Kynsien leikkuusta.

NapsnapsWrufwruf

Minun hauvalla on täysin mustat kynnet ja kuulostaa pahalta kun ne napsuu välillä asfalttiin tai lattiaan. Olen saanut pidettyä ne niin, etteivät ole huisin pitkät vaan sillai, että ne nopeaan tahtiin kävellessä tai leikkiessä kuitenkin kopsuu. Kun leikkaan kynsiä, niin onko kynnen ydin se pieni pallon muotoinen merkki, joka näkyy kynnen alapuolella? Tästä en ole saanut vielä täyttä selkoa. Olen leikannut aina niin, että siihen pallon ympärille jää ihan vähän kynttä ja sekös se sitten tuntuu, ettei se kynsi lyhene koskaan niin paljoa, ettäkö se napsuminen loppuisi.

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Napsnapswrufwruf

      Ja koiran ollessa seisten kynnet ei osu lattiaan. Ollaan vain siinä pisteessä jumissa, missä kokeneemmat sanoo, että olis aika leikata ns. Napsuvaiheessa.

    • asdasdasddd

      Jos kynnet ei osu lattiaan tai haittaa koiran varpeiden asentoa, se on ihan ok. Kuitenkin jos haluat itsesi vuoksi lyhyemmät, niin suosittelen kunnon teräsviilaa rautakaupasta ja vetele sillä, kun olet leikannut niin paljon kun uskallat.
      Valitse sellainen viila joka liikkuu vaivattomasti kynnellä, mutta viilaa kunnolla, eli ei liian ns. sileää.

      Forge Millersin kynsisakset on parhaat leikkaamiseen, vaikka laatu laskenutkin huimasti vuosien mittaan. Leikkaa sellaisia millin lastuja kerrallaan ja muistakin kulmista, kuin vain suoraan kynnen etuosasta, sillä suoni ei usein vetäydy pelkällä ''nokan napsasulla''.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1687
    2. 210
      1527
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1010
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      835
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      50
      787
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      775
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      58
      725
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      725
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      722
    Aihe