivoen että poika lopettaisi "valehtelun" vai otanko härkää sarvista ja pyydän ammattilaisen apua?
Nimittäin jos lapsi ja äiti yhdessä sanovat isin vetävän korvista niin siinä ei isillä ole mitään jakoja selvitä tilanteesta voittajana kun sossu on pelissä mukana. Se on game over.
Saanen vielä kerran muistuttaa että en ole koskaan kurittanut poikaani millään tavoin. En ole vetänyt koskaan korvasta.
"Isi vetää korvasta"
3
499
Vastaukset
- voiollaet
sitten vedetään sossua ja äitiä vähän muualtakin;
parempi jättää asioimatta sossussa ellei halua jälkiseuraamuksia..ja isätöntä lasta ja sossua.. - Kotikiusattu
Minä oon vetänyt korvasta,antaut tukka pöllyä ja piiskaa ja tulen antamaan jos käyttäytymisellään pyytää.... ...ja sitä samaa saa kukkahattutätikin !
Ei koti ja talous ole demokratia vaan aikuisten määräysvalta jossa lapset tekee niin kuin sanotaan ! - tädinkonstitoimii
Yllytä poika sanomaan jotain vastaavaa hölynpölyä äidistä. Näin äiti toivottavasti tajuaa, että lapsellanne on mielikuvitusta. Esim lahjo lapsi tikkarilla, keksillä tms. pikkuherkulla:
Yllytä lastasi: "Sano että äiti vääntää nenästä, niin saat tämän herkun".
Toista kolmena päivänä peräkkäin.
Neljäntenä päivänä kysy lapselta: "Haluatko keksin?" Lapsi tietysti haluaa.
Kysy: "Mitä pitää sanoa?" ja lapsi kiljuu riemuissaan: "ÄITI VÄÄNTÄÄ NENÄSTÄ". Yllytä lastasi tähän viikon ajan esim. ruokakaupan kassajonossa, leikkipuistossa tms. mukavassa paikassa. Eiköhän äiti ala oppia.
Yst.terv. päiväkodin täti. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2314148Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122614Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382345Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1141394- 481169
- 771075
- 59943
- 45926
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911