Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen hinnat koko maassa nousivat 0,6 prosenttia huhtikuusta toukokuuhun. Pääkaupunkiseudulla hinnat laskivat 0,4 prosenttia, kun taas muualla Suomessa hinnat nousivat 1,6 prosenttia. Edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna hinnat nousivat koko maassa 0,8 prosenttia. Pääkaupunkiseudulla hinnat nousivat 2,3 prosenttia edellisvuodesta, kun taas muualla Suomessa hinnat laskivat 0,6 prosenttia.
http://www.stat.fi/til/ashi/2016/05/ashi_2016_05_2016-06-28_tie_001_fi.html
Jos tuhnuja on uskominen, siinä ei pitänyt käydä näin.
http://www.stat.fi/til/ashi/2016/05/ashi_2016_05_2016-06-28_tie_001_fi.html
Jos tuhnuja on uskominen, siinä ei pitänyt käydä näin.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Miksi aina tilastoidaan ja verrataan tuollaisten kassuasuntojen hintoja. Itseäni ei kennostot ja kolhoosit kiinnosta pätkääkään, eikä niiden hinnat. En ikinä muuttaisi sellaiseen läävään.
Onneksi oman uuden OK-talon hinta raketoi.
Oliskohan, että pääosa kaupoista tehdään osakeasunnoilla. Kauppamäärät ok-taloilla on kuukaudessa liian pieniä, että niitä vois järkevästi vertailla. Ok-talo ostetaan asumista varten, ei kaupantekoa varten.
Siihen vaikuttaa osaltaan se että OK-kartanot ovat yksilöllisiä ja omanlaisiaan ja niin ollen selvää yksinkertaista vertailua on hankalampi tehdä kuin kasarmien asuntoihin jotka ovat kaikki kovin samanlaisia, vain huoneita ja seiniä, joskus harvoin löytyy ehkä oma sauna ja joka toisessa ehkä parveke (jolla grillaaminen on ankarasti kielletty). Kasarmiasunnot ovat siis vain huoneita ja seiniä, vain huoneiden lukumäärä vaihtelee. OK-taloissa taas on eroja ja paljonkin. Kun kassuasunnossa on huoneita 1-3 tai ehkä 4 ja keittiö tai keittokomero, niin OK-talossa taas voi olla talosta riippuen olohuone, 2-4 makuuhuonetta, vaatehuone, aula, sauna, autotalli, varasto, vintti, sauna, kodinhoitohuone, ruokailutila, erkkeri, pesutilat (joissa ei ole vessanpönttöä pesuhuoneen yhteydessä), parveke, terassit 1-3 kpl, patio, grillauspaikka, varastoja 1-2 kpl, WC:t 1-3 kpl, lisäksi oma piha ja oma tontti, jos rantakohde niin laitureita 1-2 kpl, lisäksi pihojen istutukset ja varustukset vaihtelevat, voi olla palju, grillikatos, pihasauna, upeat kiveykset ja perennat, arvopuita pihalla, tontin koko vaihtelee, saattaa olla joissain tapauksissa jopa vuokratontti OK-talossakin, mutta useimmiten oma toki. Sitten talon talotekniikka vaihtelee, lämmitysjärjestelmä, lisäksi löytyykö viilennystä ja millä tekniikalla ja onko uusinta tekniikkaa, ilmanvaihto sairaalatason suodatuksella lämmön talteenotolla, onko saunassa valokuitu vai ledit vai vain tavalliset hehkulamput, onko saunan valaistus katossa pistemäisenä vai vanhanaikaisena, onko saunassa lauteita useilla seinillä vai vain yhdellä, onko aulatilat minkälaiset, onko kattoikkunat, 1, 2 vai peräti 3 kerroksinen linna kyseessä ja onko olohuoneesta minkälaiset näkymät, onko ruokailutila tai erkkeri järkevästi ja keittiö suojassa ettei se näy suoraan olohuoneeseen, mikä kodintekniikka löytyy talosta, moni laite sisältyy kauppaan jne.
Kassulla on seiniä ja huoneita, ehkä parveke ja joskus harvoin jopa oma sauna (jonka yhteydessä olevissa pesutiloissa on kuitenkin WC-pönttö). Helppoa vertailua vain huoneiden määrän, neliöiden, sijainnin ja asunnon iän (putkiremontti tulossa vai ei) mukaan.
