Olin sijaisena eräässä päiväkodissa missä lapset menivät nukkumaan pelkät alushousut jalassa.
Ihmettelen tätä tapaa ja kauhistun. Minusta vanhanaikaista.
Mitenkä teidän päiväkodissa toimitaan?
Riisuminen päiväunille
6
766
Vastaukset
- otetaanhousutpois
ja piestään päiväkodin henkilökunta ja sairaant "lastensuojeluviranomaiset"..näin se vaan menee:)
- Päiväkotitäti
Usein lapset itse haluavat riisua pelkille pikkupöksyille päiväunille mentäessä mutta on mahdollista nukkua myös sukkahousut ja paita päällä. Meillä on sääntönä että otetaan kiristävät vaatteet pois kuten farkut sekä paksut paidat. Pikkupöksyillä päiväunille meno on vanhanaikainen tapa jota vielä noudatetaan joissakin päiväkodeissa mutta nykyään lapsen osallisuus on tärkeää kasvatuksessa ja useimmissa päiväkodeissa otetaan huomioon lasten omat toiveet ja tavat myös unille mentäessä.
- PikkareissaNukkuva
Meillä riisutaan se minkä lapsi haluaa. Kuumina kesäpäivinä suositellaan kyllä pikkareilla nukkumista, yleensä kellään ei ole mitään sitä vastaan.
Miksi se on vanhanaikaista ja kummallista???
Onhan toki paljon kivempi nukkua ilman vaatteita kuin vaatteet päällä.- hoit_su
minäkään en ymmärrä mitä vanhanaikaista siinä muka on.
- uttra
Muistaakseni en itse aikanaan nukkunu pikkareissa eikä sitä tarvi tehä meilläkään ellei halua. Joku nukkuu silleen, toinen riisuu jotain ja kolmas vain sukat. Kunhan eivät mene likaisissa. Oma lapseni riisui aina kalsareille hoidossa. Ei se minustakaan vanhanaikaista ole,mutta ketään ei saa pakottaa tietynlaiseen tapaan.
- Raisionviranomaiset
saa pakottaa "nukkumaan pikkareilla".. ovatpahan edes hetken lastensuojelussa tekemättä niitä rikoksia ja va-lehtelematta tuomioistuimessa lapsen olosuhteita "vi-ranomais"sairaudessa vieraannuttaessaan yhteistyössä äidin kanssa lapset tarkoitushakuisesti omasta isästään, "viranomais"sairaudessa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1001713- 551113
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4371087- 1701023
- 58801
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126782- 83730
- 51698
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38675- 57671