MS jatkaa 'vahvan' maineensa edelleen vahvistamista sen suhteen miten kohtelee maksavia asiakkaitaan.
Kympin pakkoasennus on saanut paljon tuhoa ja mittavaa stressiä, sekä tulonmenetyksiä aikaan monille pienyrittäjile.
$$$
"Pienyrittäjä vei Windows 10 -pakkoasennuksen oikeuteen: Microsoft joutui korvaamaan"
"Kalifornialaisnainen sai Microsoftilta 10 000 dollarin korvauksen tulonmenetyksistä sekä uudesta tietokoneesta, kirjoittaa Seattle Times."
- http://www.digitoday.fi/yhteiskunta/2016/06/28/pienyrittaja-vei-windows-10--pakkoasennuksen-oikeuteen-microsoft-joutui-korvaamaan/20166908/66
Kympin pakkoasennus on saanut paljon tuhoa ja mittavaa stressiä, sekä tulonmenetyksiä aikaan monille pienyrittäjile.
$$$
"Pienyrittäjä vei Windows 10 -pakkoasennuksen oikeuteen: Microsoft joutui korvaamaan"
"Kalifornialaisnainen sai Microsoftilta 10 000 dollarin korvauksen tulonmenetyksistä sekä uudesta tietokoneesta, kirjoittaa Seattle Times."
- http://www.digitoday.fi/yhteiskunta/2016/06/28/pienyrittaja-vei-windows-10--pakkoasennuksen-oikeuteen-microsoft-joutui-korvaamaan/20166908/66
Vastaukset 16
Vanhimmat
M$ käy kokoajan röyhkeämmäksi!
Miksei EU ja Suomi puutu tähän peliin!
Onhan se aika törkeää, kun olet vuokrannut Windows 7 lisenssin, niin Microsoft pakottaa sitten käyttämään Windows 10:ä sillä lisensillä.
Onko tuo vuokraus samanlaista kuin että jos menee Alkoon ja ostaa kossupullon ja sitten palauttaa tyhjän pullon niin saa rahat takaisin.
Ei toki.
Alkosta ei saa vuokrattua viinapulloa, vaan se pitää ostaa omaksi. Sen pullon voit palauttaa tai tehdä sillä mitä huvittaa. Se pullo on sinun oma.
Windowseja ei vois ostaa omaksi, vaan Mikrosoft vuokraa käyttölisenssin, kullekin eri versiole eri lisenssin.
Tässä onkin kyse, että käyttäjä ei ole vuokrannut lisenssiä Windows 10 käyttöjärjestelmään, mutta silti Microsoft pakkottaa käyttämään Windows 10:iä.
Käyttäjä on ihan itse hyväksynyt mm. win10 EULAn. Asennus ei ala ellei ensin hyväksy eulaa.
Oikeuden mielestä kuitenkin eulan hyväksyminen on refleksinomainen, lähes automaattinen käyttäjän tekemä toimenpide. Kaikkiin euloihin klikkaillaan aina ok automaattisesti ja pakonomaisesti.
Kymppi asentuu koneelle väkisin ensi kuussa. Ottakaa varmuuskopiot kaikista tärkeistä tiedostoista. Saattaa päivitys mennä vituralleen.
Laitappas faktaa kehiin, ettet saa julkisen ja tarkoitushakuisen valehtelija-manipuloijan mainetta, ellei se sitten ole sairaaloisena tavoitteenakin.
Kukaan täysipäinen ja terveen moraalitajun omaava ei heittele tuollaisia väittämiä julkisille foorumeille laittamatta mukaan linkkejä faktoihin.
Faktaa odotellessa ...
Joko kävitte läpi Tivi.fiin sivut, jotta onko siellä mitän negatiivista Win10:stä josta voitte sitten HETI tuoda tänne linkit. Palvelu 24/7.
"Joko kävitte läpi Tivi.fiin sivut, jotta onko siellä mitän negatiivista Win10:stä josta voitte sitten HETI tuoda tänne linkit. Palvelu 24/7. "
Kirjoitat kuin aivopesun alainen fundamantalisti-lahkolainen. Miksi MS:n ja W10:n todellisuudesta tulisi vaieta?
Mikä taho on vastuussa MS:n nyt samaan erityisen huonoon maineeseen kautta maapallon?
MS itse röyhkeine metodeineen vai sen kieron härskiyden esille nostajat?
>> Onhan se aika törkeää, kun olet vuokrannut Windows 7 lisenssin, niin Microsoft pakottaa sitten käyttämään Windows 10:ä sillä lisensillä. >>
Sorry poloinen. Kertamaksullisen Windows 7 hankkimisessa on kyse ostamisesta, ei vuokraamisesta. Omistan oman 7 lisenssini ja saan aivan laillisesti vaikka myydä sen eteenpäin. Se, että omistan lisenssini, EI tarkoita sitä, että omistaisin sen tekijänoikeudet - ne säilyvät MS:llä. Mutta sillä omalla lisenssilläni saan tehdä mitä haluan. MS:llä ei ole oikeutta rajoittaa oikeuttani esim. teknisillä menetelmillä (blokkaamalla lisenssiä, tms.). Sama koskee käytetyn lisenssin ostajaa, hänellä säilyvät täydet oikeudet.
Tämä on EU-oikeuden päätös ja se pätee koko EU:n alueella. MS:n omat lisenssiehdot ovat vessapaperia. No-niin, miksiköhän MS on vaihtanut lisenssioimismalliaan 10:n kohdalla...
Pelkällä tarralla/koodilla ei pitkälle pötkitä. Tokihan sä voit myydä sen eteenpäin tai käyttää vaikka vessapaperina.
Vuokrannut olet silti vain käyttöoikeudet Windows tuotteeseen.
Seiska on ostettu ihan omaksi eikä siitä tarvitse maksaa ikinä mitään, kympin ladanneet ovat sitten ihan eri asia.
>> Pelkällä tarralla/koodilla ei pitkälle pötkitä. Tokihan sä voit myydä sen eteenpäin tai käyttää vaikka vessapaperina.
Vuokrannut olet silti vain käyttöoikeudet Windows tuotteeseen >>
Älä höpötä typeryyksiä, jos olet noin pihalla. Kyse ei ole mistään tarrasta. Kun asiakas hankkii softatalolta käyttöoikeuden (lisenssin), hänelle tulee oikeus myydä lisenssi kenelle halua. Softan käyttöoikeuksien omistaja ei voi tätä kieltää eikä rajoittaa. Uusi omistaja on silloin lisenssin täysivaltainen omistaja, joka voi käyttää lisenssiä, kuten olisi sen kaupasta käynyt ostamassa.
Tästä on voimassa oleva EU-tuomioistuimen päätös (ymmärrätkö: päätös). Se on voimassa olevaa oikeutta koko EU:n alueella (ymmärrätkö: koko EU, myös Suomi). Tokihan sinulla on oikeus mielipiteisiisi, mutta itse asian kannalta ne ovat arvottomia. Lakia ja tuomioistuinten päätöksiä noudatetaan, ei nettikirjoittelijoiden "mielipiteitä".
MS on SONTAA
Voisitko argumentoida hieman laajemmin mielipiteesi sisältöä.
Pitääkö noin syvällistä sekä kirjoittajansa älynlahjoja ja arvomaailmaa osuvasti kuvaavaa mielipidettä vielä perustella?