Jonkin verran tilastotietoja myös ok-kartanoiden hinnoista löytyy tilastokeskukselta, mutta kun nämä ok-talot ovat yksilöitä niin pelkkä talon sijainnin ja neliöiden lukumäärän ja rakennusvuoden perusteella arvon määrittäminen on hankalaa ja typerää.
>+Miksi+aina+tilastoidaan+ja+verrataan+tuollaisten+kassuasuntojen+hintoja.+
Varmaan+siitä+syystä+kerrostalojen+hinnat+ovat+kovasti+savieinareita+kiinostaneet,+että+ne+ovat+nousseet+tänäkin+vuonna.+Tätä+uutista+ovat+savieinarit+monta+kertaa+linkittäneet.+Kun+eivät+jaksaneet+lukea+otsikkoa+pidemmälle+(=tyypillinen+tuhnujen+virhe+...+eli+pitää+ruveta+puhumaan+savella+tuhnuttajista?),+että+PKS+pientalojen+hinnat+ovat+olleet+loivassa+laskussa.+
No,+nyt+on+savieinarien+päivä+pelastettu,+kun+joku+keksi,+että+savimajojen+hinnat+ovat+sentään+vuoteen+2010+verrattuina+nousseet+;-D
Tosin+vielä+on+vähän+matkaa+niihin++50+tai++100+%+lukemiin,+jotka+kiilteli+silmissä,+kun+savimaja+hankittiin.+Varmaankin+kuvitellen,+että+arvo+tuplaantuu+10+vuodessa+ja+sitten+on+varaa+hankkia+asunto+ihmisten+ilmoilta.+Vähän+pidempi+tuomio+taisi+tulla..-
Taas tuli tehtyä tiliä. Kyllä se rahanteko omalla asunnolla on helppoa, ei tarvi kuin olla ja omaisuus kasvaa.
Näin se vaan menee, vaikka ei pitänyt. Pk-seudulla hinnat vaan luisuu alamäkeä
Espoo-Kauniainen 3 100 106,4 -1,3 1,5
Pääkaupunkiseutu (PKS) 3 641 113,4 -1,1 2,4
Näin+se+vaan+menee.+Nyt+lama-aikanakin+nousua+vuodesta+2010.
Helsinki+=+++14,4+%
Espoo-kauniainen+=++++5,9+%
Pääkaupunkiseutu+=+++10,6+%
Voehan+helevata,+mitähän+nyt+tapahtuu+kun+lama+alkaa+helpottaa+ja+nousukausi+alkaa?+Arvaako+kukaan?
Kausivaihtelua, asunnot ostetaan yleensä syksyllä, ja silloin patoutunut kysyntä purkautuu ja hinnat nousevat tsunamin lailla. Lisäksi nyt monet eivät ole uskaltaneet ostaa asuntoa ja kärvistelevät kassulla vuokralla. Lisäksi OK-talojen hinnat ovat jatkuvassa nousussa kun kaikki haluaisivat OK-taloon (vaikka kaikki eivät pääse), ja kun moni on lykännyt OK-talon ostoa ja säästänyt ja pelännyt ostaa taloustilanteen takia, mutta kun sitten lopulta pinna palaa vuokrakasarmilla asumiseen ja päätös kypsyy ostaa oma talo niin sitten kysyntä siinä elokuussa vuosittain räjähtää aina OK-talojen kohdalla ja kysyntä nostaa hintoja. Lisäksi kun rakentaminen on vähentynyt taloustilanteen takia niin asunnoista on yhä vain pahenevaa pulaa, mikä nostaa hintoja. Jos uusia OK-taloja rakennettaisiin runsaasti niin niistä ei olisi pulaa ja niiden hinnat eivät nousisi siten kuten nyt kun niitä ei ole rakennettu normaaliin tahtiin. Uudehkon OK-talon hinta on noussut runsaasti viimeisen 10 v. aikana erityisesti.
Niin, syksyn sateethan on parasta savimajojen myyntiaikaa.
Tippuuko vuokrakorsusta vesi katon välistä?
Koska se lama alkaa helpottaa? Nyt brexitin jälkeen nenee jokunen tovi, ja lisäksi lainakatto tulee vaikuttamaan hintoihin. Kyky sopimus laittaa palkat jäihin!!!, ja muita heikennyksiäkin on tulossa. Niin koska?
Ei+tämä+lama+helpota+nyt+ainakaan+kahteen+vuoteen,+saattaa+vähän+pahentuakin.+Lisäksi+myös+muissa+maissa+kuohuu+ja+muitakin+exitejä+saattaa+tulla+ja+lama+siitä+sen+kuin+pitenee.+Jos+EU+pysyy+kasassa+ja+Suomi+sen+jäsenenä+niin+silloin+korot+pysyvät+nollassa+edelleen+vuosikausia+ja+muita+sijoituskohteita+ei+oikein+ole+kuin+osakkeet+ja+asunnot,+ehkä+jotkut+rahastot+ja+valuutat+sekä+kulta.
Mutta+tässä+lamassa+niin+kauan+kuin+korot+ovat+nollassa+eikä+kenenkään+ole+pakko+myydä+asuntoa+eikä+ihmiset+toisaalta+uskalla+ostaa+asuntoja+niin+hinnat+eivät+laske+vaikka+kauppamäärät+olisivat+vähäisempiäkin.+Jos+kauppaa+ei+tehdä+lainkaan+niin+hinnat+eivät+nouse+eivätkä+laske+kun+kukaan+ei+myy+eikä+kukaan+osta.+Jos+taas+vähän+käydään+kauppaa+niin+sitten+hinnat+nousevat+hitaasti+kuten+nyt.+Jos+kauppaa+käydään+paljon+niin+hinnat+nousevat+nopeasti+kuten+esim.+vuodesta+1997+vuoteen+2007.
Jos+EU+hajoaa+tai+jos+Suomi+eroaa+eurosta+niin+silloin+voi+käydä+niin+että+korot+nousevat+taas+15+%+tasolle+ja+silloin+hinnat+saattavat+romahtaa,+mutta+toisaalta+myös+laina+on+todella+kallista,+sitä+on+vaikea+saada+ja+töitä+ei+ole+eikä+ole+varaa+ottaa+lainaa.+Silloin+on+todella+ostajan+markkinat,+mutta+ei+lainarahalla+vaan+omalla+rahalla.
Pitkittyneessä+lamassa+taas+kun+etenkään+nuoret+eivät+uskalla+ostaa+asuntoja+ja+korot+ovat+nollassa+niin+vuokrat+nousevat+nopeasti+ja+paljon,+vuokrataso+on+korkea+ja+nousee+edelleen+ja+muita+hintoja+nopeammin+selvästi.+Koska+vuokra-asuntojen+kysyntä+on+tapissa+eikä+niitä+ole+tarpeeksi+tarjolla+niin+on+vuokranantajan+markkinat+lamassa+nyt.+Lisäksi+pörssissä+on+lamassa+heilumista+ja+riskiä+runsaahkosti,+pankkitililtä+ei+saa+korkoa+rahalleen+lainkaan,+mutta+asunnossa+rahat+ovat+inflaatiolta+suojassa+turvassa+ja+saa+jatkuvaa+vuokratuloa+esim.+4-8%+riippuen+kaupungista.+Esim.+700-1500+euroa+ja+n.+4-5%+saa+1-2+sijoitusasunnosta+isommasta+kaupungista+(Hlsinki,+Tampere)+ja+400-900+euroa+ja+n.+7-8%+saa+pienemmästä+kaupungista+(Lappeenranta,+Kotka+esim.)+vuokratuloa+1-2+asunnosta+(yksiö,+kaksio).
Tässä+tilanteessa+onkin+parasta+olla+velaton+omistusasuja+jolla+on+sijoitusasuntoja+vuokralla.+Toki+ei+haittaa+vaikka+olisi+velallinenkin+omistusasuja+ja+vaikka+olisi+velaksi+ostettu+ne+sijoitusasunnot,+kun+korkoa+ei+mene+juuri+lainkaan.
Mutta+turvallisinta+lamassa+on+olla+velaton+omakotiasuja+tietenkin,+sittenm+vuokralaiset+tuovat+vähän+mukavaa+lisätuloa+esim.+1000+eur/kk+vuokraisännälle.
Kaikki+merkit+viittaavat+siihen,+että+lama+helpottaa+_juuri+nyt_.
Työttömyys+vähenee,+kuluttajien+luottamus+on+noussut+pitkään,+investoinnit+ovat+nousseet,+autokauppa+on+rajussa+kasvussa,+asuntokauppa+on+reippaassa+kasvussa,+rakentaminen+on+kiihtynyt+++monta+muuta+positiivista+uutista+viime+aikoina.
Myös+huonoja+uutisia+tulee,+mutta+huomattavati+harvemmin+kuin+vuosi+kaksi+sitten.
Brexitin+vaikutus+on+olematon,+Britania+eroaa+EU:sta+aikaisintaan+10+vuoden+kuluttua,+jos+sittenkään+++neuvottelee+kuitenkin+suunnilleen+samat+ehdot+kuin+nytkin+++euron+heikentyminen+parantaa+myös+Suomen+vientiä.
KIKYn+vaikutus+tavalliselle+tallaajalle+ehkä+10+euroa+kuussa,+jos+sitäkään...+ei+mitään+vaikutusta.
Lainakaton+ehdot+ovat+olleet+pankeilla+käytössä+jo+vuosia+muutamaa+poikkeusta+lukuunottamatta,+nämäkin+poikkeukset+jotain+erittäin+hyvätuloisia+tai+rikkaita.+Lainakatto+on+ensiasunnon+ostajalla+95+%+ja+muilla+90%.+Suurinmalla+osalla+lainaajista+omarahoitus+tai+muu+esim.+vanhemmat,+taanneet+jo+huomattavsti+suuremman+osuuden.+Jos+ensiasunnon+ostajalla+ei+ole+laittaa+5%+asunnon+hinnasta,+on+erittäin+hyvä+juttu+olla+ostamatta+omaa+asuntoa.+Eli+ei+mitään+vaikutusta.
Millä+on+vaikutusta+:+kaupungistumisella,+kaikki+tunkee+samoihin+paikkoihin,+maahanmuuttajat+pahentavat+tilannetta.+Rakentaminen+ei+vieläkään+tavoita+kysyntää,+parempaan+suuntaan+on+kyllä+menty.+Korjausvelka+vanhoissa+asunnoissa+lisääntyy+edelleen.+Asuntoihin+kohdistuu+edelleen+runsaasti+patoutunutta+kysyntää+useammalta+vuodelta,+nyt+on+alkanut+pikkuhiljaa+purkaantua.
>>+Suurinmalla+osalla+lainaajista+omarahoitus+tai+muu+esim.+vanhemmat,+taanneet+jo+huomattavsti+suuremman+osuuden.+Jos+ensiasunnon+ostajalla+ei+ole+laittaa+5%+asunnon+hinnasta,+on+erittäin+hyvä+juttu+olla+ostamatta+omaa+asuntoa.+Eli+ei+mitään+vaikutusta.<<
Ensiasunnon+ostajat+vähentyneet+40%.+Uskoisin+vähenemisen+jatkuvan+edelleen.+Nuorten+työttömyys+on+kasvussa+joten+tämäkään+ei+tue+ensiasunnon+ostoa.
Taisin osua aika arkaan paikkaan? No, parempi onni ensi keväänä.
Miten olisi kunnon saunottelu ihan miesten kesken.. Minä voin tuoda saippuan ja lipsauttaa sen lattialle kun suihkutellaan ennen paljua... Jos talo tarjoaa konjakit, minä tuon makkarat grilliin.
Oliko sinulla ja Loordilla juhannussijaa jussina?
No hyi sinua, eihän me Jussina mitään juhannussijaa kaivattu, vaan ihan miesten kesken GRILLAUSTA takaterassilla.. Itse laitoin takaterassilla IsoLerssiä poskeen. Mites itse ?
Joka kuukausi näyttää hinnat nousevan ainakin pitkässä tähtäimessä. Jos olisin tuhnu alkaisin jo rasvata köyttä.
Kovaa on nousu kun ottaa huomioon missä taloudellisessa tilanteessa nyt eletään. Tosin työttömät ei ole koskaan niitä taloja ostaneet.